Bila je to sjajna utakmica
i velika pobjeda Hrvatske
Objavljeno 3. ožujka, 2021.
Bila je to neka nova Hrvatska, a kredit za to ide izborniku Marinku Mavroviću, koji je podigao selekciju na novu razinu

Bilo je to 40 minuta vrhunskog futsala. Obostrano otvorena utakmica, u kojoj su obje momčadi igrale na pobjedu bez imalo kalkulacija. Hrvatska je imala problem jer nije bila kompletna. Takav susret igrati bez tri jake karike kakve su za našu selekciju Tihomir Novak, Stjepan Perišić i Kristijan Postružin je izazovno, ali Hrvatska je bila sjajna. Vratila se iz rezultatskog minusa i došla do iznimno vrijedne pobjede u kvalifikacijama za Euro.

Osjetilo se u rotaciji da nismo u najjačem izdanju, jer tempo je bio baš divlji, igralo se 200 na sat, i to ne povremeno, nego cijeli susret. Iako je rano povela, prvo poluvrijeme bilo je teško za Hrvatsku. Već u prvom napadu Jelovčić je odlično proigrao Sutona, koji je pogodio malu mrežicu u donjem desnom kutu za vodstvo naše reprezentacije. No onda su Ukrajinici počeli mljeti. Teško smo disali i živjeli u sljedećih desetak minuta. Pritisak je bio jak, a Hrvatska je odolijevala do sredine prvog dijela. U tom razdoblju dobar je bio Luketin na našim vratima, a jednom su gosti pogodili vratnicu preko My. Grytsyne. No u 10. minuti nije bilo spasa. Klasična futsal-akcija nakon auta, Zhurba je proigrao Pediasha na 15-ak metara od vrata, a on je snažnim i preciznim udarcem pogodio lijevi kut - 1:1. Nakon toga igralo se ravnopravno, iako je ostao dojam da su Ukrajinci jača reprezentacija. Luketin je na našim vratima bio vrlo raspoložen, a imala je Hrvatska i svoje prilike za vodstvo. Odličan je bio Josip Suton, ali nije se na vratima Ukrajinaca dao Tsypun. U 17. minuti spasila ga je i greda, nakon što je Jurlina uputio povratnu loptu pred vrata, a jedan od ukrajinskih igrača požrtvovno uklizao i poslao loptu u vlastitu prečku. I kada se činilo kako će prvi dio susreta završiti neodlučeno, jedna dugačka lopta i nepotrebni izlazak s vrata Luketina omogućili su Ukrajincima dolazak u vodstvo. Realizator je bio Malyshko, kojem je ostalo gurnuti loptu u prazna vrata. No još je Hrvatska do odmora stigla jednom opasno zaprijetiti, kada je Suton proigrao Sekulića, čiji je udarac s 3-4 metra uspio obraniti Tsypun.

U nastavku se susret dugo lomio. Hrvatska je igrala odvažno, tražila je pogodak, a veliku priliku za izjednačenje propustio je Marinović u 36. minuti, kada je nakon uspješnog presinga naše selekcije došao "oči u oči" s Tsypunom, ali je promašio vrata. On takve prilike inače ne propušta, ali ovaj je put noga zadrhtala. Ipak, velika borbenost Hrvatskoj se isplatila u 35. minuti, kada je na asistenciju Perića kapetan Franko Jelovčić donio zasluženo izjednačenje, jer Hrvatska je u nastavku susreta bila bolja momčad. I nismo tu stali. Nastavili smo igrati hrabro i to se isplatilo dvije minute prije kraja, kada je Jelovčić poslao još jednu sjajnu loptu na drugu vratnicu, gdje je bio Perić i pogodio za vodstvo Hrvatske - 3:2. Nije to bio kraj, jer trebalo je izdržati još dvije minute ukrajinskih napada s "letećim vratarom" i izdržali smo, za veliku i važnu pobjedu u ovim kvalifikacijama.

HRVATSKA  3 (1)

UKRAJINA  2 (2)

OSIJEK - Dvorana Gradski vrt. Bez gledatelja. Suci: Stefan Vrijens i Juan Boelen (oba Belgija) - po 7. Strijelci: 1:0 Suton (2), 1:1 Pediash (9), 1:2 Malyshko (19), 2:2 Jelovčić (35), 3:2 Perić (28). Žuti kartoni: Perić (Hrvatska), Crveni kartoni: -

HRVATSKA: Luketin 7, Matošević 7, Jelovčić 8, Perić 7,5, Suton 8, Primić, Čekol 6,5, Jurlina 6,5, Marinović 6,5, Gudasić 6, Horvat -, Sekulić 6,5

UKRAJINA: Tsypun 7, Myk. Grytsyna 6,5, Korsun 6,5, Shotruma 6,5, Zvarych 6, Sukhov -, Malyshko 6,5, Yeromin 6, Mykytiuk 6, Myh. Gytsyna 6, Zhurba 7, Fareniuk 6, Pediash 7, Kuz 6

IGRAČ UTAKMICE: JOSIP SUTON (HRVATSKA)