Ekonomija
PREUZIMANJA DRVNA INDUSTRIJA

Potencijalni kupci počeli dubinsko snimanje poslovanja Spačve, koja trenutno zapošljava 850 djelatnika
Objavljeno 27. siječnja, 2021.
Većinski vlasnik ovog vinkovačkog drvnog poduzeća je fond Quaestus Private Equity kapital II, koji drži 75,81 % dionica

Drvna industrija Spačva jučer je objavila kako su zainteresirani potencijalni kupci započeli proces dubinskog snimanja te vinkovačke tvrtke.


"Započet je proces dubinskog snimanja poslovanja od strane zainteresiranih potencijalnih kupaca dionica Spačve", tek su kratko izvijestili iz Spačve preko Zagrebačke burze, ne navodeći tko su zainteresirani potencijalni kupci niti koliko ih je. Inače, većinski vlasnik Spačve je fond Quaestus Private Equity kapital II, koji drži četiri milijuna dionica ili 75,81 posto dionica vinkovačke drvne industrije, a još je krajem prošle godine najavio prodaju tih dionica.


Fond Quaestus je u Spačvu uložio 2013. godine, nedugo nakon predstečajne nagodbe te tvrtke, a sudjelovao je i u njezinoj dokapitalizaciji 2017. godine.


Sredinom listopada 2020. godine Spačva je preko Zagrebačke burze izvijestila da je zaprimila dopis fonda Quaestus Private Equity kapital II da se taj fond nalazi u "posljednjoj godini trajanja te da poduzima radnje u cilju prodaje svojih dionica".


Mediji su tada prenijeli da su za Spačvu zainteresirani Darko Pervan, vlasnika Pervan Investa u Švedskoj, i tvrtke Bjelin, koja ima proizvodne pogone u hrvatskim gradovima Bjelovaru, Ogulinu i Otoku. Navodno je interes za Spačvu iskazao i Barlinek, poznati poljski proizvođač i jedan od najvećih europskih proizvođača višeslojnih parketa, prenijeli su krajem prošle godine neki mediji.


Prema podatcima iz prethodno objavljenog financijskog izvješća za razdoblje siječanj - rujan prošle godine, Drvna industrija Spačva je u devet mjeseci prošle godine ostvarila ukupne prihode od 184,5 milijuna kuna, a ukupni rashodi iznosili su 174,7 milijuna kuna. Dobit je prvih devet mjeseci 2020. godine iznosila 9,86 milijuna kuna. Prihodi od prodaje iznosili su 164,1 milijun kuna od čega je na inozemnim tržištima ostvareno 67,5 posto ili 110,8 milijuna kuna. Najznačajnije zemlje izvoza su Italija, Rumunjska, Francuska, Srbija, Njemačka, Velika Britanija.

"Spačva je u drugoj polovini godine zbog otvaranja ključnih tržišta i ukidanja mjera tzv. lockdowna ostvarila očekivane prihode na razini 2019. godine, a u pojedinim mjesecima i premašila planirane prihode od prodaje. Uspješan tijek prihoda od prodaje očekujemo i u posljednjem kvartalu ako se ne pojavi isti scenarij kao s početka krize izazvane koronavirusom", istaknuli su tada iz tvrtke u pojašnjenju devetomjesečnih rezultata. Također su dodali da "društvo intenzivno radi na otvaranju novih tržišta radi maksimiziranja prihoda od prodaje te da Uprava društva s oprezom prati sve promjene na tržištu i najave vezano uz nove mjere na ključnim europskim tržištima". Inače, DI Spačva utemeljen je 1956. godine pod nazivom DIP Slavonski hrast. Osnovna djelatnost tvrtke je prerada drva i proizvodnja proizvoda od drva, a tvrtka se bavi i proizvodnjom namještaja, građevinarstvom, trgovinom na veliko namještajem, drvenim, pletarskim i plutenim proizvodima. Spačva trenutno zapošljava 850 radnika.


Miroslav Flego/H
FALETAR: SVE ŠTO ZNAM PIŠE NA STRANICI ZAGREBAČKE BURZE
Predsjednik Uprave Spačve d.d. Vinkovci Josip Faletar, kao ni prije dva tjedna kada smo ga upitali koliko ima istine u vijestima da su za kupnju većinskog paketa zainteresirani europski partneri, nije nam mogao ništa preciznije reći o početku dubinskog snimanja od strane zainteresiranog partnera. - Ne znam ništa više od novinara, a i ne bih trebao znati ništa osim onoga što sam pročitao na stranicama Zagrebačke burze. O svemu tomu brinu se oni koji su gore, a naše je da slušamo i provodimo što oni kažu - rekao je Faletar. Inače, za Spačvu odavno govore da je jedan od najpoželjnijih poslodavaca.
Najčitanije iz rubrike