HRVATSKOJ DVA ODLIČJA POSLJEDNJEG DANA ISSF GRAND PRIX-A

Zlatna puška i brončane pištoljašice
Objavljeno 24. siječnja, 2022.
Na najbolji način završeno je prvo izdanje ISSF Grand Prixa u gađanju zračnim oružjem u osječkom Gradskom vrt, koji nam je ponudio trodnevni natjecateljski program. Prvog dana domaćin je imao jedno polufinale (Tatjana Banjac/Borna Petenjak u mix timu puška), potom je Miran Maričić u pušci izborio mjesto u finalu, gdje je na kraju zauzeo četvrto mjesto. No, posljednjeg dana upucane su dvije hrvatske medalje, a kompletan program bio je u znaku ekipnih natjecanja.

Pobjednici Grand Prixa su hrvatski strijelci u pušci, Maričić, Petanjek i Patar Gorša, koji su u utakmici za zlato nadvisili Rusiju 16:12. Prije toga, u kvalifikacijama je naš tercet ostvario najbolji rezultat (940.5), kao i drugom krugu kada je pogođeno 628.2 krugova, dok su suparnici u finalu do njega stigli naciljavši 626.8. U raspucavanju za broncu Srbija je bila bolja od Italije 16:4. Treće mjesto osvojile su i naše pištoljašice, Maja Kuzman, Lana Skeledžija i Zlatka Hlebec, koje su u borbi za postolje bile bolje od Rusije 16:14. U prvom kvalifikacijskom krugu zauzele su drugo mjesto (848), deset krugova manje od Italije. U drugom je ostvaren najslabiji rezultat (557), trećeplasirane Ruskinje pogodile su 566 krugova, ali naše su uzvratile u borbi za odličje. Ono zlatno osvojila je Italija pobijedivši Ukrajinke 16:6. Za broncu su pucali i hrvatski pištoljaši, ali Uroš Kačavenda, Leon Luka Ćelić i Hrvoje Marčec nisu imali izgleda protiv Rusa (17:3). Očekivano, jer se četvrto mjesto osvojilo u oba kvalifikacijska kruga (843+562). U borbi za naslov Srbija je svladala Ukrajinu 16:14. U pušci kod žena Hrvatska je u sastavu Tanja Perec, Valentina Gustin, Estera Herceg, ušla kao četvrta u polufinale (934.7), gdje je potom zauzela treće mjesto (624.3). Ukrajinke su bile mirnije ruke u borbi za broncu (16:14), a prvo mjesto pripalo je Rusiji, koja je svladala Sloveniju (17:11). N.B.