EHF EUROPSKA LIGA

NEXE u završnici propustio prigodu otkinuti bod uglednom francuskom klubu
Objavljeno 17. studenog, 2020.

Kada igrači europskih prvaka iz 2018. i prošlogodišnji vrlo zapaženi sudionik Lige prvaka proslavljaju pobjedu na sredini terena našičke dvorane zagrljeni i uz ples, dovoljno govori kako Montpellieru dolazak u Našice nije bio samo izlet, već su itekako ozbiljno shvatili suparnika. Montpellier je slavio 22:23. NEXE je na kraju propustio prigodu otkinuti bod jednoj od najvećih momčadi koja je posljednjih godina gostovala u Našicama.

Na prvoj pobjedi u Europskoj ligi (u svojoj prvoj utakmici) Francuzi mogu prilično zahvaliti svom i našem reprezentativnom vrataru Marinu Šegi. Bio je odličan u prvom poluvremenu, a u nastavku Međugorac se „ukazao“ u završnici obranivši nekoliko ključnih šutova našičkih rukometaša. Koji su bili u prigodi osam sekundi do kraja doći do boda. No, napad su završili, a da pri tome tada nisu niti ugrozili Šegu.

OBRANA BOLJA OD NAPADA

Nakon velikih problema ove jeseni kad su zbog koronavirusa i pozitivnih testova kod većine igrača odgađali utakmice pa tako i prva dva kola Europske lige, ugledni je francuski klub stigao u Našice u najjačem sastavu. Sa Šegom na vratima, koji je tako u deset dana dvaput pohodio Slavoniju. S Hrvatskom je bio u Osijeku prošle subote kada smo u Gradskom vrtu ugostili Mađarsku. Igrači NEXE-a su očito motivirano ušli u utakmicu, a njihov trener Hrvoje Horvat odlično je pripremio taktiku. U prvom poluvremenu odlično je funkcionirala 5-1 obrana s Jelinićem na prednjem, igrači su jedan drugom pomagali kako bi zaustavljali fizički moćne suparničke igrače, a koji u napadu imaju i vic i igru „jedan na jedan“, ponajprije od strane lucidnog Argentinca Diega Simoneta, koji je na srednjem vanjskom dirigirao Montpellierovim napadom u prvom poluvremenu. Ono što je objektivno nedostajalo NEXE-u u prvom poluvremenu za bolji rezultat bila je bolja realizacija. Imala je čak NEXE-ova obrana doprinos vratara. Krenuli su brojati obrane tako da je Mihailo Radovanović uz pomoć vratnice skinuo sedmerac Descartu kod 1:0 za Montpellier. Kević je potom u 5. minuti postigao prvi pogodak za NEXE u petoj minuti da bi Rodin na desnom vanjskom drugi put na utakmici izjednačio na 2:2. Bilo je to posljednje izjednačenje u prvom poluvremenu. Do 10. minute Montpellier je zabio tri pogotka zaredom za vodstvo 5:2. Seriju Francuza prekinuo je golom na crti Živan Pešić. Pivot NEXE-a imao je čistu prigodu i u sljedećem napadu, ali je Marin Šego spriječio smanjenje na minimalno vodstvo Montpelliera. Kao i malo zatim kada je obranio šut Rodina. Descat je potom zabio nakon čistog prekršaja u napadu kojeg makedonski suci pred očima ne sude. No, kod sljedećeg NEXE-ovog napada pokazali su kako imaju barem slične kriterije u tim situacijama. Naime, Jaganjac je postigao pogodak, dojam je također nakon prekršaja u napadu. U 15. minuti kod gostujućeg vodstva 7:3, trener NEXE-a Hrvoje Horvat odlučio je zaigrati s dva pivota odnosno s igračem više u napadu. U obrani NEXE se povukao na 6-0, ali za kratko jer je Jelinićevih 5-1 dosta dobro funkcioniralo. Problemi za domaće su nastali kada je Rodin zbog ozljede morao napustiti igru pa je na desnom vanjskom zaigrao mladi Fran Mileta, inače klasično desno krilo. U 20. i 22. minuti Pešić, a potom i Jaganjac zabijaju za smanjenje vodstva Montpelliera na 7:6. Gosti uzvraćaju s tri uzastopna pogotka i vraćaju na četiri razlike (10:6). Uslijedile su minute Marina Šege. Potpuno je razoružao Pešića, obranivši mu u 25. minuti i treći put čisti šut s crte, a kako je hrvatski reprezentativni vratar došao u Našice prilično „vruć“ pokazao je i kada je obranio kontru mladog Frana Milete. Konačno je Pešić u 28. minuti uspio svladati Šegu nakon što je hrvatski vratar šest minuta bio nesavladiv. Na crtu je prošla lopta i za Tomića, koji je zabio za 10:8. Bio je NEXE u prigodi otići na odmor s minimalnim zaostatkom. Vida prvo s desnog krila nije svladao Šegu, a Kević je u zadnjem napadu pod pritiskom „sirene“ pucao u blok.

DRUGO POLUVRIJEME

Drugo poluvrijeme krenulo je Radovanovićevom obranom i Jaganjčevim pogotkom nakon cepelina. No, Descart iz sedmerca i Duarte na prazan gol sa svoje polovine vraćaju Montpellieru tri pogotka prednosti. Kako se Rodin nije vraćao u igru, na desnom vanjskom zaigrao je Tomi Vozab. Mileta ne realizira svoj šut s desnog krila, ali ga pogađa sa svoga desnog krila Lemme za vodstvo Montpelliera 14:10. Kako se radi o odličnom krilu dokazao je i u sljedećem napadu Montpelliera. Svladao je Radovanovića iz vrlo lošeg kuta. Napadali su Našičani i dalje s dva pivota bez vratara. Gubili su loptu pa prvo Duarte nije pogodio prazna vrata, a u sljedećem napadu Descat je pogodio za najveće vodstvo Montpelliera na utakmici (16:11) pa je Hrvoje Horvat u 41. minuti zvao time-out. Vozab, Tomić smanjuju na tri pogotka razlike, no Jaganjac ne zabija za potpuni povratak u igru Našičana. Sve je potom kaznio francuski reprezentativac Valentine Porte i umjesto samo dva razlike minusa, NEXE je ponovno imao četiri koraka iza Montpelliera. Inzistirao je Horvat na „sedmom igraču“. Isplatilo se to, konačno je i Pešić na crti svladao Šegu pa je u 47. minuti bilo samo dva razlike za francuskog predstavnika. U 51. minuti Vozab je „poderao“ mrežu, pucajući Šegi preko glave za dolazak na samo jedan razlike (18:19). Očito Francuzi nisu imali kontrolu igre pa je njihov trener Canayer tada pozvao time-out. Nakon njega Melvyn Richardson (sin Jacksona Richardsona nap.a) iz sedmerca je postigao svoj prvi pogodak na utakmici. I Mileta s desnog krila potom u bliži kut postiže svoj prvi pogodak Šegi. Richardson je u završnici preuzeo odgovornost, postigavši drugi uzastopni pogdodak. Ovaj put izvana, pucajući iz koraka. Jaganjac je držao NEXE-u jedan korak za Montpellierom, a s takvom razlikom (20:21) se ušlo u posljednjih pet minuta. Pri tome, NEXE je imao igrača više u tim trenucima (isključen Porte). S igračem manje Duarte je pronašao rupu u obrani, a kod sljedećeg napada NEXE-a, ponovno se ukazao Međugorac Šego, obranivši šut s lijevog krila Marina Jelinića. NEXE se uspio obraniti pa je posljednje četiri minute još bio u igri za bod(ove). No, Šego je obranio i pokušaj Vozabu. Pellas je kod napada gostiju uradio prijestup pa je Tomić pogotkom s crte ostavio NEXE u igri. Domaći su se ponovno obranili, Horvat s klupe „naređuje“ svojim igračima na smireni i strpljivi napad, koji minutu i pol prije kraja ponovno je s dva pivota. Lopta je tada došla do desnog krila, do najmlađeg igrača NEXE-a, pucao je u bliži kut i promašio. Montpellier kreće po pogodak za pobjedu. Canayer je 37 sekundi do kraja pozvao time-out. Mileta se iskupio na način da je presjekao napad Montpelliera. Dodao je loptu Jeliniću koji je pogodio za izjednačenje. No, osam sekundi prije kraja Richardson je pogodio za ponovno minimalno vodstvo Montpelliera. Horvat je pozvao time-out, ideja je bila da akciju završi Jaganjac. No, suprotno od ideje, Vozab je bacao loptu prema lijevom krilu, a Francuzi su prigrabili loptu i tako došli do pobjede u Našicama.
Krešimir Lacković

NEXE *22 (8)

MONTPELLIER * 23 (10)

NAŠICE – Dvorana OŠ Kralja Tomislava. Bez gledatelja. Suci: Dimitar Mitrevski i i Blagojče Todorovski (Makedonija).

NEXE: Car (4+0), Radovanović (4+1), Kević 3(1), Barišić-Jaman, Mrđenović, Eter, Tomić 3, Pešić 4, Vida, Vozab 3, Jelinić 2, Jaganjac 5, Bakić, Mileta 1, Pribetić i Rodin 1.

MONTPELLIER: Šego (10+0), Bonnefoi, Porte 2, Petterson 1, Simonet 1, Duarte 2, Bataille 3, Truchanovicius, Descat 6(1), Richardson 3(1), Borges 2, Y. Lenne 3, Bos, Tskhovrebadze, Pellas i A. Lenne.

SEDMERCI: NEXE 1(1), Montpellier 3(2); ISKLJUČENJA: NEXE 4 minute (Jaganjac 2, Tomić 2), Montpellier 14 minuta (Truchanovicius 2+2, Petterson 2+2, Descat 2, Porte 2+2).