Novosti
NA RADNOM MJESTU

Žrtve spolnog uznemiravanja su i žene i muškarci
Objavljeno 10. svibnja, 2021.
Više od 71 posto zaposlenika u Hrvatskoj doživjelo je spolno uznemiravanje na radnome mjestu, većinom je riječ o ženama, pokazalo je istraživanje koje je u ponedjeljak predstavljeno javnosti.

Sudstvo nije senzibilizirano za procesuiranje spolnog uznemiravanja na radnom mjestu, djelomično zbog lošeg i konfuznog zakonodavnog okvira s četiri zakona koja pokrivaju to područje. Žrtve često ne znaju da je riječ o kaznenom djelu, a ne znaju ni komu ni kako prijaviti da su doživjele spolno uznemiravanje, upozorila je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić na predstavljanju istraživanja. Istraživanje je provela neovisna stručnjakinja za suzbijanje nasilja protiv žena Dunja Bonacci Skenderović na uzorku od 448 osoba, i to 16 godina nakon posljednjeg istraživanja tog tipa u Hrvatskoj, koje je proveo Ured pravobraniteljice.

Istraživanje Bonacci Skenderović, iako nije rađeno na reprezentativnom uzorku, pokazuje trendove - da je spolno uznemiravanje na poslu doživjelo tri četvrtine ispitanih žena i polovina muškaraca, a u 61 posto slučajeva zlostavljači su nadređene osobe.

Objašnjenje za tako visok postotak muškaraca vjerojatno je u tome što su samo 32 muškarca ispunila upitnik, a u istraživanju nedostaje i rodna segregacija, po kojoj bi se vidjelo je li tih 50 posto muškaraca uznemiravano od žena ili od drugih muškaraca.

“Da bismo govorili o rodno uvjetovanom nasilju, mora biti rečeno da je tih 60 posto žena zlostavljano isključivo od muškaraca, a za 50 posto muškaraca ostaje nejasno tko ih je zlostavljao”, rekla je Ljubičić.

Vezano uz muškarce, njezin ured je do sada primio prijave samo jednog muškarca iz obrazovnog sustava koji je bio seksualno uznemiravan od svoje ravnateljice i nekoliko muškaraca koji su uznemiravani zbog svoje seksualne orijentacije. “Muškarci su na radnom mjestu seksualno uznemiravani zbog svoje orijentacije, no to su radili drugi muškarci, a ne žene”, ističe Ljubičić, dodajući kako je važna mikrostatistika, kojom bi se istraživanje dopunilo. H
Možda ste propustili...

SLOVENSKI PREMIJER

Golob vjeruje u Plenkovića

PARLAMENTARNI IZBORI 2024. KAMO ĆE HRVATSKA?

Dan odluke: 2302 kandidata, 151 mjesto

POZIV ETIČKOG POVJERENSTVA SUDIONICIMA IZBORNE KAMPANJE

Vodite računa o interesima djece