Novosti
IZBJEĆI PROBLEM S PROIZVODNJOM HRANE

Radnike pogođene krizom može se hitno zaposliti u poljoprivredi
Objavljeno 28. ožujka, 2020.
Hrvatska udruga poslodavaca pozvala je Vladu da pokrene konkretne mjere angažiranja radne snage koja zbog epidemije prima novčanu pomoć od države, kao i sve nezaposlene, na sezonskom radu u poljoprivredi.


"Za razliku od ostatka hrvatskoga gospodarstva, poljoprivreda ovisi mahom o velikim subjektima, koji zapošljavaju široki profil visokoobrazovanog kadra (tehnolozi, inženjeri, IT stručnjaci, ekonomisti...) koji u takvim sustavima ostvaruju i veća primanja - prosječna netoplaća u 35 najvećih poljoprivrednih subjekata iznosi 4892,17 kn, a za visokoobrazovani kadar je i veća. Sve radno intenzivne djelatnosti u poljoprivredi - kao što su voćarstvo, povrćarstvo i vinogradarstvo, gdje postoji izrazita sezonalnost intenziteta radova, susretale su se s velikim nedostatkom radne snage i prije ove pandemije. Posebno se to odnosi na ubiranje plodina u kratkom roku u velikoj količini s obzirom na tehnološke rokove, što će se tijekom sljedećih 20-ak dana pojačano epidemijom Covid-19 dodatno negativno odraziti na berbu koja upravo počinje prvo u zaštićenim prostorima (staklenici i plastenici), a nastavit će se i sa sjetvom i berbom u ostatku godine", navodi HUP podsjetivši kako je istovremeno svjetska opskrba hranom pod pojačanim rizikom zbog epidemije koronavirusa. Udruga ističe kako postoji bojazan da bi neke vlade mogle ograničiti protok osnovnih prehrambenih proizvoda kako bi osigurale domaću opskrbu s obzirom na poremećaje u nabavnim lancima. "S ovim mjerama, koje moraju biti brzo usvojene, država bi potaknula domaću proizvodnju i osigurala opskrbu stanovništva hranom te smanjila pritisak na državni proračun. Hrvatska kao velika uvoznica hrane mogla bi biti na udaru prije svega u opskrbi proizvoda u kojima nismo samodostatni - svinjskog mesa, mlijeka, povrća i voća“, ističe predsjednik HUP - Udruge prehrambene industrije i poljoprivrede Dalibor Kezele.
"Vlada RH ima ustavnu obvezu osigurati hranu za svoje stanovnike, a sada je prilika napraviti ozbiljan zaokret u poljoprivredi. Konkretne mjere potrebne su nam odmah kako bismo osigurali opskrbu i uklonili prepreke u proizvodnji. Uz sve prijeko potrebne propisane epidemiološke mjere, no još uvijek bez stručnih smjernica za organizaciju nesmetane proizvodnje u vrlo složenim tehnološkim procesima proizvodnje hrane, problem sa samo jednom inficiranom osobom može zaustaviti čitave pogone i dodatno opskrbu dovesti pod upitnik. Radi toga je hitno potrebno imati plan i razrađene sve ‘B opcije‘ ne samo na razini kompanija nego i sektora u cjelini", navodi Milka Kosanović, direktorica odnosa s članstvom HUP-a. D.Pav.
Možda ste propustili...

KLIMATSKI CILJEVI: NUŽNA ULAGANJA

Klimatske promjene povećavaju troškove gospodarstvu

SUFINANCIRANJE PROJEKATA IZ FONDOVA EUROPSKE UNIJE

Objavljivanje natječaja uhvatilo je tempo

Najčitanije iz rubrike