Ekonomija
268,6 MILIJUNA KUNA NEPOVRATNIH SREDSTAVA

Financiranje čak 46 poduzetničkih zona
Objavljeno 25. svibnja, 2019.
Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta u petak je predstavnicima 46 jedinica lokalne samouprave dodijelilo odluke o financiranju projekata za razvoj infrastrukture poduzetničkih zona, pri čemu ukupan iznos dodijeljenih nepovratnih sredstava doseže gotovo 270 milijuna kuna.

Pozivom "Razvoj infrastrukture poduzetničkih zona" uz pomoć europskih sredstava iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija potiče se ulaganje u infrastrukturu u područjima gdje postoji potreba za gradnjom nove ili unaprjeđivanjem odnosno proširenjem postojećih poduzetničkih zona, s ciljem privlačenja novih investicija i stvaranjem mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta. Zaprimljeno je 66 projektnih prijedloga, a njih je 46, u ukupnom iznosu traženih nepovratnih sredstava od 268,6 milijuna kuna, zadovoljilo uvjete poziva. Ukupna vrijednost svih 46 projekata je 425,3 milijuna kuna. Iznos nepovratnih sredstava kreće se od milijun do deset milijuna kuna, uz najviši intenzitet financiranja prihvatljivih troškova od 85 posto.

Odluke je gradonačelnicima i načelnicima uručio ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat, koji je izvijestio da se čekalo oko godinu i pol dana da se ovaj projekt privede kraju, a kako je u tom razdoblju dvaput došlo do realokacije sredstava, s obzirom na to da se natječaj isključivo financira sredstvima iz strukturnih fondova EU-a.

Prvo je tako za ovaj natječaj bilo alocirano 76 milijuna kuna, a nakon toga, uštedom na drugim projektima te realokacijom iz drugih prioritetnih osi, ostvarena je prilika za dobivanje dodatnih 110 milijuna kuna, pojašnjava Horvat.

Također, Vlada je na jučerašnjoj sjednici donijela odluku kojom preuzima obvezu, ako se kod rekonstrukcije Operativnog programa Konkurentnost i kohezija ne uspije namaknuti dodatnih i željenih 87 milijuna kuna, pokriti taj iznos iz državnog proračuna. Horvat je siguran da se stvaranjem poduzetničkih zona, rješavanjem imovinskopravnih odnosa u njima te opremanjem parcela sa svim potrebnim priključcima, omogućuje pozicija da budući ulagači dobivaju građevinsku dozvolu u jednom danu, da se investicije brže realiziraju te da se anulira stigma da je Hrvatska visokobirokratizirana država.

Pritom napominje da u Hrvatskoj već i postoje uređene poduzetničke zone gdje se građevinska dozvola može dobiti istog dana kada se preda zahtjev. H
Iznos bespovratnih sredstava kreće se od milijun do 10 milijuna kuna, uz najviši intenzitet financiranja od 85 %
425,3

milijuna kuna je ukupna vrijednost svih 46 projekata
Možda ste propustili...

KRIZA U POSLOVANJU DODATNO SE PRODUBILA, U SVIM SEGMENTIMA

Njemački proizvođač baterija u problemima

Najčitanije iz rubrike