OSVRT NA 33. KOLO HT PRVE HNL

“Trio” u borbi za Europu maksimalan, remi u derbiju na Rujevici
Objavljeno 14. svibnja, 2019.
Ni nakon 33. kola HT Prve HNL nije se ništa revolucionarno promijenilo kada je u pitanju borba za mjesta koja vode u Europu. Osijek, Hajduk i Gorica došli su do novih pobjeda, a najbolji posao svakako su napravili Osječani, koji su tri boda uzeli na gostovanju kod izravnog konkurenta Lokomotive. Tako su sačuvali treće mjesto uoči tri posljednja kola, a “lokose” su izbacili iz bitke za treće, a ostavili im još slabašne izglede u borbi za četvrtu poziciju. Osijek je u Kranjčevićevoj opet bio u “europskom odjelu”. Držao kontrolu utakmice, a onda je u njezinoj završnici propisno “izudarao” Zagrepčane i nanio im najteži domaći poraz ove sezone. Gorica i Hajduk do novih su bodova došli na sličan način. Oboje su otpor suparnika slomili u drugom poluvremenu. U Velikoj Gorici Istra 1961 na poluvremenu je čak imala i vodstvo, ali ih je Gorica u nastavku susreta doslovce pomela s travnjaka. Zabila četiri pogotka u drugih 45 minuta i ostala jedina prijetnja Osijeku i Hajduku. Splićani su opasno živjeli protiv Slaven Belupa, dok nisu našli put do mreže Koprivničana, povremeno ih je morao spašavati vratar Josip Posavec. No u drugom dijelu u razmaku od 15-ak minuta Jradi i Jairo su osigurali Hajduku pobjedu. Derbi kola igrao se na Rujevici između Rijeke i Dinama. S obzirom na to da su obje momčadi mirne na svojim pozicijama u prvenstvu, a čeka ih ogled u finalu Kupa, vjerojatno su se pomalo i skrivale karte u tom susretu. Dinamo je bio bolja momčad, ali nije našao načina kako svladati raspoloženog Simona Slugu na vratima Rijeke, pa je završilo bez pobjednika i pogodaka. Iznenađenje kola napravio je Rudeš koji je s glatkih 3:0 pobijedio u Zaprešiću. Ipak, malo je vjerojatno kako će ta pobjeda promijeniti sudbinu Zagrepčana. Naime, kako bi izbjegli izravno ispadanje iz elite, trebaju im sve tri pobjede do kraja uz to da Istra 1961 ne smije osvojiti ni boda. Već i jedan bod bi Puljanima praktično garantirao ostanak na devetom mjestu jer trenutačno imaju bolji omjer od Rudeša uz razliku pogodaka +3, a osim toga Rudeš će u posljednjem kolu gostovati na Aldo Drosini. Dakle, teoretski zagrebačka momčad još nije drugoligaš, ali kako bi to izbjegla, doista bi se trebao dogoditi “hičkokovski” rasplet u posljednja tri kola. No, nogomet je “vražja” igra, pa dok nada postoji, ne treba se predavati.

U 33. kolu HT Prve HNL postignuto je 14 pogodaka, što je u skladu sa sezonskim prosjekom od 2,8 pogodaka po utakmici. Što se posjeta tiče, on je došao blizu prosjeka od 3000 gledatelja po utakmici, što je za standarde našeg prvenstva solidna brojka. Pet utakmica gledalo je 14.047 gledatelja, a po običaju najviše ih je bilo na Poljudu (6904), a dobra je gledanost bila i na derbiju u Rijeci (5543).

REZULTATI I TABLICA
Rezultati 33. kola: Inter Zaprešić - Rudeš 0:3, Gorica - Istra 1961 4:1, Hajduk - Slaven Belupo 2:0, Lokomotiva - Osijek 0:4, Rijeka - Dinamo 0:0.