OSVRT NA 22. KOLO HT PRVE HNL

Domaćinu derbi, Gorica i Varaždin slavili u gostima
Objavljeno 23. veljače, 2021.
Raspored 22. kola HT Prve HNL predvidio je odigravanje dvaju derbija, no odigran je samo jedan, onaj između Osijeka i Rijeke, jer odigravanje najveće utakmice hrvatskog nogometa između Hajduka i Dinama spriječio je koronavirus, koji je desetkovao svlačionicu splitskog kluba. U Gradskom vrtu, pak, derbi je bio više-manje jednosmjerna ulica. Osijek je posve nadigrao Rijeku, koja nije našla načina kako se oduprijeti agresiji i pritisku bijelo-plavih. Junak utakmice bio je argentinski napadač u redovima Osijeka Ramon Mierez, koji je postigao oba pogotka i tako se izjednačio s Kristijanom Lovrićem na vrhu liste strijelaca. Obojica su postigla po 14 pogodaka. Bar privremeno i Osijek se opet bodovno izjednačio s Dinamom, koji je u ovom kolu odmarao zbog već spomenutih razloga. Vodećem tandemu ne da mira Gorica, koja je slavila u Kranjčevićevoj kod Lokomotive s uvjerljivih 3:0 te na taj način zadržala korak s Dinamom i Osijekom. Velikogoričani su poveli već nakon deset minuta, a pobjedu su potvrdili s još dvije egzekucije u posljednjih 15 minuta susreta. Vrlo važnu pobjedu ostvario je Varaždin na gostovanju u Puli. Svega je bilo na toj utakmici. Istra 1961 je promašila kazneni udarac, pogađala vratnice, imala više od pola sata igrača više, a gosti su odnijeli cijeli plijen zahvaljujući pogotku Senića u 88. minuti. Međutim, pitanje je kakav bi bio ishod tog susreta da je sudac Fran Jović ponovio izvođenje kaznenog udarca za Puljane u 32. minuti. Pucao ga je Lončar, a Horkaš mu je skinuo udarac, no evidentno je bilo kako su igrači Varaždina prije vremena ušli u kazneni prostor, pa je čudno što je VAR ostao nijem u toj situaciji. Inače, upravo je VAR bio taj koji je presudio pri dosuđivanju kaznenog udarca jer je Jović u prvi mah Horkaševo rušenje Gržana procijenio kao simuliranje napadača domaćih, ali je nakon pregledavanja snimke promijenio odluku. Uzbudljivo je bilo i u Koprivnici, gdje su Slaven Belupo i Šibenik podijelili bodove, a sve važno dogodilo se u prvih 45 minuta. Šibenčani su imali 2:0 tri minute prije kraja prvog dijela, ali to im nije bilo dovoljno kako bi na odmor otišli s prednošću. Domaćini su u razmaku od samo dvije minute (42. i 44.) preko Knölla i Iličića uspjeli poravnati. I tako je ostalo do kraja susreta jer njegov drugi dio nije bio tako dinamičan i zanimljiv. Uglavom, “mrtva” utrka Dinama i Osijeka za titulu se nastavlja, a Gorica iz prikrajka vreba poneki kiks vodećih momčadi. Na dnu tablice posljednjeplasirana Istra 1961 je sad u neugodnom zaostatku od četiri boda za devetim mjestom koje znači spas. No, do kraja je još 14 kola i puno bodova u igri, s tim da tri posljednjeplasirane momčadi, Slaven Belupo, Lokomotiva i Istra, imaju zaostale utakmice, pa je rasplet borbe za opstanak daleko od gotovog.

Efikasnost je u ovom kolu bila solidna bez obzira na to što je ono bilo nekompletno. Na četiri susreta postignuto je deset pogodaka, što je 2,5 po utakmici.

Rezultati 22. kola
Slaven Belupo - Šibenik 2:2, Istra 1961 - Varaždin 0:1, Lokomotiva - Gorica 0:3, Osijek - Rijeka 2:0. Odgođen je susret Hajduk - Dinamo