Novosti
NIJEDNA OPĆINA NE ŽELI KAMP NA SVOM TERITORIJU, A DRŽAVA NEMA OVLASTI ZA TO

BiH na rubu katastrofe zbog migranata koji se gomilaju na granici s Hrvatskom
Objavljeno 22. listopada, 2019.

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić izjavio je u ponedjeljak kako vlasti te zemlje pokušavaju naći rješenje za problem smještaja ilegalnih migranata, no nailaze na nepremostive zapreke jer ni jedna općina ne želi dati suglasnost da se takvi kampovi otvore na njezinu teritoriju, a država nema nikakvih ovlasti sama donijeti takvu odluku.

"Nitko ne želi dopustiti otvaranje takvih centara", kazao je Mektić za javni servis BHT 1 komentirajući činjenicu da su lokalne vlasti u Bihaću uskratile financiranje migrantskog kampa Vučjak kod tog grada pokušavajući na taj način ishoditi njegovo zatvaranje i premještanje migranata na neku drugu lokaciju. Ministar sigurnosti BiH kazao je kako su u njegovu ministarstvu, kao i u drugim tijelima državne vlasti, svjesni tih problema i nastoje naći rješenje, no ni jedna općina ne želi surađivati.

"Mi nemamo ovlasti nikoga na to natjerati", kazao je Mektić potvrdivši neizravno kako je komplicirani unutarnji ustroj BiH postao zapreka rješavanju problema ilegalnih migracija. Vlasti Republike Srpske prethodno su zaprijetile kako neće dopustiti da se migranti, koji upravo preko tog entiteta ulaze u BiH, u njemu i zadržavaju te kako će ih sve prebaciti na područje Federacije BiH.

U tom pak entitetu prihvatni centri postoje samo kod Sarajeva i u Bihaću, gdje odlazi najveći broj migranata. Tamo ih, kako je u ponedjeljak ustvrdio gradonačelnik Šuhret Fazlić, trenutačno boravi između pet i šest tisuća. On je ocijenio kako je to nedopustivo, a upozorio je na činjenicu da je Srbija problem riješila tako što je migrante smjestila u čak 18 kampova u različitim dijelovima zemlje. "Tamo imate Komesarijat za izbjeglice koji o tome vodi računa", kazao je Fazlić koji pak tvrdi kako je država BiH kriva zbog eskalacije migrantske krize. Vlasti u Bihaću predlagale su da se migranti iz Vučjaka, ali i kampova Miral i Bira u središtu grada, premjeste na nenaseljenu lokaciju Medenog polja, no tome su se odmah usprotivile vlasti Bosanskog Petrovca, na čijem je to teritoriju i gdje je većinsko stanovništvo srpske nacionalnosti. "Nitko migrante ne želi ovdje", poručio je načelnik Petrovca Dejan Prošić ustvrdivši pritom kako će se, u slučaju da ih se tamo ipak smjesti, sve lokalno stanovništvo iseliti.

Zamjenik ministra sigurnosti BiH Mijo Krešić izjavio je u ponedjeljak kako bi vlasti BiH morale osnažiti nadzor na granici na istoku prema Srbiji i Crnoj Gori kako bi pokušale smanjiti ulazak ilegalnih migranata zbog čega prijeti humanitarna katastrofa.

"Postojeći resursi moraju se u cijelosti staviti u funkciju, posebno kada je u pitanju nadzor granice. Jedan od naših fokusa je granica na istoku (Srbija i Crna Gora), kako bismo pokušali ograničiti priljev migranata", rekao je Krešić. H
Nitko ne zna koliko je migranata u BiH
Mijo Krešić upozorio je kako se u BiH ne primjenjuje Zakon o strancima i njihovu kretanju jer se migranti bez ikakvih isprava slobodno kreću zemljom. Upozorio je da bi upravo takvo nekontrolirano stanje, s migrantskom krizom te lošim uvjetima njihova smještaja, moglo eskalirati unutar zemlje. “Ljudski, financijski, tehnički i smještajni kapaciteti moraju se osposobiti kako migrantska kriza ne bi prerasla u humanitarnu katastrofu. Problem migracija uskoro se mora staviti pod kontrolu, a to je teško bez funkcionalne državne vlasti”, istaknuo je zamjenik ministra sigurnosti BiH. Prema njegovim riječima, poseban problem je činjenica što BiH od tranzitne postaje zemlja “hotspot” za migrante jer ne mogu ući u EU. “Ovo je državni problem i mora mu se žurno i bez odgađanja pristupiti u državnoj nadležnosti, uz suradnju sa susjednim zemljama i EU-om”, mišljenja je Krešić. “Zakoni postoje, ali se ne primjenjuju’’, naveo je Krešić. Ilustrirao je to činjenicom da vlasti BiH ne znaju ni približno koliko se migranata trenutno nalazi u zemlji.
Možda ste propustili...