TOUR DE FRANCE

Gaviriji prva etapa, Hrvati kao Froome
Objavljeno 8. srpnja, 2018.
U subotu je startala najprestižnija biciklistička utrka na svijetu, Tour de France, koja je prvi put održana davne 1903. i traje sve do danas. I već na samom početku 105. izdanja iznenađenje i najava da će ovogodišnji Tour biti iznimno zanimljiv. Jedan od najvećih favorita za ukupni naslov prvaka i četeverostruki pobjednik, Britanac Chris Froome, nije na najbolji način krenuo, već u prvoj etapi izgubio je dragocjeno vrijeme u odnosu prema suparnicima. Deset kilometara prije cilja prve etape, vožene od Noirmoutier-en-l‘Îlea do Fontenay-le-Comtea, u duljini od 201 kilometra, Froome je pao preko upravljača svog bicikla i sletio s ceste te tako izgubio kontakt s pelotonom. Etapa je bila ravničarska i do izražaja su došli dobri sprinteri, a na kraju je pobjeda pripala Kolumbijcu Fernandu Gaviriju (Quick-Step), kojemu je ovo prvi nastup na Touru. On je u cilj ušao s vremenom 4:23:32 sata. U vremenu pobjednika bili su i drugoplasirani, aktualni svjetski prvak, Slovak Peter Sagan (BORA), te treći, Nijemac Marcelo Kittea. Froome je pak zauzeo 91. mjesto sa zaostatkom od 51 sekunde za Gavirijom. Sreće nije imao ni Kolumbijac Nairo Quintana (Movistar), drugoplasirani s Toura 2013. i 2015., njemu se probušila guma 3,5 kilometara prije cilja, pa je završio kao 112. s 1.15 minuta iza pobjednika.
Na ovogodišnjem Tour de Franceu Hrvatska ima dva predstavnika, Roberta Kišerlovskog (Katjuša) i Kristijana Đuraseka (UAE Emirates). Kišerlovski je završio kao 96., a Đurasek kao 99., obojica s 51 sekundom zaostatka za Gaviriom. I. Liović