OSVRT NA 24. KOLO HT PRVE HNL

Dinamo ne da nikome blizu, velika bitka za Europu
Objavljeno 11. ožujka, 2019.
Nakon 24. kola HT Prve HNL bitka za pozicije koje vode u Europu dodatno se zaoštrila. Rijeka, Osijek i Lokomotiva uzeli su “mrvice”, što su iskoristili Gorica i Hajduk i posve im se bodovno primaknuli. Već je odavno jasno kako Dinamo ove sezone jednostavno nema pravu konkurenciju, a to je dokazao i u ovom kolu pobjedom u derbiju nad Rijekom pred svojim navijačima. Gosti su čak i poveli, a “zli stroj”, koji Nenad Bjelica iz kola u kolo dodatno servisira s novim “dijelovima”, jednostavno je bio nezaustavljiv i za ambiciozne Riječane. “Modri” su sad na +17 i do kraja sezone lagano će odrađivati posao kada je u pitanju prvenstvo. No zato je ispod njih vrlo zanimljivo. Već dugo nismo imali pet kandidata za tri mjesta koja vode u Europsku ligu, a svi su se nagurali u sedam bodova. Osijek je propustio još jednu priliku odvojiti se od pratnje. Remi s Lokomotivom u Gradskom vrtu nastavak je rezultatskih neprilika u koje su bijelo-plavi upali ovog proljeća. Bila je to još jedna utakmica u kojoj je Osijek sam sebi napravio nevolje, zbog kojih je ostao bez cijelog plijena. Poraz Rijeke u Maksimiru i remi Osijeka i Lokomotive na pravi su način iskoristili Gorica i Hajduk kako bi im se dodatno bodovno primaknuli. Velikogoričani rezultatski su bili vrlo uvjerljivi u Puli. Istina, u prvom dijelu opasno su živjeli pred naletima Istre 1961, ali su ih nekako preživjeli i onda im još u posljednjoj minuti zabili pogodak za vodstvo. To je očito devastrajuće djelovalo na moral pulske momčadi, pa je Gorica s još dva pogotka u nastavku mirno završila posao. Hajduk je u Koprivnici nastavio proljetnu bodovnu žetvu, s tim da je ovaj put imao više sreće nego pameti jer je do nova tri boda došao dramatičnim preokretom u samom finišu susreta. U posljednje dvije minute Slaven Belupo ušao je s vodstvom od 1:0, ali su onda prvo Jurić u 88., pa Tudor u drugoj minuti sudačke nadoknade Splićanima donijeli veliko slavlje, koje ih je posve vratilo u utrku za europske pozicije. Ovo će kolo ostati zapamćeno i po prvoj pobjedi Rudeša u ovoj sezoni. “Fenjeraš” HNL-a žrtvu je pronašao u svom iz Zaprešića.

Statističke brojke kola otprilike se kreću negdje oko prosjeka. Strijelci su imali solidan učinak jer je na pet susreta postignuto 14 pogodaka, ili gotovo već uobičajnih 2,8 po utakmici. Slično je i s publikom. Utakmice 24. kola ukupno je gledao 11.741 čovjek, što je prosjek od 2348, koji je negdje na standardnoj razini dosadašnjeg dijela sezone. Najviše je ljudi bilo, očekivano, u Maksimiru na derbiju Dinama i Rijeke, nešto više od 6000, a najmanje na derbiju začelja između Rudeša i Intera, gdje se nije skupilo ni stotinu geldatelja. Točnije, nazočio je 91, što je najlošiji posjet ove sezone u svim susretima HT Prve HNL, jasno ne uključujući one Hajdukove koji su se igrali pred praznim tribinama zbog kazne.