Slavljenik Malenica i strijelac
Marić riješili osječke muke
Objavljeno 8. veljače, 2019.
Rudeš je u 41. minuti propustio realizirati kazneni udarac

Osijek je došao do prvih proljetnih bodova u igri protiv "fenjeraša" Rudeša, ali malo toga dobrog vidjeli smo od njega na igralištu u zagrebačkoj Kranjčevićevoj ulici. Bila je to jedna od onih utakmica za koju moliš Boga da što prije završi, jer su se bijelo-plavi zbilja "otelili" kako bi došli do ta tri boda.

Nogometaši Osijeka djelovali su poput ispuhanog balona. Bez energije, bez ideje, pa su tri boda definitivno jedino vrijedno što se dogodilo bijelo-plavima te večeri u Kranjčevićevoj. Sve ostalo treba što prije zaboraviti, ali ne bezbrižno, jer "govor tijela" većine igrača Osijeka u toj utakmici ne ostavlja prevelik prostor za optimizam. Zapravo, da Rudeš nije poklanjao, teško bi Osječani iz tog susreta izišli kao pobjednici. Domaćin je propustio povesti u završnici prvog dijela, kada je Malenica obranio kazneni udarac Nikoli Krajinoviću. Marko si je tako na najbolji način čestitao rođendan, koji je imao tog dana. Poslije se za konačni slom domaćina pobrinuo nesretni Pantalon, koji je početničkom pogreškom doslovce natjerao Mirka Marića da postigne jedini pogodak na utakmici, vrijedan tri boda. Kaže se kako se pobjedi nikada ne gleda u zube, ali ovaj put to je teško reći jer to kako je Osijek izgledao uopće ne nudi prostor za bilo kakav optimizam.

Malenica skinuo penal

Osijek je mogao biti prezadovoljan što je prvi dio susreta završio bez pogodaka premda je cijelo vrijeme kontrolirao igru, imao i neke prilike, ali onu najbolju propustio je Rudeš u 41. minuti, kada je Malenica obranio kazneni udarac Krajnoviću. Bilo je to tipično poluvrijeme, kada Osijek brlja i mrlja po travnjaku protiv suparnika koji je dvije klase slabiji od njega. Trener Zoran Zekić sav je ulog stavio na proboje po bočnim pozicijama, ali to se nije pokazalo učinkovitim jer Grgić i Janža nisu uspjeli pogoditi baš ni jedan kvalitetan centrašut iako su igrom bili dovedeni u više nego dovoljno takvih situacija. S druge strane, Rudeš je isključvio vrebao pogrešku bijelo-plavih, a tu i tamo poneku bi i dočekao, međutim, nije to znao kazniti. Osijeku je pak nedostajalo odlučnosti i tempa u igri, pa je bio gotovo bezopasan pred vratima Banića. Prva prilika stigla je u 17. minuti, a bila je valjda i najbolja u prvom dijelu. Marić je odlično proigrao Bočkaja, koji je opalio s desetak metara iskosa s desne strane i promašio cilj. Tukao je desnom nogom, koja očito nije ni izbliza tako dobra kao lijeva. Dvije minute poslije opet je Marić inicirao dobru akciju, proigravši Janžu, koji je mogao i trebao pucati iz te situacije, ali se odlučio proigrati Hentyja, koji je bio u težoj poziciji, iz koje je pokušao ugroziti Banića, no bez rezultata. U 25. minuti Grgić je poslao prizemnu loptu prema Hentyju, koji je bio u dobroj poziciji, ali je loše pucao s desetak metara, pa je i ta prilika otišla u nepovrat. Minutu poslije Bočkaj je odlično opalio s više od 20 metara, a Banić je paradom izvukao loptu ispod grede i izbacio ju u korner. I to je bila posljednja opasnost koju je stvorio Osijek u prvom dijelu. Do odmora su bijelo-plavi uglavnom petljali, a iz toga su na kraju sami sebi napravili problem. U 40. minuti Bočkaj je izgubio loptu na sredini terena, Rožman se sjurio prema vratima, riješio se prvo Škorića, pa i Gutija, a dočekao ga je i srušio vratar Malenica, pa je Križarić pokazao na "bijelu točku". Kazneni udarac izveo je Krajinović, tukao poluvisoko u lijevi kut, Malenica je to pročitao i spriječio vodstvo domaćina.

Marić presudio

Samo što je počelo drugo poluvrijeme, Osijek je dočekao i kaznio pogrešku Rudeša. U 48. minuti Pantalon je promašio loptu koja je po svemu trebala biti njegova i omogućio Mariću priliku, koju prvi Osijekov strijelac nije propustio pa je prvi put u svojoj karijeri dostigao dvoznamenkasti broj pogodaka u sezoni. Bio je mu je to deseti ovosezonski pogodak. U 55. minuti mogao je Osijek uvdostručiti prednost. Janža je proigrao Hentyja, a Nigerijac je konačno uspio nekoga proći, pa vratiti loptu do Bobana, koji je pucao s desetak metara, ali je Banić dosta spretno i sretno zaustavio taj pokušaj. Vodstvo je Osijeku trebalo donijeti olakšanje, ali to se nije dogodilo jer je u njegovoj igri i dalje bilo dosta grča, a povremeno i početničkih pogrešaka, pa je Zekić morao posegnuti za zamjenama. U 60. minuti prijetio je Osijek nakon prekida. Bočkaj je ubacio iz lijevog kuta, a udarac Škorića glavom iz dobre pozicije završio preko vrata. Kako je vrijeme odmicalo, Osijek se sve više mučio u igri, a domaćini su očajnički pokušavali doći do izjednačenja. U 72. minuti im je to gotovo i uspjelo, kada je Božić izmaknuo pozornosti obrane Osijeka, došao sam pred Malenicu, koji ga je ipak uspio "otjerati" previše u stranu, odakle više nije mogao zapucati prema vratima.

Pitanje pobjednika Osječani su mogli riješiti u 82. minuti, kada je Lopa prizemnom loptom pronašao Marića na sedam-osam metara od vrata, koji je samo postavio nogu, ali nije ju dobro zahvatio pa je udarac završio pokraj vrata. U završnici susreta imao je Boban dvije mogućnosti riješiti utakmicu, ali je u oba navrata njegove pokušaje zaustavio Banić, pa je Osijek na kraju zabilježio minimalnu pobjedu, ali će i nakon nje ostati brojni upitnici vezani uz prikazanu igru.

ZAGREB - Stadion u Kranjčevićevoj. Vrijeme i teren: pogodni za igru. Gledatelja: 400. Sudac: Igor Križarić (Čakovec) - 6. Strijelac: 0:1 Marić (48). Žuti kartoni: Šuto, Rožman, Mrkonjić (Rudeš), Janža, Pilj (Osijek). Crveni kartoni:

RUDEŠ                    0

Banić 6, Barić 6, Šuto 5,5, Pantalon 5, Rožman 6,5, Pasariček 5,5, Halilović 5,5, Lisakovich 5 (od 57. Boršić 5), Vuco 5,5 (od 81. Soldo -), Krajinović 5 (od 65. Mrkonjić 5,5), Božić 5,5

OSIJEK                   1 (0)

Malenica 7, Grgić 6, Škorić 6, Guti 6, Janža 6, Pušić 6,5, Ćavar 5,5 (od 46. Boban 6), Bočkaj 6, Pilj 5,5 (od 62. Kamenar 6), Henty 5,5 (od 77. Lopa 6), Marić 7

IGRAČ UTAKMICE: MIRKO MARIĆ (OSIJEK)

0:1
Pantalon je promašio čistu loptu na sredini terena, uzeo ju je Marić, "izvagao" Šutu, ušao u kazneni prostor i preciznim prizemnim udarcem s 12-13 metara pogodio donji desni kut

trener Osijeka

Uvijek je teško pobijediti u utakmicu koja je već "unaprijed dobivena". U prvom poluvremenu smo igrali kako sam zamislio, ali nismo bili konkretni. Onda smo odmah na početku drugog dijela poveli i stali. No, ne mogu biti nezadovoljan nakon pobjede
Tomislav Ivković

trener Rudeša

Čvrsta, prava prvenstvena utakmica koju nismo zaslužili izgubiti, ali smo u ključnim trenucima napravili pogreške. Promašili smo kazneni udarac, potom primili pogodak, ali ni to nas nije slomilo i mogli smo i izjednačiti. Zadovoljan sam jer se vidi napredak u momčadi