Svijet
AVIOKOMPANIJA JE POVUKLA IZJAVU KAKO NIJE RIJEČ O TERORIZMU

Srušio se ukrajinski zrakoplov u Teheranu, sumnja se na još jedan Boeing s greškom?
Objavljeno 8. siječnja, 2020.

Ukrajinski putnički zrakoplov srušio se nedugo nakon polijetanja iz zračne luke u Teheranu, pri čemu je poginulo svih 176 putnika i članova posade, potvrdili su iranski i ukrajinski dužnosnici.


Boeing 737 Ukraine International Airlinesa srušio se nakon polijetanja iz iranske zračne luke Imama Homeinija i zapalio. Iranska državna televizija javila je da je zrakoplov pao zbog tehničkog kvara, ali nisu objavljene druge pojedinosti.


Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da nema preživjelih te da se utvrđuju sve okolnosti nesreće. "Moja iskrena sućut svim rođacima i prijateljima putnika i posade", dodao je Zelenskij. Iranska televizija i ukrajinski dužnosnici rekli su da je u zrakoplovu bilo 167 putnika i devet članova posade. Iranska televizija javila je da su među njima bila 32 strana državljanina te da pilot nakon polijetanja nije objavio uzbunu. "Vatra je toliko snažna da ne možemo djelovati, a 22 vozila hitne pomoći, četiri autobusa i helikopter su na mjestu događaja", rekao je Pirhossein Koulivand, šef iranskih hitnih službi.


Srušeni ukrajinski zrakoplov letio je iz Teherana prema Kijevu. Riječ je o tri godine starom Boeingu 737-NG.


Glasnogovornik Boeinga rekao je da tvrtka prikuplja informacije o padu zrakoplova u Iranu. Američka tvrtka prizemljila je u ožujku svoju flotu zrakoplova 737 MAX nakon što su se dva zrakoplova tog tipa srušila, pri čemu je poginulo 346 ljudi.


Ukrajinski ministar vanjskih poslova Vadim Pristaiko rekao je u srijedu da su u ukrajinskom zrakoplovu koji se srušio ubrzo nakon polijetanja iz Teherana poginula 82 Iranca i 63 Kanađanina. U nesreći je poginulo svih 176 osoba u zrakoplovu. Osim 82 Iranca i 63 Kanađanina, u zrakoplovu je bilo 11 Ukrajinaca, među kojima devet članova posade, zatim deset putnika iz Švedske, četiri iz Afganistana, tri iz Njemačke i tri iz Velike Britanije, objavio je Pristaiko.


Prema prvim informacijama iranskih vlasti, čini se da se dogodio kvar na zrakoplovu.
Ukrajinsko veleposlanstvo u Iranu objavilo je također da se dogodio "kvar motora zbog tehničkih razloga" i isključilo je mogućnost terorističkog napada. Međutim, ubrzo je izdalo novo priopćenje u kojemu se više ne spominje kvar motora i navodi se da ranije navedena izjava o uzroku nesreće nije bila službena. Iranska televizija navodi da se avion srušio zbog tehničkih problema. Mediji prenose izjavu dužnosnika lokalnog zrakoplovstva koji je rekao da pilot nije prijavio probleme sa zrakoplovom. Iranska televizija izvijestila je da su pronađene crne kutije iz zrakoplova. Glasnogovornik Boeinga rekao je da tvrtka prikuplja informacije o padu zrakoplova u Iranu.


Vuk Tešija
Prošao tehnički pregled dva dana prije
Ukrajinski Boeing 737, koji se srušio u srijedu ujutro u Iranu, pri čemu je poginulo 176 ljudi, bio je nov i dva dana prije nesreće prošao je posljednju tehničku kontrolu, objavila je ukrajinska zrakoplovna kompanija UIA. "Zrakoplov je proizveden 2016., kompanija ga je preuzela izravno od tvornice. Zrakoplov je prošao posljednje redovito tehničko održavanje 6. siječnja 2020.", objavio je Ukraine International Airlines (UIA) na Facebooku, dodajući da je kompanija odlučila suspendirati letove do Teherana do daljnjega. "To je bio jedan od naših najboljih zrakoplova s izvrsnom i jako sigurnom posadom", rekao je predsjednik te privatne kompanije, Ievguen Dihn, najveće u zemlji.
Zrakoplovima zabranjen let
Američka Savezna uprava za civilno zrakoplovstvo (FAA) zabranila je u utorak navečer američkim civilnim zrakoplovima da lete u zračnom prostoru Iraka, Irana i Perzijskog zaljeva, nekoliko sati nakon napada na vojne baze u Iraku u kojima su stacionirani američki vojnici. "Savezna uprava za civilno zrakoplovstvo poslala je obavijest sudionicima zračnog prometa (NOTAM) u kojoj potanko navodi ograničenja za letenje koja operatorima američkih civilnih zrakoplova zabranjuju let u zračnom prostoru Iraka, Irana i iznad voda Perzijskog i Omanskog zaljeva", priopćila je FAA. Ta ograničenja za letenje dolaze nakon iranskog raketiranja vojnih baza Ain al Assad i Erbil u Iraku kojima se koristi američka vojska.
Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike