HRVATSKA IDE U DRUGI KRUG

Francuzi Srbe poslali kući, a nas u Budimpeštu
Objavljeno 17. siječnja, 2022.
Francuska ipak nije dopustila iznenađenje. Nakon što su olimpijski prvaci svladali Srbiju u posljednjem susretu C skupine 29:25, Hrvatska se plasirala u drugi krug. Naši rukometaši tako nastavljaju borbu na Europskom prvenstvu u Mađarskoj. Namjerno ne govorimo drugoga domaćina Slovake, jer će momčad Hrvoja Horvata isključivo igrati u mađarskom dijelu Prvenstva. Nakon Szegeda, nastavljaju nastup u Budimpešti, gdje će se igrati i završnica i gdje ćemo 30. siječnja doznati i novog europskog prvaka. Nakon što je momčad Hrvoja Horvata uvjerljivo nadigrala Ukrajinu (38:25) u C skupini, koja se igrala u Szegedu, preostala je samo jedna utakmica ona između Francuske i Srbije. Nakon pobjede Hrvatske, kalkulacije su uoči te posljednje utakmice bile jasne. Svaka pobjeda Francuske i neriješeni rezultat vodi Hrvatsku u drugi krug, a Francuska prenosi dva boda. U slučaju pobjede Srbije od jedan razlike, a da pri tome ne zabiju više od 25 pogodaka, Hrvatska bi i u tom slučaju išla dalje. Ukoliko bi Srbija pobijedila s dva i više razlike, dalje bi išla Srbija, a u većini slučajeva Hrvatska bi išla kući. Postojala je i neka kombinacija da Srbi pobijede Francusku sedam razlike. Tada bi se u drugi krug plasirali Srbija i Hrvatska, čak bi naši rukometaši prenijeli i dva boda, a Francuska bi išla kući. S obzirom na viđeno u srazu francuskih i srpskih rukometaša ta je varijanta bila moguća samo na papiru. Unatoč tome, što su se srpski rukometaši pa i njihova javnost, hrabrili kako mogu svladati olimpijske prvake. Optimizam su gradili na tome da su u kvalifikacijama za EP svladali jednom Francusku, a jednom s njom u tim kvalifikacijama i remizirali. No, sve nade su se brzo "raspuhnule". Već gotovo u uvodu utakmice. Francuska je u 10. minuti povela 6:3. Do odmora točnije u 27. minuti prednost Francuza već je iznosila deset razlike (15:5). Na odmoru je bilo 16:7, a posljednji pogodak za Srbe u prvom poluvremenu postigao je vratar Tibor Ivanišević. U nastavku smo uglavnom gledali brojne rotacije u francuskoj momčadi. Srbi ni jednom nisu ugrozili veliku pobjedu Francuza. Tek su u završnici uspjeli barem ublažiti poraz. Konačnih 29:25 definitivno ne sugerira što se događalo u Pick Areni u tom susretu i ne otkriva ništa o odnosu snaga između francuskih i srpskih rukometaša. Srbima nije pomogao raspoloženi Bogdan Radivojević koji je postigao sedam pogodaka. Kod Francuza, prvo ime, i igrač susreta, bio je njihov vratar Vincent Gerard koji je imao 12 obrana. Najefikasniji kod Francuza bio je Kentin Mahe sa šest pogodaka, jedan više od Dike Mema.

Francuska i Hrvatska sele iz Szegeda u Budimpeštu. Tamo će nas sigurno dočekati svjetski prvaci Danci te iznenađujuće Crna Gora koja je u posljednjem kolu A skupine u Debrecenu, svladala Sloveniju 33:32. Upravo s Crnogorcima igrat ćemo na startu drugog kruga u četvrtak, a vrijeme je zasad nepoznato. Preostale dvije momčadi u budimpeštanskoj skupini doznati ćemo u utorak kada se u skupini B sastaju Nizozemska - Portugal i Island - Mađarska. Island nakon dva kola ima dvije pobjede, Mađarska i Nizozemska imaju dva boda, a Portugal je bez bodova, no i Portugalci u određenoj kombinaciji mogu još u drugi krug. K.L.