Kultura
SVJETSKI KONGRES SAKSOFONISTA

Nastupilo 1500 saksofonista iz cijelog svijeta: Publika nošena nogometnom euforijom, glazbenicima uzvratila aplauzima
Objavljeno 19. srpnja, 2018.
Sudionici i publika imali su priliku uživati u vrhunskim izvedbama različitih glazbenih žanrova

Na svjetskom kongresu saksofonista, glazbenoj manifestaciji koja se održava gotovo pedeset godina, prošlog je tjedna u Zagrebu nastupilo 1500 saksofonista iz cijelog svijeta.


Tijekom pet dana kongresa održano je više od 400 koncerata na različitim lokacijama, a svoje bravurozne izvedbe Zagrebu su darovali i neka najslavnija svjetska imena glazbe i saksofona. To iznimno glazbeno događanje nije ostalo nezapamćeno među slušateljima i gledateljima, koji su nošeni nogometnom euforijom, sakosfonistima uzvratili gromoglasnim aplauzima.
I posljednji dan kongresa bio je ispunjen glazbom do posljednje minute. Uz cijelodnevne koncerte u dvoranama Muzičke akademije, Teatra &TD i Francuskog paviljona, muziciralo se na Zrinjevacu i u Crkvi Sv. Marka. U Tunelu Grič nastupila je grupa Raum-Musik für Saxophone koja je poznata po nastupima u nekonvencionalnim prostorima. Prostor tunela pokazao se tako izvanrednom lokacijom, a specifični eho izvedbama je podario dodatnu notu atraktivnsti.
U večernjim satima u Velikoj dvorani Vatroslava Lisinskog održan je svečani koncert koji je ujedno službeno označio završetak Svjetskog kongresa saksofonista. Uz Zagrebačku filharmoniju i pod ravnanjem Quentina Hindleja, nastupili su istaknuti solisti. U prvom dijelu Nobuya Sugawa na saksofonu, uz pratnju Minako Koyanagi na klaviru i Takkako Yamaguchi na perkusijama te potom nastup Pawela Gusnara na alto saksofonu. U drugom dijelu nastupao je naš istaknuti saksofonista Nikola Fabijanić i na kraju Otis Murphay na alto saksofonu.
Vrhunac Svjetskog kongresa saksofonista zbio se na Bundeku. Pred prepunim gledalištem na pozornici su nastupali Tokyo Rock‘n‘Sax, bend vrhunskih saksofonista. Svojim su izvedbama rock-glazbe ‘70 i ‘80 te ostalim kompozicijama zaraznog ritma s primjesama bita, etna, pa čak i elemenata filmske glazbe oduševili publiku. Orekstar mladih saksofonista, International Youth Saxophone Orchestra, uz solista Jana Tominića, pod ravnanjem dirigenta Juana Pedra Lune, te orkestar Sonsax dodatno su podigli ljetnu atmosferu.
Izvođenje omiljene "Jalta, Jalta" grandioznim nastupom saksofonista pod vodstvom Dragana Sremeca, umjetničkog direktora Svjetskog kongresa saksofonista, predstavljalo je svojevrsnu zahvalu građanima Zagreba na "zelenoj livadi snova" i glazbenom svijetu u kojemu su imali prilike uživati tijekom pet dana kongresa.
18. Svjetski kongres saksofonista prestižna je manifstacija u kojoj je tijekom pet dana bilo izvedeno preko četiri stotine glazbenih nastupa, radionica i koncerata na brojnim lokacijama u gradu. Nastupalo je preko 1500 vrsnih glazbenih umjetnika, a saksofon bio glavna zvijezda. Sudionici i publika imali su priliku uživati u vrhunskim izvedbama različitih glazbenih žanrova i teško da bi i u deset godina sva imena mogla svirati svoj opus pred zagrebačkom publikom. Stoga su Muzička akademija, kao organizator, uz Grad Zagreb i Turističku zajednicu grada Zagreba, kao i ostale partnere koji s prepoznali značaj ove manifestacije, Zagrebu i Hrvatskoj omogućili jedinstven i neponovljiv glazbeni događaj. Održavanje tako velikog projekta ne bi bilo moguće bez partnera: Ministarstva kulture RH, Ministarstva obrane RH i Sveučilišta u Zagrebu. Zahvaljujući tome na Kongresu sudjeluje niz institucija kao što su Hrvatsko narodno kazalište, Muzej za umjetnost i obrt, Studentski centar Sveučilišta u Zagrebu, Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog, Zagrebačka filharmonija, Simfonijski orkestar HRT i Jazz orkestar HRT, Orkestar Hrvatske vojske, Ansambl za suvremenu glazbu Cantus i Zagrebački solisti, Hrvatska glazbena mladež.
- Zahvaljujemo dosadašnjim organizatorima kongresa, u Ljubljani, Minneapolisu, St. Andrewsu i Strassbourgu, na dragocjenim informacijama i savjetima. Njihova iskustva pomogla su Zagrebu da se dostojno predstavi kao domaćin XVIII. svjetskog kongresa saksofonista - rekao je Dragan Sremec, umjetnički ravnatelj.
19. Svjetski kongres saksofonista održat će za tri godine, 2021. u Japanu. Odluku je donio Međunarodni odbor Kongresa u subotu, 14. sprnja 2018. u Zagrebu na predstavljanju kandidatura, među kojima su uz budućeg organizatora bile i države, Kina i Kolumbija.
Tanja Kvorka
Dragan Sremac

umjetnički ravnatelj Kongresa

Iskustva i informacije koje smo dobili od prijašnjih domaćina pomogla su Zagrebu da se dostojno predstavi kao domaćin XVIII. svjetskog kongresa saksofonista.
JEDINSTVENI KONGRES GLAZBENIKA SVIH PROFILA
Svjetski kongres saksofonista koji je prvi puta organiziran 1969. godine u Chicagu, a koji je održan i u Engleskoj, Škotskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Francuskoj, Njemačkoj, Japanu, Tajlandu, Italiji i Kanadi, jedinstvena je prilika za susret vrhunskih glazbenih profesionalaca, studenata i amatera, saksofonista svih stilova i glazbenih izričaja od klasike i jazza do etna i world glazbe. Kongres sudionicima omogućuje da se predstave kao solisti ili kao komorni glazbenici uz manje ansamble, duhačke, gudačke ili simfonijske orkestre, da kroz predavanja, prezentacije, radionice i diskusije s kolegama i prijateljima razmjene mišljenja i iskustva i predstave nova djela kompozitora za saksofon. Kongresu prisustvuju i graditelji instrumenata, proizvođači pribora, te distributeri i izdavači notnih izdanja i publikacija.
Možda ste propustili...

3. FORUM JULIJA KNIFERA NA AUKOS-u

Znamo li zašto je Knifer veliki umjetnik?

SPOT “VOLJENO MOJE” ANTONIJE BUDANO

Težina i istinska ljepota majčinstva

Najčitanije iz rubrike