KVALIFIKACIJE ZA EURO 2020.

Vatreni u punom sjaju Hrvatska zgazila Slovake
Objavljeno 6. rujna, 2019.
Vlašić, Perišić, Petković i Lovren okrunili sjajno izdanje Hrvatske

To je bila prava Hrvatska, najbolja od Svjetskog prvenstva u Rusiji. Hrvatski nogometaši su na impresivan način odigrali prvu od dvije rujanske kvalifikacijske utakmice za odlazak na Euro. U fantastičnom izdanju svjetski su doprvaci doslovce pregazili Slovačku s 4:0 u Trnavi i tako ponovno zagospodarili situacijom u našoj skupini E. Teško je sjetiti se kada su Vatreni ovako dominirali susretom, od prve do posljednje minute, a domaćin može biti čak i zadovoljan što su samo četiri lopte završile u njegovoj mreži.

Vlašić načeo Slovake

Ozljeda Jedvaja primorala je izbornika Dalića na još jednu promjenu, pa je njegovo mjesto na desnom boku zauzeo Bartolec. Iako se činilo kako će u vrhu napada biti Rebić, a Brekalo u početnoj postavi, možda je i ovaj detalj bio razlog da je prednost u vrhu napada dobio Petković, Rebić je krenuo sa svoje uobičajene krilne pozicije, a Brekalo ostao na klupi.

Kao što su i najavljivali, hrvatski su reprezentativci od početka susreta jasno pokazali kako ih u Trnavi zanimaju samo sva tri boda. Najava o ofenzivnom pristupu nije ostala samo na izboru igrača, nego smo odmah silovito krenuli prema domaćim vratima. Vlašić je već u 12. sekundi okušao udarac, ali Dubravka se nije dao iznenaditi. Bilo je to samo zagrijavanje, a prvu pravu prijetnju Hrvatska je stvorila u 8. minuti. Modrić je pokrenuo akciju i uposlio Bartoleca na desnom krilu, njegov ubačaj u šesnaesterac Perišić je vratio, točno do Modrića čiji je siloviti udarac s 20 metara za malo otišao preko grede. Samo 20-ak sekundi kasnije Vatreni su bili još bliže vodstvu, nakon što je Vlašić ukrao loptu, ona je stigla do Brozovića koji je 20 metara pogodio gredu. U 10. su prvi put zaprijetili Slovaci, Mak je pucao s 25 metara, no Livaković je bio na mjestu te je izboksao loptu. Dobro je igrala Hrvatska, lijepo je plela mrežu oko domaćih vrata i pojačavala pritisak, pa su Slovaci često morali spašavati izbacivanjem u korner. Tako je bilo i u 17. kada je Bartolec ubacio zdesna, Dubravka kratko odbio, a Škriniar odbio u korner. Pet minuta kasnije Perišić je ubacio slijeva, a Lovren glavom pucao pokraj desne vratnice. Nevjerojatno je kako Hrvatska u 29. minuti nije stigla do vodstva. Nakon još jednog kornera Modrića, najprije je glavom igrao Škriniar, pa Petković, koji je spustio na noge Vidi, a on s četiri metra silovito umjesto u mrežu loptu poslao preko grede. Kazna je mogla uslijediti već u sljedećoj minuti nakon prodora Dude, no pucao je ravno u Livakovića. Odmah u sljedećem napadu Petković je napravio slalom kroz slovačku obranu, ali je njegov udarac ljevicom s 11 metara Dubravka nogama uspio obraniti. Pritiskala je Hrvatska, no lopta nikako nije htjela u mrežu, a i sreća je "debelo" bila na strani domaćina. U 35. minuti Perišić je s 15 metara zatresao gredu, a minutu kasnije okvir gola i treći je put spasio Slovake, kada je Perišić, nakon dodavanja Vlašića s lijeve strane, pogodio bližu vratnicu. Nogomet zna biti okrutan te za ovakve promašaje obično slijedi kazna, no umjesto nje Hrvatska je uoči odlaska na odmor konačno stigla do zasluženog vodstva. Vlašić je primio loptu na 30-ak metara od domaćih vrata, oslobodio se Lobotke te s 18 metara prizemnim udarcem zatresao mrežu. Bio je to njegov prvijenac u dresu A selekcije i kruna najboljeg poluvremena naše reprezentacije još od SP-a u Rusiji.
Još tri komada

Odmah na početku nastavka Hrvatska je udvostručila prednost. Uz dodir sreće, koja je u prvih 45 minuta obilato pratila domaćina. Rebić je dovukao loptu do slovačkog šesnaesterca gdje ju je uzeo Perišić i pucao s 20-ak metara, lopta je na putu okrznula Škriniara, prevarila Dubravku i odsjela u mreži za 2:0 svjetskih doprvaka. Pokušali su se Slovaci odmah vratiti, opasno je zaprijetio Mak u 48. minuti iskosa slijeva, ali je njegov udarac Livaković obranio. Šest minuta kasnije ponovno je blokiran pokušaj Petkovića, opet je skoro tragičar bio Škriniar, ali je ovaj put Dubravka uspio loptu ispod grede odbiti u korner. Iako je Hrvatska malo prepustila inicijativu Slovačkoj, to nije značilo kako se opredijelila za čuvanje lijepe prednosti. Naprotiv, nizali su Vatreni i dalje opasne situacije pred suparničkim vratima pa je tako u 58. ponovno priliku za udarac dobio Brozović. Rebić je ubacio s lijeve strane, Perišić glavom spustio na Brozovića, ali je njegov otišao preko gola. Pokušavali su Slovaci stići do pogotka, čime bi ponovno vratili neizvjesnost, no umjesto toga i treća je lopta odsjela u njihovoj mreži. Brekalo je u 72. uposlio Petkovića, koji se varkom oslobodio Vavre, Škriniar je zakasnio u blok, a Petković smireno loptu poslao pokraj nemoćnog Dubravke. Nisu ni tada stali Vatreni, pucali su u 77. prvo Bartolec, a potom i Perišić u vratara, u 85. Brekalo je šutirao pokraj lijeve vratnice, a u 87., nakon sjajne asistencije Modrića, Pašalić je bio u mat-situaciji, ali je promašio. Točku na "i" sjajne večeri u Trnavi u 89. minuti postavio je Lovren, glavom nakon ubačaja Brozovića.

Već ranije odzvanjala je pjesma naših više od 2000 navijača koji su razdragano pozdravili uvjerljivo izdanje i pobjedu Hrvatske. Bila je ovo definitivno Hrvatska kakvu dugo nismo vidjeli, ali kakvu želimo gledati, u izdanju itekako dostojnom svjetskog doprvaka.

Goran Roguljić

Rezultati by SofaScore
TRNAVA - Stadion Antona Malatinskog. Gledatelja: 19.000. Teren odličan. Sudac: Felix Brych (Njemačka) 7. Strijelci: 0:1 Vlašić (45), 0:2 Perišić (46), 0:3 Petković (72). 0:4 Lovren (89). Žutih i crvenih kartona nije bilo.

IGRAČ UTAKMICE: Nikola Vlašić (Hrvatska)

SLOVAČKA             0

Dubravka 6, Valjent 5, Vavro 5, Škriniar 5, Hancko, Kucka 5,5 (od 63. Haraslin 5), Lobotka 5, Hamšik 5,5, Rusnak 5 (od 46. Boženik 5), Duda 5, Mak 5,5 (od 79. Duriš -).

HRVATSKA             4 (1)

Livaković 7, Bartolec 7, Lovren 7,5, Vida 7, Barišić 7, Brozović 7,5, Modrić 7,5, Rebić 7 (od 70. Brekalo -), Vlašić 8 (od 81. Badelj -), Perišić 8, Petković 8 (od 83. Pašalić -).
0:1
Vlašić se oslobodio Lobotke te s oko 18 metara prizemnim udarcem svladao domaćeg vratara
0:2
Perišić je šutirao s 20-ak metara, lopta je na putu okrznula Škriniara, promijenila smjer, prevarila Dubravku te odsjela u mreži
0:3
Brekalo je uposlio Petkovića koji se u šesnaestercu varkom oslobodio Vavre i smireno svladao Dubravku
0:4
Brozović je ubacio s desne strane, a Lovren glavom postigao i četvrti hrvatski pogodak
Wales - Azerbajdžan 2:1, Slovačka - Hrvatska 0:4

Sljedeći susreti (9.9.): Azerbajdžan - Hrvatska, Mađarska - Slovačka