Ekonomija
ZAJEDNIČKI NASTUP HRVATSKIH TVRTKI NA EIMA-U 2018. U BOLOGNI

Sajmovi nezamjenjivi u prodaji mehanizacije
Objavljeno 13. studenog, 2018.
- To je oprema koju nije lako prodati na neki drugi način. Proizvodi su to koje kupac mora osobno vidjeti - rekao je Erkapić

Hrvatska gospodarska komora (HGK) i ove je godine organizirala je zajedničko predstavljanje hrvatskih izlagača na 43. Međunarodnom sajmu poljoprivredne mehanizacije EIMA 2018. Sajam se održavao od 7. do 11. studenoga u Bologni, u Italiji, a predstavljanje je i ove godine organizirano u suradnji s Klasterom poljomehanizacije d. o. o. iz Osijeka koji okuplja ključne proizvođače poljoprivredne mehanizacije u Hrvatskoj.

Na zajedničkom izložbenom prostoru od stotinjak četvornih metara svoje proizvode predstavile su hrvatske tvrtke Hittner d. o. o. iz Bjelovara, proizvođač poljoprivrednih i šumskih traktora i kosilica, Megametal d. o. o. iz Nedelišća, proizvođač traktorskih priključaka, Klaster poljomehanizacije d. o. o. putem kataloga svih proizvođača koje okuplja, POD d. o. o. iz Dežanovca, proizvođač opruga za poljoprivredne strojeve, i Hidraulika Kutina d. d. iz Kutine, proizvođač hidrauličnih dijelova.Sve tvrtke članice su Klastera poljomehanizacije d. o. o. s kojim HGK ima dugogodišnju suradnju na zajedničkoj promidžbi poljoprivredne mehanizacije."Kontinuiranim izlaganjem tvrtke proizvođači poljoprivredne mehanizacije postale su prepoznate na stranim tržištima. Sajam EIMA pruža mogućnost predstavljanja proizvoda hrvatske poljoprivredne mehanizacije tržištu Italije, šire mediteranske regije kao i tržištu zemalja sjeverne Afrike, koje gravitira ovome sajmu“, rekla je Gordana Ribarić iz Sektora za industriju HGK, napomenuvši da je tijekom trajanja sajma održano niz sastanaka s predstavnicima inozemnih udruženja poljoprivredne mehanizacije iz Italije (Federunacoma), Turske (Tarmakbir) i s predstavnicima sajma poljoprivredne mehanizacije Sima iz Francuske i Agrosalon iz Rusije.Direktor Klastera poljomehanizacije d. o.o. iz Osijeka Željko Erkapić rekao je da su sajmovi i dalje nezamjenjiv kanal i način za prodaju poljoprivredne mehanizacije."To je oprema koju nije lako prodati drugim načinom. Radi se o proizvodima koje potencijalni kupac ili zastupnik mora osobno pogledati. Zahvaljujući nastupima na inozemnim sajmovima tvrtke proizvođači poljoprivredne mehanizacije sada izvoze više od 70 % svoje proizvodnje i ovaj se udjel i dalje povećava“, rekao je Erkapić.Sajam EIMA bienalnoga je karaktera i iza sajma Agritechnica u Hannoveru drugi je europski sajam poljoprivredne mehanizacije prema važnosti i veličini, posebice značajan za europsko južno područje Mediterana i zemlje sjeverne Afrike. Na prethodno održanom sajmu 2016. sudjelovalo je 1795 izlagača iz 45 zemalja, a sajam je obišao i tada rekordni broj posjetitelja, njih 284.849 iz 130 zemalja. Organizatori predviđaju da će ovogodišnje izdanje premašiti sve dosadašnje brojke. Sajam prati čitav niz popratnih događaja. Veliki interes na sajmu pokazan je za EIMA Campus namijenjenim studentima i EIMA Digital gdje se predstavljaju suvremene tehnologije 4.0 za mehanizaciju (dronovi, GPS, senzori, vremenske CPU stanice, itd.).
Zdenka Rupčić
Četvrto zajedničko predstavljanje
U organizaciji HGK ovo je četvrto zajedničko predstavljanje hrvatskih proizvođača poljoprivredne mehanizacije na sajmu EIMA te ukupno dvanaesto zajedničko sudjelovanje proizvođača poljoprivredne mehanizacije u organizaciji HGK i Klastera. Do sada su se proizvođači poljoprivredne mehanizacije predstavili na sajmovima u Meknesu, Aradu, Moskvi, Alžiru i Hannoveru. Članice HGK, u suradnji s Klasterom poljomehanizacije d. o. o. Osijek već planiraju aktivnosti za sljedeću godinu na sajmu Agritechnika u Hannoveru, koji će se održati od 10. do 16. studenoga.
Željko Erkapić

direktor Klastera poljomehanizacije

Zahvaljujući nastupima na inozemnim sajmovima tvrtke proizvođači poljoprivredne mehanizacije sada izvoze više od 70 posto svoje proizvodnje i ovaj se udjel i dalje povećava.
Najčitanije iz rubrike