Novosti
POČELA KAMPANJA ZA EUROPSKI PARLAMENT

DIP: Na izbornim listama je 121 kandidat više nego prije pet godina
Objavljeno 10. travnja, 2019.

Izborna promidžba za Europski parlament službeno je počela nakon što je Državno izborno povjerenstvo u srijedu objavilo zbirnu listu pravovaljanih kandidacijskih lista za izbore za Europski parlament koji će se održati 26. svibnja.


Izborna promidžba trajat će do ponoći, 24. svibnja, podsjećaju iz DIP-a i napominju da su sve pravovaljane kandidacijske liste i zbirna lista objavljene na njihovoj internetskoj stranici www.izbori.hr. Za mjesto u Europskom parlamentu natječu se 33 liste, koliko ih je i predano DIP-u, osam više nego prije pet godina. Svojih 12 zastupnika hrvatski će birači moći birati između 396 kandidata, što je 121 kandidat više nego 2014., kada se i birao jedan hrvatski zastupnik u EP-u manje.


Od javnosti dobro poznatih stranaka na izbore samostalno idu HDZ, SDP, Most, Živi zid, HNS, BM 365 - Stranka rada i solidarnosti, HSLS, Reformisti, Start, Snaga, SDSS i HDS. Biračima se nudi i šest koalicijskih listi: ona Amsterdamske koalicije u kojoj je sedam stranaka, lista stranke Pametno i Unije Kvarnera, Hrvatskih suverenista čiju listu nosi Ruža Tomašić, lista Neovisnih za Hrvatsku i HSP-a. Zajedničku listu kandidirali su Politička platforma Možemo!, stranke Nova ljevica i ORaH te Radnička fronta i SRP. Za Europski parlament natječu se samo dvije nezavisne, odnosno liste grupe birača čiji su nositelji sudac Mislav Kolakušić te europarlamentarka i bivša HSS-ovka Marijana Petir. Uz SDSS Milorada Pupovca izbornu sreću okušat će i Demokratski savez Srba. "Bili bismo zadovoljni da dobijemo prvog Srbina u Europskom parlamentu", ističe glavni tajnik DSS-a Siniša Ljubojević. Od manjih, dijelu javnosti poznatih stranaka, mjesto u Europskom parlamentu žele Zelena lista bivšeg HSS-ovca Nenada Matića, Autohtona Hrvatska stranka prava Dražena Keleminca te stranka Blokirani. Izbornu sreću okušat će i široj javnosti malo poznate stranke: Zagorska stranka za Zagreb, Stranka hrvatskog zajedništva, Pokret za modernu Hrvatsku, Hrvatska stranka reda, Hrvatska braniteljska pučka stranka, Slobodna Hrvatska, Slobodarska stranka Hrvatske, Moja voljena Hrvatska, Hrvatska demokratska stranka. Na predstavljanje biračima, dakle na izbornu promidžbu svaki od sudionika može "potrošiti" četiri milijuna kuna.
Potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva Ana Lovrin izvijestila je u srijedu da uz kampanju počinje i nadzor računa za izbornu promidžbu, medijskih troškova i svega onoga što ide prema Zakonu o financiranju političkih stranaka. "Bit će nadzirani i troškovi oglašavanja na društvenim mrežama, ne prema odredbi koja tretira medij, jer one prema hrvatskim zakonima nisu mediji, ali će biti nadzirani kroz tzv. opće troškove. Dakle, svi ugovori gdje su bilo kakvi plaćeni oglasi bit će pod nadzorom", pojasnila je Lovrin. H/D.Pav.
PRIPREMITE SE, LISTIĆ ĆE BITI VELIK
Glasački listić opet će biti velik, pa je član Državnog izbornog povjerenstva Slaven Hojski poručio biračima neka se pripreme. "Bit će mnogo imena i molim birače da se pripreme, da vide te zbirne liste u medijima, neka ih dobro prouče da ih ne bi prestrašila ta velika količina imena i prezimena na sam izborni dan, a molim i mlađe birače u kućama i obiteljima da starijim biračima pomognu da se pripreme za tako veliki listić", poručio je Hojski. Izbori za 12 zastupnika u Europski parlament u Hrvatskoj održavaju se 26. svibnja. Birači Europske unije na izbore izlaze od 23. do 26. svibnja i biraju zastupnike koji će ih u EP-u predstavljati sljedećih pet godina. "Sada kreće kampanja, a uobičajena poruka Državnog izbornog povjerenstva je - molimo fer i korektnu izbornu promidžbu i što manje prigovora i žalbi, što više korektnosti u medijima i molimo medije da poprave svu ovu promidžbu kako bismo popravili izlaznost te da nismo pri dnu izlaznosti u Uniji na ljestvici s 25 posto birača. Nadamo se da ćemo prijeći 30 posto“, rekao je Hojski.