Zdravlje
JEDAN DŽOINT

Privremeni psihijatrijski simptomi
Objavljeno 23. ožujka, 2020.
Diljem svijeta desetci milijuna ljudi koristi kanabis, a u nekim zemljama odobreno je njegovo korištenje u medicinske svrhe, no novo istraživanje pokazuje da samo jedna doza psihoaktivne tvari može privremeno izazvati psihijatrijske simptome.

Prema analizi postojećih istraživanja, samo jedna doza glavnog psihoaktivnog sastojka THC-a u kanabisu, koja odgovara jednom džointu, kod inače zdravih ljudi može privremeno izazvati psihijatrijske simptome, uključujući one povezane sa shizofrenijom, prenosi CNN.

“Prvi je zaključak da za ljude općenito postoji rizik, čak i ako ste zdravi i uzeli ste samo jednu dozu, još uvijek možete imati te simptome”, kazao je voditelj istraživanja Oliver Howes s instituta za psihijatriju, psihologiju i neuroznanosti na King’s Collegeu u Londonu.

Ti su simptomi “zabrinjavajući i mogli bi utjecati na vaš um. To nije nešto što će pogoditi samo ljude koji su imali prethodne mentalne zdravstvene probleme”, kazao je.

“Možda se nećete ponašati na siguran i racionalni način”.

Istraživanje objavljeno u časopisu Lancet Psychiatry nije pronašlo dokaze da kanabidiol (CBD), nepsihoaktivna tvar koja se koristi u nekim medicinskim kanabisima i drugim proizvodima izaziva psihijatrijske simptome.

Howe kaže da to ulijeva povjerenje, no napominje da su raspoloživi dokazi bili ograničeni. Iako je riječ o sličnim tvarima u kanabisu, THC (tetrahidrokanabinol) i CBD nemaju iste učinke. THC pruža osjećaj euforije, a za CBD se vjeruje da ima korisne učinke bez stvaranja euforije.Howes kaže da nadležni moraju uzeti u obzir potencijalne rizike kada razmatraju medicinsko korištenje proizvoda koji sadrže THC ili dozvoljavaju njegovo rekreativno korištenje.

“S porastom udjela THC-a na račun CBD-a u uličnoj prodaji kanabisa važno je razjasniti hoće li te tvari izazvati psihotične simptome”, dodaje on.Psihijatrijski simptomi uključivali su paranoju, kaže Howes. Ljudi su mislili da drugi govore o njima ili im prijete na neki način te su imali slušne halucinacije. H
Možda ste propustili...