KVALIFIKACIJE ZA SP KOŠARKAŠA

Još jedna teška blamaža, Kina sve nedostižnija
Objavljeno 2. prosinca, 2018.
Nakon pobjede nad Mađarskom u Osijeku hrvatski košarkaši prizemljeni u Vilniusu

Otišli su naši košarkaši u Litvu s nadom, no u Vilniusu su doživjeli još jedan težak udarac, tko zna koji već zaredom. Peti kvalifikacijski "prozor" Hrvatska je htjela zaključiti i drugom pobjedom. Umjesto toga u zemlji košarke dobili smo još jednu lekciju, nakon koje su Svjetsko prvenstvo i Kina sve dalji...

Bez obzira na to što drugi krug nije igrala dobro, naša je reprezentacija lideru J skupine otišla s pobjedničkim ambicijama. Litva je bila spokojna, jer je već potvrdila nastup na Svjetskom prvenstvu, pa je tako ovaj "prozor" odigrala u sastavu u kojem ima imena za koje prosječni košarkaški pratitelji sigurno nisu čuli, a kamoli ih vidjeli na djelu.

Iako su zasigurno to pokušavali izbjeći, bilo je očito da su naši reprezentativci u dvoboj ušli pod pritiskom. Izbornik Anzulović na parket je poslao istu petorku kao i prije tri dana prije protiv Mađara u Osijeku (Junaković, Babić, Rozić, Perić, Bilan). No reakcija je bila potpuno različita od one u prethodnoj utakmici, koju smo sjajno otvorili. U Vilniusu to nije bio slučaj, krenuli smo u grču, prvih četiri-pet napada bilo je poptuno besmisleno, pa je domaćin krenuo sa 6:0. Nakon toga je izgledalo da smo se stabilizirali (6:6), ali preostalih šest minuta prve četvrtine ponovo smo "bauljali" po parketu. U sastavu Litve, kao i kod nas, nedostajalo je dosta standardnih reprezentativaca, ali izbornik Adomaitis na raspolaganju je imao stare lisce, Kalnietisa, Seibutisa i Mačiulisa. Posebno nadahnut bio je Seibutis, koji je do odmora zabio 14 poena, od kojih devet u prvoj dionici, u kojoj smo mi pak imali ogromnih problema. Domaćin nas je nadtrčao, nadskakao, imao je osam asistencija, 11 od 17 pogođenih lopti. S druge strane, mi smo pogodili samo četiri šuta od 11, a uspjelo se izgubiti i šest lopti. Tih 26:11 nakon deset minuta djelovalo je alarmantno. Bilo je očekivati da ritam domaćina popusti, a to se i dogodilo, pa je Hrvatska krenula u smanjivanje zaostatka. Popravila je napadački učinak, a pomogla je i činjenica da je litvanski sastav brzo ispunio "bonus" te smo 14 od 28 poena u toj dionici zabili s linije slobodnjaka. Na odmoru je Litva imala samo +4 (43;39), a kada smo s četiri poena otvorili drugo poluvrijeme i stigli do izjednačenja, pojačala se nada. Nismo uspjeli povesti, ali smo držali priključak sve do 26. minute (54:49). Onda smo promašili nekoliko zicera, ponovo ostali bez organizacijske ideje i suparniku se dopustila serija od 13:0. Nakon toga bilo je iluzorno očekivati novi povratak u utakmicu, jer ova selekcija za to, objektivno, nije imala kapacitete. U završnim minutama oba su izbornika na parket poslala i igrače koji u ovoj utakmici nisu bili u prvom planu. Nakon ovog poraza Hrvatska pada u treći plan, posebno ako je kasnije navečer Poljska na svom parketu bila bolja od Italije. U tom slučaju ostaje još neka teorija, ali nakon još jedne loše predstave jasno je da ćemo teško do Kine.

Nino Benčina
Dražen Anzulović

hrvatski izbornik

Litva nas je potpuno nadigrala, mi smo bili na razini samo jednu četvrtinu. Teško je dobiiti ovako važnu utakmicu kada imaš šut za tricu 2-20 i uz to imaš još 19 izgubljenih lopti. Bili smo bez prave ideje, posebno one napadačke, i poraz je bio neizbježan
LITVA                79
HRVATSKA      62

VILNIUS - Siemens Arena. Gledatelja: 9000.
LITVA: Kalnietis 8, Juškevičius 5, Mačiulis 7 (2-3), Seibutis 15 (1-2), Geben 2, Echodas 12 (4-6), Girdžiunas 7, Masiulis 2, Bendžius 3, Giedraitis 10 (6-6), Zelionis, Butkevičius 8 (4-7)
HRVATSKA: Perić 3 (1-1), Čakarun 2 (2-2), Mustapić 10 (4-4), Žganec 3 (3-4), Bilinovac, Zubčić 1 (4-4), Bilan 12 (2-3), Bošnjak 5 (2-3), Rozić 8, Junaković 2 (2-2), Babić 4, Božić 2
REZULTAT PO ČETVRTINAMA: 25:11, 17:28, 24:10, 12:13