Hrvatska doživjela prvi poraz
od neke afričke reprezentacije
Objavljeno 11. lipnja, 2019.
Tunižani su kaznili pogreške hrvatske obrane i pobijedili u Varaždinu

Kraj sezone naša reprezentacija nije obilježila pobjedom. U prijateljskom susretu u Varaždinu Hrvatska je poražena od Tunisa. Bio je to prvi poraz "vatrenih" od jedne reprezentacije s afričkog kontinenta, ali nas neće previše boljeti.

Stradao je tek manji dio našeg ponosa, ali smo se zato još jednom uvjerili kako naša reprezentacija loše reagira na taktičke promjene. Dobar dio Dalićevih prethodnika na klupi Hrvatske eksperimentirao je sa sustavom u kojem su postavili trojicu srednjih braniča, ali takvi pokusi nikada nisu donijeli nikakvu korist u što se sad sam uvjerio i Dalić. Tek kada smo se vratili na našu standardnu taktičku postavku s četvoricom otraga počeli smo igrati kako treba. U biti, taj je okršaj protiv Tunisa za nas bio obična revija koju je trebalo odraditi, a za suparnika je imao težinu najjače provjere uoči odlaska na afrički Kup nacija. I taj se motivacijski dio osjetio na terenu. Hrvatska je svoje pravo lice počela pokazivati tek kada je voda već došla do grla pa ta utakmica na koncu nije dobro završila za nju.

Opasni Tunižani

Naš izbornik Zlatko Dalić ozbiljno je promiješao kadrovske i taktičke karte u prvom poluvremenu susreta protiv Tunisa. Odlučio se za formaciju s tri centralna braniča, od početka su zaigrala tri debitanta, a sve te silne promjene nikako nisu mogle donijeti ništa dobroga protiv vrlo kvalitetno organizirane reprezentacije Tunisa. Gosti su imali vrlo jasnu ideju ne samo kako se obraniti od naših tromih napada već i kako nas iznimno opasno napasti. Trio Khazri-Msakni-Bardi ozbiljno je izmučio našu obranu pa smo na koncu mogli biti i sretni što smo nakon prvih 45 minuta imali samo jedan pogodak zaostatka. Problem naše igre bio je na sredini terena gdje smo olako gubili lopte što su Tuinižani vrlo efikasno kažnjavali. Po oduzetoj lopti razvijali bi ubojite kontre u čijim su se završnicama znala naći i po četvorica igrača. Hrvatska na to nije mogla pronaći pravi odgovor. Ipak, prva prijetnja na utakmici bila je prema tuniskom vrataru. U petoj minuti oštar Badeljov udarac s ruba kaznenog prostora zamalo je promašio cilj. No, već minutu kasnije uzvratio je Tunis dobar ubačaj Bedouija zdesna glavom je sa desetak metara preko vrata poslao Msakni. U 16. minuti gosti su poveli. Ukrali su nam loptu na sredini terena Khazri je inicirao akciju koja je preko Msaknija završila kod Badrija koji se upisao u strijelce. Sluga je bio blizu da zaustavi taj udarac ali se lopta od njegove ruke ipak odbila u mrežu. Nakon toga gosti su se još više zgusnuli pred svojim vratima, ali i dalje su bili vrlo opasni kroz tu svoju brzu tranziciju. Dijelom i zbog toga što je izostao pravi pritisak Hrvatske. Zato smo do poluuvremena spašavali živu glavu u nekoliko navrata. U 36. minuti veliku su priliku propustili gosti. Khazri je ušao u kazneni prostor s desne strane, na drugoj vratnici mu je posve sam bio Msakni, ali ga, na našu sreći Khazri nije pogodio iako je imao čistu situaciju. Do odmora još je dvaput bilo "veselo" pred Slugom. U 43. minuti raspoloženi Msakni je odlično proigrao Khazrija koji je, ovaj put, bio na lijevoj strani, sa desetak metara ciljao lijevi kut i bio zamalo neprecizan. Dvije minute kasnije Khazri je uzvratio asistenciju Msakniju, ali njegov je pokušaj u toj situaciji obranio Sluga.

Druga pjesma

Nakon tog stvarno lošeg nastupa u prvom dijelu Zlatko Dalić je odmah povukao poteze. Umjesto Lovrena na teren je poslao Bartroleca. vratio momčad u formaciju s četvoricom u zadnjoj liniji i odmah je to dalo rezultat. Hrvatska je daleko odlučnije ušla u nastavak susreta i nakon samo dvije minute stiglo je izjednačenje. U 47. minuti svoj prvi pogodak za Hrvatsku postigao je snalažljivi Bruno Petković. Izjednačenje je pokrenulo ofenzivu Hrvatske pa je u prih 15-ak minuta moglo doći i do potpunog rezultatskog preokreta. Dobre su prilike u razmaku od tri minute imali Kramarić i Pašalić no njihovi udarci nisu pronašli cilj. Taj početni pritisak naše reprezentacije u drugom dijelu počeo je jenjavati oko 60. minute. Tada je ritam možda razbijen i brojnim zamjenama koje je počeo obavljati Dalić, a Tunis je opet počeo prijetiti. Tako je u 60. minuti Sluga opet morao spašavati ispred Msaknija. Hrvatskoj je trebalo vremena da opet pritisne goste, a u tom prijelaznom razdoblju Tunis je opet došao do vodstva. U 69. minuti Sliti se sjurio prema našem kaznenom prostoru, uputio udarac koji je rukom blokirao Vida. Poljski sudac je bio neumoljiv pokazao je na "bijelu točku", a našeg kapetana u tom trenutku "nagradio" žutim kartonom. Sliti je bio siguran izvođač kaznenog udarca i opet smo bili u zaostatku. Dvadesetak minuta prije kraja na teren je ušao Luka Modrić, a ujedno se i otvorilo nebo nad Varaždinom pa su akteri, ali i dio gledatelja bili okupani jakim pljuskom. Tada je otprilike počeo i završni pohod Hrvatske na izjednačenje. U 79. minuti stigla je dobra prilika za ispunjavanje tog cilja. Perišić je proigrao Caktaša, a prvi strijelac HNL-a je s pet metara iskosa pogodio tuniškog vratara. Do kraja svi napori naše reprezentacije u lovu na izjednačenje nisu dali rezultata, pa je Tunis zadovoljniji dočekao posljednji zvižduk poljskog suca.
Dalibor Keler
VARAŽDIN - Stadion Anđelko Herjavec. Vrijeme sparno. Teren dobar. Gledatelja:8036. Sudac: Daniel Stefanski (Poljska) - 6,5. Strijelci: 0:1 Bardi (16) 1:1 Petković (47), 1:2 Sliti (70-11m). Žuti kartoni: Vida (Hrvatska), Kechrida (Tunis). Crveni kartoni:

IGRAČ UTAKMICE: YOUSSEF MSAKNI (TUNIS)