VELIKI KIKS "BIJELO-PLAVIH"

Varaždin šokantnim preokretom odnio bod, tribine grmjele: "Skenderu, odlazi"
Objavljeno 15. rujna, 2019.
Osijek je imao 2:0 do 89. minute, a onda je platio visoku cijenu svoje neambicioznosti u toj utakmici

Vezani članci

TRENERU OSIJEKA NIJE BILO LAKO NAKON PROSIPANJA BODOVA

Ovo je moja odgovornost, nisam dobro odabrao, nisam napravio dobre zamjene

Razočaravajuće je to bilo poslijepodne u Gradskom vrtu. Ne zato što su nogometaši Osijeka u šokantnoj završnici izgubili dva boda koja su već imali u džepu, nego zbog nevjerojatne neambicioznosti i mlake igre koju su pružili.

Bijelo-plavi su vrlo lako došli do 2:0 u prvom dijelu. Reklo bi se nisu se ni oznojili jer igra im je bila očajna. Spora, bezidejna, a to lako vodstvo kao da ih je zavarlo, pa su u nastavku bili još manje ambiciozni. Posve je nejasno kakav je plan igre imao Osijek u toj utakmici. Malo je toga funkcioniralo u igri, pa nije ni čudno što je na kraju susreta s tribina grmjelo: "Skenderu, odlazi!" Tako glasno negodovanje nije doživio ni Skenderov prethodnik na klupi Zoran Zekić, koji također nije bio u milosti dijela navijača. No ovo nije bio dio - ovo je bila većina.

Silvina majstorija

Kako su igrali, Osječani su nakon 45 minuta imali odličan rezultat. Dva pogotka prednosti nisu bila plod nekakve nadahnute igre, već čisto individualnih poteza Marića i Igora Silve. Igra bijelo-plavih bila je spora i bezidejna s milijun nekakvih kratkih dodavanja koja su samo uspavljivala sve na stadionu. Kvalitetniji ritam i protok lopte gušile su pogreške i neodlučnost organizaciji igre. Nedostajalo je više probojnosti po bočnim pozicijama, a veznjaci bijelo-plavih premalo su se kretali bez lopte. U takvim okolnostima u početku utakmice opasniji su bili gosti koji su se vjerojatno i sami čudili što se nisu našli pod jačim pritiskom Osječana koji su igrali čistu "zihericu". U 11. minuti Posavec je udarcem sa 17 metara testirao budnost Ivušića, a vratar Osijeka je bio spreman i obranio neugodan udarac u lijevi kut. Tri minute kasnije još je jednom osječki vratar bio oprezan kada je Težak poslao upotrebljivu loptu za Lisakoviča ispred kojeg ju je u padu pokupio Ivušić. Za kakav-takav pokušaj Osijeka trebalo je čekati 20 minuta, a onda je aktivni Igor Silva konačno poslao jedan ubačaj zdesna koji je ipak bio malo previsok za Mancea, koji je loptu jedva dohvatio glavom, pa je ona otišla daleko od cilja. Nije Osijek igrao dobro, ali je prilično jeftino došao do prednosti u 24. minuti. Marićev "slobodnjak" s 20 metara nije bio nekakva "bomba", ali pokazao se dovoljno jak za Nevistića, koji nije baš dobro intervenirao i lopta se od njegovih ruku odbila u mrežu. Marić je tako prekinuo golgeterski post koji je trajao od drugog kola. Taj je pogodak za trenutak razbudio i navijače na Istoku, koji su se do tog trenutka uglavom sunčali. Ništa čudno, jer tempo utakmice nije ih mogao učiniti napetijima negoli su bili. Vrlo brzo mogao je Osijek udvostučiti prednost kada je sijevnula kontra u čijoj završnici se našao Mance, koji je loše pucao s 15 metara pa je Nevistić bez problema ukrotio taj pokušaj. U 37. minuti stigla je nova prijetnja za vrata gostiju opet iz prekida. Ovaj put slobodan udarac s lijeve strane s 20-ak metara izveo je Pilj. Bio je to dobar pokušaj koji je bio zamalo previsok jer je uzdrmao gredu. Ipak, u završnici prvog dijela konačno smo vidjeli i nešto vrijedno pljeska od osječke momčad, točnije od Igora Silve. Brazilac je bio aktivan cijelo vrijeme, ali isto tako i rezerviran u prodorima. U 40. minuti napokon je odlučio pokazati što zna. Zabio se poput šila u obranu gostiju, koja je nijemo promatrala njegov prodor i to je skupo platila jer je Igor Silva svoju akciju završio preciznim udarcem i pogotkom za 2:0. Naravno, bio je to njegvo prvijenac u dresu bijelo-plavih, pa je Osijek na odmor otišao s vrlo uvjerljivom prednošću s obzirom na neuvjerljivu igru koju je pružio u tom dijelu utakmice.

Šokantan preokret

U pitanju ritma igre nije se ništa promijenilo ni u nastavku susreta. Osijek je mirno čuvao stečenu prednost iz prvih 45 minuta, a gosti iz Varaždina su bili posve nemoćni ozbiljnije zaprijetiti. U tom "laganini" nogometu Osječani su stvorili neke prilike za povećanje vodstva. Već u 46. minuti Mance je pucao mlako u bliži kut s 5-6 metara, pa je Nevistić to uspio zaustaviti. U 53. minuti "zalomio" je Šorša s lijeve strane u sredinu kaznenog prostora, pa pucao u prvi kut i nije pogodio cilj, a najbliže trećem pogotku Osijek je bio u 63. minuti, kada je Šorša povratnom loptom pronašao Marića, koji je s desetak metara pogodio desnu vratnicu. Kako je vrijeme odmicalo, tako je Osijek postajao sve neambiciozniji, pa su do zraka došli Varaždinci. U 69. minuti Vuk je prošao po lijevoj strani, pa je Ivušić morao spašavati, a dvije minute kasnije Lisakovič je snažnim udarcem sa 12-13 metara iskosa s lijeve strane uzdrmao vratnicu. To je izazvalo i prve zvižduke s tribina jer su gledatelji s pravom očekivali bolji nogomet od onog kojim im je prezentiran tog poslijepodneva. Kaznu za taj uspavljujući nogomet Osijek je platio u 89. minuti kada je Đurasek pogodio iz slobodnog udarca, a onda se dogodio potpuni šok. Iz jednog slobodnog udarca koji je Osijek imao na polovici Varaždina, prvo je Lopa dobio žuti karton zbog otezanja izvođenja, a onda je iz njega došao protunapad koji je Lisakovič pretvorio u šokantno izjednačenje i donio svojoj momčadi i četvrti remi u Prvoj HNL. Izazvalo je to strašan bijes na tribinama koje su glasno počele zazivati odlazak trenera Dine Skendera...
Dalibor Keler

Rezultati by SofaScore

OSIJEK - Stadion u Gradskom vrtu. Vrijeme i teren pogodni za igru. Gledatelja: 2521. Sudac: Duje Strukan (Split) - 6,5. Srijelci: 1:0 Marić (26), 2:0 Igor Silva (42), 2:1 Đurasek (89), 2:2 Lisakovič (90). Žuti kartoni: Škorić, Lopa (Osijek), Kolarić (Varaždin). Crveni kartoni: -
IGRAČ UTAKMICE: VITALIJ LISAKOVIČ (VARAŽDIN)

OSIJEK                  2  (2)
Ivušić 6, Škorić 6,5, Šutalo 6,5, Majstorović 6,5, Igor Silva 6,5, Jugović 5,5, Pilj 5,5 (od 72. Žaper -), Kleinheisler 5,5 (od 77. Lopa -), Šorša 6, Marić 6. Mance 5 (od 59. Ndockyt 6)

VARAŽDIN           2  (0)
Nevistić 5,5, Perković 5 (od 40. Glavina 6), Stolnik 6, Adžić 6, Štefulj 6, Đurasek 6,5, Guera 6, Posavec 5,5 (od 67. Vuk 6), Težak 5,5 (od 82. Turčin -), Kolarić 6, Lisakovič 7.

1:0

Marić je pogodio iz slobodnog udarca s 20 metara, nije to bio neobranjiv udarac. Nevistić je bio na lopti, ali mu je pobjegla u mrežu

2:0

Igor Silva se odvažio na soloakciju, prošao kroz obranu gostiju kao da je nema i onda sa sedam metara iskosa pogodio prizmenim udarcem suprotnu desnu vratnicu od koje se lopta odbila u mrežu

2:1

Đurasek je lijepo pogodio donji desni kut iz slobodnog udarca s više od dvadeset metara