U ludoj utakmici uvijek pobjeđuje - Hrvatska!
Objavljeno 15. studenog, 2018.
Gosti su dvaput stizali zaostatak, a onda se ukazao - Jedvaj

Samo povijest i sport mogu dati tako neočekivane junake kakav se sinoć ukazao na Maksimiru. Tin Jedvaj, toliko osporavani mladić, doživio je svoje zvjezdane trenutke u reprezentativnom dresu. Igrao je na poziciji koja ni u snu nije njegova, na lijevom beku, a pretvorio se u čovjeka odluke.

Čudna je to bila utakmica. Relativno mirna u prvom i totalno luda u drugom poluvremenu. Pet pogodaka i još bar toliko prilika s obje strane učinili su drugi dio susreta infarktnim. Na kraju Hrvatska je slavila, ova Hrvatska uvijek pobjeđuje u ludim i infarktnim utakmicama. Sjetite se samo Rusije i koliko smo se tamo prvo nauživali straha, a onda i koliku nam je to radost donijelo. Ono što se događalo sinoć u Zagrebu definitivno je bio podsjetnik na ludo rusko ljeto. I zato je opet sve završilo s osmijesima hrvatskih navijača.

Perišićeva vratnica

Hrvatska je odlučno krenula u susret, slično kao i prije dva mjeseca u Elcheu, kada smo doživjeli debakl. U prvoih 20-ak minuta bili smo goropadni i opasni, stvorili tri-četiri dobre situacije za pogodak, ali ih opet nismo iskoristili. No prije nego što smo počeli prijetiti De Gei, dogodila se jedna sporna situacija. U petoj minuti Ceballos je vrlo opasno, s visoko podignutim đonom ušao Lovrenu, bila je to situacija u kojoj bi neki suci pokazali i crveni karton španjolskom igraču, ali sudac Kulbakov ostao je hladan ko špricer na tu situaciju i Ceballosu je progledao kroz prste. Nakon toga je krenula Hrvatska. Vješto smo koristili visoko postaljvenu obranu Furije. Preciznim dugačkim loptama tražili smo Rebića i Perišića, što je dobro funkcioniralo, pa je baš jedan takva, dugačka, lopta pronašla Perišića u sedmoj minuti, on je ušao u kazneni prostor, "riješio" je Sergia i s desetak metara iskosa pogodio bližu, desnu, vratnicu. Hrvatska je bila u naletu u tim trenucima, pa je u 14. minuti slijedila slična akcija, samo što je ovaj put Rebić primio loptu na lijevom krilu, povratnim dodavanjem pronašao Perišića, koji je pucao s 14-15 metara iskosa, ali je za malo promašio cilj. Bilo je još nekoliko obećavajućih naših akcija nakon toga, ali je izostao konretan udarac na vrata. Oko sredine prvog dijela susreta Španjolska je uspjela ukrotiti taj početni entuzijazam naše reprezentacije, koji je dobrim dijelom bio temeljen i na potpori s tribina. Gosti su malo-pomalo uspostavili svoj "sitni vez", kojim su nas umirili i preuzeli kontrolu utakmice. Povremeno su nam baš sakrili loptu, ali pri tome nisu stvarali previše prometa pred Kalinićem. Tek poneka gužva nakon ubačaja i neodlučna reakcija našeg vratara na "svijeću" koja je padala na pet-šest metara od vrata. No iz toga se nije dogodilo ništa jer je bjeloruski sudac tu situaciju ocijenio kao prekršaj na Kaliniću. Do odmora Španjolci su dominirali u posjedu, ali jedini ozbiljan udarac prema našim vratima uputio je Isco u 45. minuti s ruba kaznenog prostora, koji je Kalinić odbio preko grede u korner.

Ludo drugo poluvrijeme

U sličnom je ritmu počeo i drugi dio susreta. Španjolska je bila jača na lopti, a Hrvatska je čekala pogrešku i dočekala je u 56. minuti, kada je Sergi pogodio Perišića u glavu na desnoj aut-liniji, lopta se odbila do Kramarića, koji je taj poklon objeručke prihvatio i potvrdio svoju dobru golgetersku formu u posljednje vrijeme te nas doveo u vodstvo. No slavlje na tribinama još se nije ni stišalo, a Španjolska je došla do izjednačenja. Isco je probio desnu stranu i idealno poslužio Ceballosa, koji nije mogao promašiti iz te pozicije. Presjekao je Hrvatsku taj pogodak. U minutama koje su slijedile opasno smo živjeli. U nekoliko situacija doslovce smo izvlačili živu glavu jer su naši stoperi u posljednji trenutak uspjeli blokirati udarce Španjolaca iz blizine. U 60. minuti Aspas je iz jedne takve gužve, nakon što je Kalinić uspio odbiti prvu prijetnju, pogodio gredu. U tim se trenutcima činilo kako pogodak Španjolske visi u zraku, ali dogodio se na drugoj strani. U 69. minuti Modrić je sjajnim ubačajem pronašao Jedvaja na drugoj vratnici, kojem je preostao samo naklon kako bi zabio svoj prvijenac u dresu reprezentacije. Veliku priliku za rješavanje pitanja pobjednika imao je Rebić u 72. minuti. Sjajno ga je proigrao Brozović, Rebić je s centra krenuo sam na De Geu, ciljao je u donji lijevi kut, ali je vratar Španjolske odlično regairao i obranio taj udarac. Frcalo je u tim trenutcima na sve strane, nekoliko trenutaka poslije Hrvatska se spašavala izbijajući loptu s linije vrata. Učinio je to Vrsaljko. Ipak, opet nismo uspjeli izdržati pritisak Španjoske, jer je u 77. minuti opet bilo nereda pred Kalinićem, u kojem je Vrsaljko dvaput zahvatio loptu rukom, pa je opravdano dosuđen kazeni udarac, iz kojeg je Ramos još jednom izjednačio. No Hrvatska se nije predavala, u finišu utakmice je napravila novi, dodatni, pritisak zahavljujući odličnim loptama Modrića i svježini koju su u napad unijeli Vlašić i Brekalo. Sad je Hrvatska opkolila suparnički kazneni prostor. Kramarić je mogao izabrati bolje rješenje u situaciji "3 na 3", Lovren je pucao glavom, ali ravno u De Geu, mirisalo je na pogodak i on se dogodio u trećoj minuti sudačke nadoknade. Brekalo se izborio za prostor na lijevoj strani, šutirao prizemno u lijevi kut, De Gea je kratko odbio, a na drugoj vratnici opet je "kampirao" Jedvaj i zabio svoj drugi i hrvatski treći pogodak, koji je značio pobjedu. Kakvo je ludilo zavladalo na tribinama... Hrvatska je i dalje živa u Ligi nacija.

Rezultati by SofaScore
ZAGREB - Stadion u Maksimiru. Noćna utakmica. Teren: odličan. Gledatelja: 33.018. Sudac: Aleksej Kulbakov (Bjelorusija) - 5. Strijelci: 1:0 Kramarić (56), 1:1 Ceballos (57), 2:1 Jedvaj (69), 2:2 Ramos (78-11m), 3:2 Jedvaj (90+3). Žuti karton: Busquets (Španjolska). Crveni kartoni: -

IGRAČ UTAKMICE: TIN JEDVAJ (HRVATSKA)

HRVATSKA

3 (0)

Kalinić 6,5, Vrsaljko 6, Lovren 6, Vida 6, Jedvaj 8, Brozović 6, Rakitić 6 (od 67. Vlašić 6), Perišić 6,5, Modrić 7, Kramarić 6,5 (od 89. Pjaca -), Rebić 6,5 (od 73. Brekalo 6,5)

ŠPANJOLSKA

2 (0)

De Gea 6, Sergi 5,5, Ramos 6, Inigo Martinez 6, Alba 6,5, Busquets 6,5, Saul 6 (od 73. Suso -), Ceballos 6,5, Rodrigo 6 (od 61. Asensio 5,5), Isco 6,5, Aspas 6 (od 64. Morata 6)
1:0
Sergi je pogriješio, Perišić mu je glavom presjekao dodavanje, odbijena lopta došla je do Kramarića, koji se našao sam pred De Geom, istina, iskosa s lijeve strane, ali to ga nije spriječilo u egzekuciji
1:1
Isco je s lijeve strane odigrao povratnu loptu u sredinu, gdje je bio Ceballos, kojem nije bilo teško s pet-šest metara pogoditi mrežu
2:1
Modrić je ubacio s lijeva na drugu vratnicu, gdje je bio Jedvaj i s dva metra glavom zakucao loptu u mrežu
2:2
Vrsaljka je lopta dvaput pogodila u ruku u istoj akciji pa je sudac Kulbakov morao pokazati na "bijelu točku", s koje je sigurno pogodio Ramos