Tehno
NAPADI

Uzrok zastarjeli softver
Objavljeno 24. rujna, 2021.
GFI Software upozorava na sve češće napade na zastarjeli softver, prisiljavajući proizvođače najčešćih operativnih sustava i aplikacija da objavljuju sve više zakrpa, ažuriranja sve češće objavljuju Microsoft, ali i Google, Linux i Apple. Prijetnje potvrđuju i dugoročne statistike. Na primjer, prema Nacionalnoj bazi podataka o ranjivosti (NVD), tijekom 2020. zabilježeno je 18.352 ranjivosti, što čini povećanje od 6 % u odnosu prema 2019. Među isporučiteljima, Microsoft, Google, Oracle, Debian i Apple bili su najugroženiji u 2020. godini. Android, razne verzije sustava Windows i Debian Linux pojavile su se u prvih pet najugroženijih sustava. Najosjetljiviji desktop operativni sustavi u 2020. bili su Windows 10 (807 ranjivosti), Windows Server 2016 (794) i Windows Server 2019 (743), a slijedi ih Debian Linux (533). Windows 7, kojem je prošle godine istekla podrška, registrirao je 388, a Apple Mac OS X 298 ranjivosti. Za mobilne operativne sustave pronađeno je 807 ranjivosti na Google Androidu, koji je, inače, bio najveći od svih nadziranih softvera, a 304 je imalo iPhone OS.



Među aplikacijama, najugroženiji je web repozitorij GitLab (237), od web preglednika Google Chrome (228), Mozilla Firefox (141), Apple Safari (76). Microsoft Office je prošle godine registrirao 71 ranjivost. Prvih pet dobavljača softvera s najvećim ukupnim ranjivostima uključuju Microsoft, Google, Oracle, Debian i Apple (respektivno). Adobe aplikacije, nekad na lošem glasu, u prošloj su godini doživjele dramatičan pad ranjivosti, pa proizvođač nije ni među 30 najugroženijih dobavljača.



Kao odgovor na ove izazove GFI Software nudi rješenje GFI LanGuard, koje omogućuje automatizirano upravljanje ažuriranjima za Windows, Mac OS i Linux. M.R.
Možda ste propustili...

HUAWEI PREDSTAVIO NAJNOVIJU SERIJU

FreeClip slušalice za novo iskustvo slušanja

NAJVEĆI GLOBALNI PRUŽATELJ RJEŠENJA ZA DATA CENTRE

Digital Realty povećava kapacitet data centra u Zagrebu

Najčitanije iz rubrike