KVALIFIKACIJE ZA EUROPSKO PRVENSTVO ODBOJKAŠA

Novi poraz od Grka uskratio
je izravan plasman na Euro
Objavljeno 17. kolovoza, 2022.
Hrvatska će prolaz na EP tražiti kao jedna od pet najboljih drugoplasiranih momčadi

Hrvatska odbojkaška reprezentacija izgubila je 1:3 od Grčke u 5. kolu naše skupine E kvalifikacija za Europsko prvenstvo, pa će tako prolazak na kontinentalnu smotru morati tražiti kao jedna od pet najboljih drugoplasiranih reprezentacija. Odigrali su naši odbojkaši mnogo bolje nego u prvom međusobnom susretu (0:3), no Grci su bili koncentriraniji i precizniji u presudnim trenucima te su nakon velike borbe proslavili svoj plasman na EP. Naša će reprezentacija u subotu morati slaviti na Cipru, a potom i iščekivati rasplet ostalih skupina.

S dva odlična bloka Hrvatska je serijom 4:0 preokrenula početno vodstvo Grka (0:2) i većim dijelom prvog seta imala rezultatsku prednost. Ipak, nakon naše servis pogreške uslijedila su četiri poena gostiju na servis Protopsaltisa za 9:11, što je rezultiralo i prvom minutom odmora koju je zatražio hrvatski izbornik Enard. Pomoglo je, nakon još jednog dobrog hrvatskog bloka vidjeli smo novo izjednačenje (11:11), no potom i prve prosvjede naših, nezadovoljnih što je glavni sudac Apanowicz promijenio činilo se ispravnu odluku linijskog suca te dodijelio poen Grcima (12:14). Srećom, nije to zadugo poremetilo ritam naših odbojkaša, nedugo potom ponovno su vodili (16:15) te potom završnicu odigrali kvalitetnije. Poveli su 23:20, a nakon što su propustili dvije set-lopte konačno su realizirali treću, kada je Voulkidis servis poslao u aut. I drugi set počeo je izjednačeno, no ovaj put gosti su uglavnom držali poen-dva prednosti. Nakon našeg promašaja prvi su se put značajnije odvojili za 9:12, a vrlo brzo i 12:16. Grci su potom imali i ponešto sreće, nakon 17:18 imali su i pomoć mreže, pa naš promašaj te se kod 17:21 činilo da je set riješen. No, na servis Zeljkovića uspjeli smo se približiti na 22:23, imali i priliku za izjednačenje, no gosti su se spasili, a potom i potvrdili osvajanje drugog seta s 25:22. Treći set donosio je i dodatni pritisak hrvatskim odbojkašima koji su bili svjesni da Grčkoj još jedan osvojeni set garantira ostanak na prvom mjestu. To kao da ih je poljuljalo, jer su u njemu prikazali i najlošije izdanje. Gosti su poveli 7:3, nije pomogla ni minuta odmora, Grčka je nedugo potom povela i sa šest poena viška (10:16), a iako smo se u završnici približili (21:23, 22:24), prave prilike za veliki preokret nije bilo. Činilo se kako će Hrvatska osvojiti bar jedan bod, itekako važan u poretku najboljih drugoplasiranih reprezentacija, jer je praktički cijeli četvrti set bila u vodstvu. Poveli smo 11:8 te unatoč lošem servisu (čak šest pogrešaka) uspješno "gurali" prema kraju setu. No, kod vodstva 21:18 uslijedila je serija 4-0 Grka koji su na servis Voulkidisa preokrenuli rezultat te je potom uslijedila igra živaca. Spasili smo tri meč-lopte, ali potom četvrtu poslali u aut, pa je Grčka s 28:26 proslavila ukupnu 3:1 pobjedu, a time i plasman na Europsko prvenstvo.