ZAVRŠNICA KOŠARKAŠKE EUROLIGE

Real i Obradović po jubilarni naslov
Objavljeno 18. svibnja, 2018.

Od danas do nedjelje Beograd je domaćin Final Foura Eurolige košarkaša. Za primat na Starom Kontinentu borit će se moskovski CSKA, istanbulski Fenerbahče, Real Madrid i Žalgiris (Kaunas). Naslov brani turski predstavnik, na čijoj klupi sjedi i najtrofejniji trener Željko Obradović, koji je čak devet puta osvajao Euroligu, i to s pet različitih klubova, ali još nikad nije slavio dvije godine zaredom s istim klubom. Ako želi doći u prigodu braniti naslov, Fener u polufinalu mora biti bolji od litavskog ponosa. Žalgiris je u ovom društvu autsajder, ali samo na papiru, jer momčad Šarunasa Jasikevičiusa zaslužila je mjesto u beogradskoj završnici. U osnovnom dijelu bili su šesti, a u četvrtfinalu su izbacili trećeg nositelja, Olympiacos, koji je prije godinu dana igrao finale. Žalgiris je osvojio ovo natjecanje još u prošlom stoljeću (1999.), a sve do sada nakon toga nije uspio doći do polufinala. Iako je s druge strane aktualni prvak, Litavci sigurno nisu bez izgleda, a to su pokazali i u ligaškom dijelu, kada su dobili Fenerbahče na njihovu parketu, a Turci su potom uzvratili istom mjerom. No, oba dvoboja bila su neizvjesna, stoga bi takvo trebalo biti i ovo polufinale, koje starta u 18 sati.

Tri sata poslije na parket će sastav koji je bio najbolji u ligaškom dijelu, CSKA je u 30 kola ostvario 24 pobjede. No, sve to pada u vodu ako se ne prođe u nedjeljni finale. A prepreka na tom putu je deveterostruki prvak Starog Kontinenta. Real se u regularnoj sezoni dosta mučio, završio je tek na petom mjestu, ali je u četvrtfinalu pronašao način kako izbaciti Panathinaikos. Moskovljani, gledajući razdoblje od 2001. imaju pozitivan skor u međusobnim ogledima (15-6), a jedna od tih pobjeda bila je i ona na lanjskom Final Fouru. CSKA ima sedam titula, sadašnji trener Dimitris Itoudis autor je posljednjeg slavlja od prije dvije godine, kad je u finalu svladan Fenerbahče. Možda ćemo u nedjelju (21) gledati reprizu, ali sve četiri momčadi imaju pravo na optimizam. N. Benčina