Novosti
NIZ INCIDENATA U ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA

Trebaju li eskalirati napadi na medicinsko osoblje da bi se nešto poduzelo?
Objavljeno 3. veljače, 2019.

Vezani članci

RENATA ČULINOVIĆ-ČAIĆ, PREDSJEDNICA HRVATSKOG LIJEČNIČKOG SINDIKATA

Zapanjuje podatak da je još uvijek na snazi zabrana zapošljavanja u zdravstvu

Dva alkoholizirana muškarca nasrnula su u subotu u bjelovarskoj bolnici na medicinsko osoblje, a jedan od njih razbio je staklo na vratima Ginekološkog odjela i liječniku zaprijetio da će ga ubiti, izvijestila je bjelovarska policija.

U čekaonici Hitnog odjela 40-godišnjak i 27-godišnjak dovezli su kćer 40-godišnjaka kojoj su počeli trudovi. Medicinsko osoblje na Hitnom prijemu reklo im je da se požure s pacijenticom u rodilište, na što su muškarci počeli žestoko galamiti, a u jednom trenutku 27-godišnjak je nasrnuo na medicinskog tehničara. Potom su s pacijenticom otišli na Odjel djelatnosti za zdravstvenu zaštitu žena, gdje su također vikali i vrijeđali osoblje, a 27-godišnjak je opet uz prijetnje fizički nasrnuo na dvije medicinske sestre (59-godišnju i 30-godišnju) te je razbio staklo na ulaznim vratima Odjela i zaprijetio ubojstvom jednom od liječnika Ginekologije. Taj napad ponovno je izazvao žestoke reakcije strukovnih udruga, a riječ je o trećem napadu na zdravstveno osoblje neke bolnice u posljednja dva tjedna. Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske (UPUZ) u nedjelju je zatražila promptno poduzimanje svih potrebnih i dostupnih mjera zaštite i kontrole te striktnu primjenu odredbi Kaznenog zakona radi sprječavanja i sankcioniranja sve češćih nasilnih incidenata u zdravstvenim ustanovama.

"Prije samo nekoliko dana zgroženi i zabrinuti nizom sve češćih verbalnih i fizičkih napada na zdravstvene djelatnike, kao Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputili smo javno očitovanje u kojemu smo, uz ostalo, izrazili bojazan da bi se učestalost i intenzitet incidenata mogli još povećati, i to se nažalost dogodilo i u Općoj bolnici Bjelovar, izravnom prijetnjom smrću liječniku", navodi UPUZ. Oštro osuđujući takvo ponašanje, udruga ističe kako se nameće pitanje treba li taj zastrašujući trend još više eskalirati da bi se odmah i bez odgađanja poduzele žurne mjere i aktivnosti kojima bi se zaustavili napadi nasilnika. "Javnosti i medijima je, vjerujemo, dobro poznato da Hrvatskoj nedostaje liječnika i medicinskih sestara/tehničara, što znatno otežava dostupnost i pružanje zdravstvene zaštite na svim razinama, stoga i ovom prilikom treba podsjetiti da se upravo zahvaljujući nesebičnom, pojačanom i predanom radu zdravstvenih djelatnika u našim zdravstvenim ustanovama, i unatoč poteškoćama, sustav održava funkcionalnim za sve građane kojima je potrebna zdravstvena skrb", navodi UPUZ. Smatra da se i u javnosti ne poklanja dovoljna pažnja odgovornim, pozitivnim i divljenja vrijednim svakodnevnim naporima zdravstvenih djelatnika na njihovim radnim mjestima kao što se poklanja eventualnim dvojbenim postupcima ili pogreškama. Takav jednostrani pristup nije realan, ali zasigurno ima utjecaja na percepciju zdravstvenih djelatnika u hrvatskoj javnosti i kod pacijenata, na što također treba obratiti pažnju, ocjenjuje UPUZ. Udruga poslodavaca u zdravstvu, u priopćenju koje je potpisao njezin direktor Dražen Jurković, poručila je da pruža punu podršku Ministarstvu zdravstva i inicijativama za podizanje razine sigurnosti zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika.

Najoštriju osudu još jednog napada na zdravstvene djelatnike izrazili su i Hrvatska liječnika komora, Hrvatski liječnički sindikat i Hrvatska komora medicinskih sestara te su, među ostalim, zatražili striktnu primjenu novih odredbi Kaznenog zakona po kojoj se napad na liječnike i zdravstvene radnike procesuira kao kazneno djelo prisile prema zdravstvenom radniku.

Hrvatska liječnička komora zahtijeva žurno postupanje nadležnih institucija. "Podsjećamo da je upravo na inicijativu HLK-a ujesen prošle godine u Hrvatskom saboru izmijenjen Kazneni zakon na način da se napad na zdravstvene djelatnike procesuira po službenoj dužnosti, a što se može kazniti i do pet godina zatvora. Ističemo kako napadi na liječnike i drugo zdravstveno osoblje ne samo što nanose štetu napadnutima nego kao posljedicu imaju i ugrožavanje pružanja zdravstvene zaštite pacijentima. Zdravstveno osoblje nad kojim je izvršena prijetnja ili napad nije u mogućnosti nastaviti pružati zdravstvenu uslugu, čime su izravno ugroženi pacijenti među kojima mogu biti i oni kojima je usluga hitno potrebna", rekao je v.d. predsjednika HLK-a Krešimir Luetić.

Dijana Pavlović/Hina
Strukovne udruge traže striktnu primjenu novih odredbi Kaznenog zakona
Možda ste propustili...