OSVRT NA 17. KOLO HT PRVE HNL

Jesu li suci počeli nešto “kuhati”?
Objavljeno 26. siječnja, 2021.
Prvo kolo nastavka sezone ili 17. u HT Prvoj HNL napokon je bilo kompletno. Nije bilo odgoda zbog koronavirusa ili nekih drugih razloga, što je prvi slučaj još od 4. etape koja se igrala sredinom rujna. Uzbuđenja nije nedostajalo, a bilo je i burnih reakcija nakon sudačkih odluka. Derbi je odigran u Velikoj Gorici, gdje su Gorica i Dinamo igrali utakmicu prepunu preokreta i dramatike. Na kraju Dinamo je uz puno sreće i “poguranac” izbjegao poraz koji se činio neizbježan, a Velikogoričani su nakon susreta bili iznimno ljutiti na suđenje. Gorica je rano povela, a Dinamo u završnici prvog dijela uspio okrenuti rezultat, no do odmora je Lovrić svojim 11. pogotkom izjednačio i vratio stvari na početak. U drugom dijelu Velikogoričani su ponovno poveli i držali prednost sve do posljednjih minuta susreta, kada se dogodio sporni trenutak. U centru pozornosti našao se sudac Mario Zebec, koji je promijenio odluku svoje pomoćnice Sanje Rođak-Karšić koja je označila aut za Goricu, a Zebec ga je dodijelio Dinamu, a u nastavku te akcije došlo je do kaznenog udarca iz kojeg je Petković izjednačio. Sve se to događalo u 90. minuti, a Dinamo je do pobjede kojom je sačuvao čelnu poziciju na tablici došao pogotkom koji je Theophile postigao u petoj minuti sudačke nadoknade. Na kraju pobjeda Zagrepčana od 4:3 i puno žuči prolivene zbog događaja iz 90. minute, a već su počele i sumnje u “sudačku kuhinju”, ipak, Osijek opasno prijeti, a to nije dobro za Dinamo. Ništa manje burno nije bilo ni u Puli, gdje je Istra 1961 u završnici susreta protiv Slaven Belupa minimalni zaostatak uspjela pretvoriti u pobjedu. Koprivničani su bili bijesni na suđenje Igora Pajača, koji je doznačio dva kaznena udarca za Puljane u posljednjih desetak minuta. Oba ih je u pogotke pretvorio Josip Špoljarić, igrač Osijeka na posudbi u redovima Puljana. Istra 1961 tom je pobjedom “fenjer” prepustila Lokomotivi. Takvom raspletu pridonio je i Osijek, koji je doslovce projurio kroz Kranjčevićevu uvjerljivo svladavši “lokose” s 3:0. Momčad Nenada Bjelice na taj je način pokazala kako će biti legitiman kandidat u borbi za titulu prvaka. To uzbudljivo kolo nije moglo proći bez iznenađenja. Priredio ga je Varaždin, koji je na svom stadionu svladao Rijeku (2:1) te osvojio iznimno vrijedne bodove u borbi za opstanak. Riječani su tako doživjeli bolno prizemljenje nakon što su u zaostalom susretu sredinom prošlog tjedna slavili u Maksimiru protiv Dinama. Na kraju uspješan je u debiju na klupi Hajduka bio talijanski trener Paolo Tramezzani. Splićani su pod njegovim vodstvom zabilježili minimalnu pobjedu na Šubićevcu kojom su najavili pokušaj prodora prema gornjem dijelu tablice.

Inače, bilo je ovo jedno od efikasnijih kola ove sezone. Postignuto je 17 pogodaka, ili 3,4 po utakmici, šteta je samo što gledatelji još uvijek nisu u mogućnosti susrete domaćeg prvenstva pratiti s tribina hrvatskih stadiona.

Rezultati 17. kola
Lokomotiva - Osijek 0:3, Šibenik - Hajduk 0:1, Varaždin - Rijeka 2:1, Gorica - Dinamo 3:4, Istra 1961 - Slaven Belupo 2:1.