OSVRT NA 8. KOLO HT PRVE HNL

Remi u derbiju na Rujevici, drama u Osijeku
Objavljeno 17. rujna, 2019.
Hajduk je nakon 8. kola zadržao vodeću poziciju u HT Prvoj HNL. Splićani su remizirali u Jadranskom derbiju na Rujevici protiv Rijeke, što im je bilo dovoljno za zadržavanje na vrhu ljestvice. Rijeka je došla u vodstvo pogotkom povratnika Franka Andrijaševića u prvom poluvremenu, a bod Hajduku donio je mladi Tonio Teklić u završnici susreta. Bio je još jedan živ i zanimljiv derbi HT Prve HNL. Treći od pet derbija prvog kruga završio je bez pobjednika. Treba se odigrati još ona odgođena utakmica između Dinama i Rijeke. Prava drama dogodila se u Gradskom vrtu, gdje je posljednjeplasirani Varaždin odnio bod u šokantnoj završnici susreta. Osječani su do 89. minute imali 2:0 i vjerojatno su u glavi već upisali pobjedu, a onda je uslijedio čudesan povratak Varaždinaca, koji su u razmaku od tri minute zabili dva gola te izjednačili rezultat i izazvali strašan gnjev publike na osječkom stadionu, koji je bio usmjeren prema treneru Dini Skenderu. Neuvjerljiv je bio i Dinamo protiv Istre 1961, ali je zahvaljujući liscu Mariju Gavranoviću uzeo cijeli plijen pa će mirno dočekati start u Ligi prvaka, koji slijedi u srijedu kada će na Maksimiru gostovati Atalanta. Prvu ovosezonsku pobjedu zabilježio je Inter Zaprešić, koji je žrtvu pronašao u Slaven Belupu. Rezultatski je izgledalo uvjerljivo 3:1, ali Zaprešićani su otpor gostiju iz Koprivnice slomili tek u samoj završnici susreta, kada su zabili dva pogotka. Sudar “kontraških” momčadi Gorice i Lokomotive završio je bez pogodaka i pobjednika, što je vjerojatno više razveselilo goste iz Zagreba. Nakon 8. kola prilična je gužva u gornjem dijelu tablice jer od prvog Hajduka do šeste Lokomotive razlika je samo pet bodova. Prvi od četiri kruga prvenstva završit će u sljedećem kolu, a prema svemu sudeći, ove sezone neizvjesnost u borbi za prvaka potrajat će nešto duže nego lani, kada je Dinamo vrlo rano pobjegao konkurenciji. Osim toga, bitka za preostala četiri mjesta u Europi, iz trenutačnog aspekta, očito će biti itekako žestoka. U njoj će ključnu ulogu vjerojatno odigrati ishodi utakmica protiv suparnika iz donjeg dijela tablice jer ona momčad koja u tim okršajima izgubi previše bodova, u ovoj konstelaciji snaga, neće vidjeti Europu sljedećeg ljeta.

Strijelci su u ovom kolu bili ispodprosječno raspoloženi. Palo je 11 pogodaka, što je prosjek od 2,2 po utakmici. Posjet je također bio ispodprosječan. Ukupno je na pet susreta bilo 15.019 gledatelja ili 3000 u prosjeku po utakmici, što pripada među lošije posjećena kola.

Rezultati 8. kola
Dinamo - Istra 1961 1:0, Inter Zaprešić - Slaven Belupo 3:1, Gorica - Lokomotiva 0:0, Osijek - Varaždin 2:2, Rijeka - Hajduk 1:1.