Novosti
NUŽNE MJERE ZA SPAS GOSPODARSTVA

Poslodavci: Trebamo hitan otpis obveza i pristup novcu
Objavljeno 24. ožujka, 2020.
Majetić: Cilj je da vlast na svim razinama ne šalje nikakve račune

Hrvatska udruga poslodavaca upozorila je kako u izvanrednoj situaciji epidemije koronavirusa Vlada mora učiniti sve što je moguće kako bi spasila gospodarstvo.


HUP u priopćenju za javnost podsjeća kako je od svojih članica intenzivno prikupljao zahtjeve za nužne mjere i prijedloge koje Vlada RH i izvršna vlast treba poduzeti u ovoj izvanrednoj situaciji, a kako bi omogućila podršku svim pogođenim tvrtkama odnosno sektorima u premošćivanju ove izrazito teške situacije u kojoj se nalazi hrvatsko gospodarstvo.


"U namjeri da budemo maksimalno učinkoviti, s Vladom RH smo tijekom cijelog proteklog mjeseca pregovarali o horizontalnim - prioritetnim - mjerama ključnim za gospodarstvo dok smo sve zaprimljene sektorske mjere i prijedloge obrađivali kroz granska udruženja HUP-a te na dnevnoj bazi cijeli protekli tjedan slali prijedloge resornim ministarstvima, najviše Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta", podsjeća poslodavačka udruga.


Davor Majetić, glavni direktor HUP-a, ističe kako je u svim pregovorima želeo postići tri glavna cilja. Prvi je da za trajanja ograničenja kretanja zbog koronavirusne bolesti treba svakom poslodavcu koji je time pogođen osigurati što veći nepovratni grant za plaće i poslovanje. "Isto tako, cilj je pregovaranja da vlast na svim razinama ne šalje nikakve račune, otpisuje sve obveze, poslodavcima za vrijeme spomenutog vremena (parafiskalni nameti, koncesije, komunalne obaveze, članarine)", ističe Majetić. Drugi je cilj da se sve ono što se ne uspije otpisati treba odgoditi, uključujući i sve obveze nastale u prethodnom vremenu, a reprogramirati sve s počekom od minimalno tri mjeseca. Treći cilj je, navodi Majetić, osigurati svim poslodavcima pristup likvidnim sredstvima preko EU fondova, HAMAG BICRO-a, HBOR-a i komercijalnih banaka. "Trebamo spasiti gospodarstvo, trebamo hitne otpise!" naglašava glavni direktor HUP-a.


U priopćenju je HUP objavio i pregled najvećeg dijela zahtjeva i prijedloga svojih članica prema svim tijelima, sortirano po datumima kada su službeno urudžbirani. Objavili su i prioritetne mjere za pomoć gospodarstvu koje su komunicirali tijekom svakodnevnih pregovora s Vladom RH, resornim ministarstvima i jedinicama lokalne samouprave.


Ističu tako da su 3. ožujka predložili Vladi mjeru za očuvanje radnih mjesta kojom bi se isplaćivala potpora za skraćivanje radnog vremena kao razmjerni dio iznosa plaće za broj radnih sati za koje radnik ne radi. Predložili su i da tijekom poslovne neaktivnosti poslodavci ne mogu plaćati doprinose i poreze s odgodom, već da država mora otpisati sva ta davanja.
Prema HUP-u, nužna je i obustava plaćanja svih obveznih članarina i naknada za trajanja poslovne neaktivnosti i suzbijanja koronavirusa, ali i otpis plaćanja prema JLS-ima: doprinosa, naknada i parafiskalnih nameta.


Dijana Pavlović
UKINUTI SVE NAKNADE BEZ UPORIŠTA
Poslodavci su tražili i ukidanje svih ostalih poreza i naknada za koncesije, a ne odgodu njihova plaćanja za trajanja krize, smanjenje stope poreza na dobit i odgodu plaćanja predujma poreza na dobit te ukidanje obveze obračuna plaće/propisane godišnje osnovice za direktore. HUP-ov prijedlog je i uvođenje obveze plaćanja PDV-a po naplaćenoj realizaciji, i to počevši s razdobljem od 1. ožujka 2020. za isporuke koje su uslijedile nakon tog datuma, kao i obustavu ovrhe za porezna davanja u vrijeme izvanrednog stanja, odnosno povlačenje ovrha za prisilnu naplatu poreza koje su aktivirane nakon 1. ožujka 2020.

Iz HUP-a se zalažu i za reprogramiranje i refinanciranje kredita, osiguravanje međunarodnog protoka roba, proglašenje više sile te odgodu rokova predavanja izvještaja, obrazaca i završnih računa. Iz HUP-a poručuju da će, kao socijalni partner i predstavnik poslodavaca u pregovorima s Vladom, još intenzivnije inzistirati na ukidanju svih troškova i naknada koji nemaju uporišta s obzirom na poslovnu neaktivnost, obustave prometa i prijevoza radnika te opterećenja na likvidnost tvrtki.
Možda ste propustili...