Osijek
RATNO STANJE U GRADU

Eksplozije pirotehnike po Osijeku: Djeca plaču, stariji strahuju, psi drhte...
Objavljeno 30. prosinca, 2020.
Najviše se ozljeda od pirotehnike događa na Staru i Novu godinu. Prije nego što zapalite petardu, promislite zašto to činite

Ljubitelji petardi i ostale pirotehnike i ove su godine došli na svoje. Iako je bilo i onih koji su ih bacali još početkom prosinca te tijekom božićnih blagdana pravili prave male vatromete, neće to, srećom, činiti još dugo. Naime, zakonodavac je uveo zabranu petardi, ali tek od 2. siječnja 2021. Petarde se neće moći ni kupovati ni koristiti niti smjeti posjedovati. Ipak, kada petarde budu zabranjene, neki od onih ludih za pirotehnikom sigurno će naći ilegalan način kako doći do njih, no tada će ta priča dobiti i sudski epilog.

Ratno stanje
Mala djeca plaču, građani, posebice starije dobi, dodatno strahuju ionako uplašeni zbog koronavirusa, psi i mačke drhte, bježe i skrivaju se iza namještaja i ispod kreveta, a kako i ne bi kad gradske ulice odjekuju kao da je ratno stanje.

- Spustila sam rolete i ne idem blizu prozora. Kada "grune", imam osjećaj kao da opet padaju granate po gradu. Najgore je kada te petarde bace između zgrada - rekla nam je 76-godišnja Osječanka.

Strah od eksplozija velik je i kod djece mlađe dobi, a kod djece s poteškoćama u razvoju, poput djece s poremećajima iz autističnog spektra, ta je "ratna atmosfera" golem problem. No petardaši ni za koga ne mare!

Prema statistici, najviše se ozljeda, što djece što odraslih, dogodi na Staru i Novu godinu, iako je posljednjih nekoliko godina broj ozlijeđenih, i zbog kampanja u medijima, ipak smanjen. Srećom, ove godine za božićne blagdane nitko se nije pojavio u osječkoj bolnici zbog ozljeda od pirotehnike, što nam potvrđuje dr. sc. Vedrana Baraban, dr. med., v.d. pročelnika Objedinjenog hitnog bolničkog prijema KBC-a Osijek.

- Nije bilo ni jedne ozljede od pirotehnike ni za Badnjak ni za Božić. S obzirom na to da smo izrazito zadovoljni ponašanjem građana u vrijeme božićnih blagdana jer nismo imali ni jednog pacijenta s ozljedama od pirotehnike, molimo građane da se jednako odgovorno ponašaju i za doček Nove godine radi svoje sigurnosti, ali i ljudi i životinja u blizini - apelira dr. Baraban.

Životinje nerijetko od buke pirotehnike ugibaju.

- Nisu samo psi u pitanju, pa ni samo životinje, nego i mnogim ljudima izrazito smeta pirotehnika. Borili smo se za taj korak da se zabrane petarde, ali smo htjeli ići i da ono što bude dopušteno, bude dopušteno samo između Stare i Nove godine. Ostalo je problematično što se rokovi prodaje i uporabe nisu mijenjali. Od 15. prosinca dopuštena je prodaja, a uporaba od 27., a očito je da čim krene prodaja, krene i uporaba. U nekim se drugim državama pirotehnika smije eventualno koristiti samo na Silvestrovo, a prodaja krene dan-dva prije. Ne samo da psi bježe, pa ih puno tako i strada u prometu dok bezglavo trče ulicama, nego su isto tako i ptice dezorijentirane od straha. Problem imaju sve životinje. Osim što bježe, neki se ljubimci nikada ne uspiju vratiti kući, a neki zbog strašnog stresa umiru od srčanog udara. Imali smo, nažalost, više takvih primjera i u Hrvatskoj - kaže Hrvoje Harač iz osječke Udruge Pobjede.

Mir i dobro
Ministarstvo unutarnjih poslova i ove godine, 27. put zaredom, provodi operativnu akciju "Mir i dobro". Svrha akcije je sprječavanje zloporabe oružja, eksplozivnih tvari te ostalih ubojitih sredstava. Akcija je pokrenuta još 1993. godine kako bi božićni i novogodišnji blagdani protekli u miru te kako bi se povećala opća sigurnost građana.

- Novogodišnji blagdani su pred vratima. Šarenilo svjetlećih lampica, vesele božićne pjesme, prigodno ukrašeni izlozi, vatrometi i prskalice sastavni su dio blagdanskog ugođaja i raspoloženja. Ipak, što kad zvuk božićnih pjesama zamijeni zvuk sirene, a blagdanski ugođaj zamijene bolnički hodnici i bolnička postelja?! Vaša sigurnost i sigurnost vaših bližnjih izravno ovisi o vašem ponašanju. Mnogi ne shvaćaju kako je "igranje" pirotehničkim sredstvima, pa čak i najobičnijim petardama, uvijek rizično - upozorio je Zoran Kon, glasnogovornik Policijske uprave osječko-baranjske.

Sandra Lacić
SPRIJEČITE OZLJEĐIVANJE DJECE
Iz policije upozoravaju građane da, ako baš moraju koristiti pirotehnička sredstva, spriječe moguća ozljeđivanja svoje djece i nauče ih kako sigurno rukovati pirotehnikom. “Kako biste izbjegli neželjene posljedice, ne poklanjajte djeci nešto od čega bi mogla stradati. Uvijek budite uzor svom djetetu jer djeca petarde ne doživljavaju opasnima ako ih i vi koristite. Najčešće izazivaju ozljede šaka i prstiju, lica i očiju. Savjetujte djecu da ne diraju neaktivirana pirotehnička sredstva, ne rastavljaju ih i ne pomiču, a u slučaju da ih zapaze, neka odmah zatraže vašu pomoć”, upozoravaju iz MUP-a.
Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike