Novosti
SUKOB OKO GRANICE

Bruxelles nije podržao
Sloveniju u sporu s RH
Objavljeno 18. lipnja, 2018.
Prema dosadašnjim najavama, slijedi sudska tužba iz Slovenije

Europska komisija objavila je u ponedjeljak kako je odlučila ostati po strani hrvatsko-slovenskog graničnog spora i da se neće očitovati na slovenski podnesak da Hrvatska krši pravo Europske unije neprovođenjem arbitražne odluke koju ne priznaje te je rekla i da dvije članice EU-a trebaju naći rješenje za spor u prijateljskom duhu.

"Članak 259 ne nalaže Europskoj komisiji zakonsku obvezu da objavi svoje izvješće. U prethodnih osam takvih slučajeva Komisija je samo u četiri objavila izvješće. Ostajemo pri našoj već poznatoj poziciji da rješenje treba pronaći u našim dvjema članicama i Europska komisija ostaje spremna pomoći u tome", izjavio je glasnogovornik Komisije Margiritis Schinas.

Slovenija je u ožujku pisala Europskoj komisiji s prijedlogom pokretanja tužbe protiv Hrvatske zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici, nadajući se da će imati Komisiju na svojoj strani u namjeravanoj tužbi zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici i odgovoriti na taj prijedlog.

Schinas je izrijekom potvrdio da Komisija neće izići sa svojim mišljenjem. "Ako pročitate članak 259, on ne nalaže pravnu obvezu, a ni pravno obvezujući rok. Postoji više opcija, jedna je da Komisija iziđe s izvješćem, a druga da ne iziđe. Činjenica da razdoblje u kojem možemo reagirati istječe danas, jasno pokazuje da Komisija neće izići s izvješćem", rekao je Schinas.

"Postupak predviđen člankom 259 Ugovora EU-a predviđa traženje prijateljskog rješenja", kaže Schinas, dodajući da će Komisija nastaviti djelovati "kao pošteni posrednik" kako bi se došlo "do takvog prijateljskog rješenja".

Ljubljana zabrinuta

Na upit da komentira špekulacije da je pravna služba Europske komisije dala djelomice za pravo Sloveniji, Schinas je rekao da ne komentira interne rasprave te da je o tom pitanju vođena rasprava na temelju usmene prezentacije komisijine pravne službe u srpnju prošle godine. Prema tim nagađanjima pravna služba Europske komisije navodno je dala djelomično pravo Sloveniji da ima elemenata kršenja europskog prava u području ribarstva i schengenskog zakona. "Ne komentiram interne dokumente naših službi, jer ih ima jako mnogo. Ono što mogu reći jest, kada je kolegij povjerenika o tome zadnji put razgovarao, mislim da je to bilo u srpnju prošle godine, da je to bilo prema usmenoj prezentaciji naše pravne službe koja je postavila parametre za članak 259, u okviru kojeg još uvijek razgovaramo u smislu da je arbitražni postupak još uvijek jedini okvir u kojem mislimo da možemo pomoći. Ali moram reći da je odgovornost za iznalaženje prijateljskog rješenja na državama članicama", rekao je Schinas.

U isto vrijeme slovenski tisak piše kako u svojem stajalištu Bruxelles "nije zauzeo neutralnu poziciju, nego se stavio na hrvatsku stranu", navodi ljubljansko Delo.

To je blisko i ocjeni Cerarove vlade da na spor nije gledala kao na pravni problem, kako ga tumači Ljubljana, nego je djelovala politički "vodeći računa o stranačkim bojama", navodi list, ponavljajući tako u Sloveniji česte teze o navodnoj političkoj pristranosti u korist Hrvatske, zbog dominacije Europske pučke stranke (EPP) na na vrhu europskih institucija.

Kako navodi Slovenska tiskovna agencija STA, Slovenija formalno već od utorka ima mogućnost samostalno predati arbitražni spor s Hrvatskom sudu EU-a u Luksemburgu, kako je od samoga početka i najavljivala vlada premijera Mire Cerara, a koja je pri završetku svog četvorogodišnjeg mandata.

Tužba u četvrtak?

"Vlada će u četvrtak donijeti odluku o tužbi protiv Hrvatske zbog njenog nepoštivanja prava Europske unije vezano uz neprovođenje arbitražne presude", kazao je u ponedjeljak Cerar. Dodao je da je njegova vladajuća koalicija jedinstvena u stajalištu da se pokrene tužba, a o odluci će već u srijedu sazvati čelnike svih stranaka koje su dobile mjesta u novom parlamentu te ih obavijestiti o podnošenju tužbe pred sudom EU-a u Luksemburgu. Cerar je izrazio razočarenje izostankom reakcije Europske komisije na najavu slovenske tužbe, što znači da će Slovenija u tužbu zbog navodnog kršenja europskog i međunarodnog prava ići sama.

Suprotno Sloveniji koja tvrdi da je Hrvatska odbijanjem arbitražnog rješenja kršila europsko i međunarodno pravo te da je zato loš uzor zemljama na jugoistoku Europe koje i same imaju međusobne sporove, a žele u EU, Hrvatska je u svom očitovanju pred Komisijom navela da je iz arbitražnog postupka, u koji je pred ulazak u EU ušla u dobroj vjeri, izišla nakon što ga je Slovenija kompromitirala i tako mu oduzela vjerodostojnost, ali da je otvorena za razgovore o rješenju bilateralnog spora.Hina

Gordan Jandroković

predsjednik Hrvatskog sabora

Očekivali smo takvu odluku

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković nazvao je u ponedjeljak odluku Europske komisije da ostane po strani u slučaju slovenske tužbe zbog arbitraže očekivanom. “Očekivali smo takvu odluku, ona je na tragu onoga o čemu smo govorili, ovdje je riječ o bilateralnom pitanju i naš je prijedlog bio da, nakon što je Slovenija kompromitirala arbitražni postupak, ponovno pristupimo bilateralnim razgovorima. Mislim da je to vrlo jasna poruka slovenskoj strani da se rješenje za granično pitanje između Hrvatske i Slovenije treba tražiti kroz bilateralne razgovore”, poručio je Jandroković.