Svijet
HRVATSKI I SRPSKI LIDER PREPOZNALI ZAJEDNIČKI INTERES

Koalicija Čovića i Dodika: Ubrzanje prema EU-u i izmjena izbornog zakona
Objavljeno 23. listopada, 2018.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović dogovorio je u nedjelju s čelnikom Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i budućim srpskim članom BiH Predsjedništva Miloradom Dodikom stvaranje vladajuće koalicije koja će imati naglasak na europskome putu zemlje te izmjeni izbornoga zakona.


"U Banjoj Luci dogovorili smo što žurniju uspostavu programske koalicije koja će posvećeno raditi na provedbi reformi na putu k EU-u, imati jasan i usuglašen pristup u rješavanju problema izmjena izbornog zakona, koji je na proteklim izborima još jednom pokazao sve svoje slabosti", objavio je na svome Twitter profilu predsjednik HDZ-a BiH nakon susreta s Miloradom Dodikom u nedjelju navečer u Banjoj Luci.
Čović je u medijskim istupima nakon izbora, koji su održani 7. listopada, istaknuo kako se vlast u toj zemlji neće moći uspostaviti bez provedbe presude Ustavnoga suda BiH u slučaju Ljubić o izboru legitimnih predstavnika triju naroda, što je ocijenio prethodnim uvjetom za provedbu rezultata izbora.
Gornji, nacionalno koncipirani Dom naroda Parlamenta Federacije BiH ne može se uspostaviti bez izmjene izbornog zakona, čije je odredbe najprije osporio, a zatim izbrisao Ustavni sud BiH sredinom 2017. godine. Bez toga doma nije moguće izabrati izvršnu vlast u entitetu Federaciji BiH, ali ni državni Dom naroda te ne može funkcionirati vlast na ovim dvjema razinama.
Dodik je pak kao jedan od uvjeta naveo što bržu uspostavu državnog Vijeća ministara BiH, u kojemu njegova stranka nije sudjelovala posljednje četiri godine, te izrazio potporu ubrzanju europskog puta zemlje. Dodik i Čović međutim posve se razlikuju u pogledu približavanja BiH članstvu NATO saveza, koje hrvatski čelnik snažno podupire, dok srpski lider prati stajalište Beograda o članstvu u tome savezu te ne podupire ulazak zemlje u članstvo. U državnome Zastupničkom domu, prema sadašnjim rezultatima izbora, Čovićeva stranka imat će 5 od 42 zastupnika, dok će Dodikov SNSD imati šest zastupnika. S obzirom na to da će posve sigurno imati i većinu u nacionalnim klubovima državnog Doma naroda, ove dvije stranke bit će nezaobilazan partner pri sklapanju novih koalicija.
Dodik je na posljednjim izborima izabran za srpskog člana Predsjedništva BiH, dok je Čović izgubio od Željka Komšića, kojega su sve hrvatske sredine u BiH nazvale nepoželjnom osobom zbog toga što je na mjesto hrvatskog člana BiH Predsjedništva izabran dominantno glasovima Bošnjaka.
Prošlog tjedna trebala se održati redovita sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine u Sarajevu, no morala je biti otkazana jer se ministri iz reda HDZ-a BiH nisu pojavili, a lokalni mediji u BiH ocijenili su kako je to dokaz blokade vlasti u državi koju je najavio predsjednik HDZ-a Dragan Čović nakon što je na općim izborima održanim 7. listopada pretrpio poraz od Željka Komšića u utrci za hrvatskog člana Predsjedništva BiH.
Predsjedatelju Vijeća ministara BiH Denisu Zvizdiću, koji je i zakazao sjednicu, preostalo je samo da je otkaže nakon što se nitko od tri hrvatska ministra nije pojavio u dvorani za sastanke. "Razlog je otkazivanja nedolazak HDZ-ovih ministara", kazao je novinarima ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.
HDZ BiH u aktualnom sazivu Vijeća ministara, koje djeluje u tehničkom mandatu dok se ne uspostavi novo, ima tri ministra. To su ministar financija Vjekoslav Bevanda, ministrica obrane Marina Pendeš i ministar pravosuđa Josip Grubeša.
Hina
Dogovorili smo uspostavu programske koalicije koja će raditi na provedbi reformi na putu k EU-u - objavio je Čović
IZMJENA USTAVA?
Čović je i prije naglašavao da se ustavne odredbe moraju prilagoditi ambijentu u Bosni i Hercegovini i "našim maštanjima o europskoj budućnosti i sve ono što mislimo napraviti u reorganiziranoj BiH". Čelnik HDZ-a BiH želi reformu ustava kojoj bi prethodila izmjena Izbornog zakona kako bi se zajamčilo da se Hrvatima ne nameću predstavnici u vlasti.
Možda ste propustili...

VRIJEDNA POTPORA EUROPSKE UNIJE DO 2027.

Dvije milijarde pomoći i zajmovi zapadnom Balkanu

JEZIČAC NA VAGI I U SLJEDEĆEM SAZIVU EUROPSKOG PARLAMENTA

Liberali ne žele s ECR-om

Najčitanije iz rubrike