Svijet
PREMIJER PODNIO OSTAVKU

Prijevremeni izbori u Sloveniji 20. svibnja?
Objavljeno 15. ožujka, 2018.

Slovenski predsjednik Borut Pahor sastao se u četvrtak s premijerom Mirom Cerarom, koji je u srijedu kasno navečer izvijestio javnost da podnosi ostavku, o čemu je u međuvremenu i službeno obavijestio parlament, a nakon sastanka je priopćeno da će parlamentarni izbori u Sloveniji vjerojatno biti u drugoj polovici svibnja.

Predsjednik Pahor ocjenjuje da će zbog ostavke predsjednika vlade doći do prijevremenih izbora u drugoj polovici svibnja, priopćeno je iz Pahorova kabineta, nakon razgovora u kojemu je Cerar predsjedniku države pojasnio zašto se odlučio na ostavku koja je šokirala dio slovenske javnosti. Gledano prema kalendaru, datumi za održavanje izbora su onda nedjelja 20. ili pak ona 27. svibnja.

Predsjednik parlamenta mora nakon ostavke premijera u roku od tjedan dana sazvati sjednicu na kojoj će se zastupnici i formalno obavijestiti o tome da je premijer odstupio i da vlada do formiranja nove obavlja samo tekuće poslove, ali se o tome ne glasa.

Cerar je u srijedu navečer, nakon izvanredne sjednice vlade, rekao da se na ostavku odlučio nakon što je vrhovni sud zbog formalnih razloga poništio rezultat lanjskog referenduma na kojemu je opozicija pokušala osporiti vladin zakon o gradnji pruge Koper - Divača, u čemu nije uspjela. Istaknuo je da je to bila "kap koja je prelila čašu" nakon vala štrajkova u javnom sektoru kojima se traži povećanje plaća, što bi moglo ugroziti financijsku stabilnost zemlje. Potužio se na etablirane stranke, pa i koalicijske partnere u vladi da ga nisu podržali u glavnim projektima.

Slijedi mu poraz?

Potpredsjednici vlade, ministri poljoprivrede i vanjskih poslova Dejan Židan i Karl Erjavec bili su iznenađeni šokantnom Cerarovom odlukom.

Zanimljivo je da je Erjavec, nekoliko sati prije ostavke, novinarima rekao da je odluka o tome da se za gradnju pruge Koper donosi poseban zakon koji je kasnije osporavan na referendumu bila pogreška. Ocijenio je da se radi o Cerarovu "fijasku", a ne neuspjehu vlade ili koalicijskih stranaka.

Cerar je još rekao da se uspjesi vlade u javnosti podcjenjuju i da se nepravedno stvara dojam kako ništa nije napravila. Smatra da iza toga stoje "stare etablirane stranke u koaliciji i opoziciji" kojima nije stalo do razvoja Slovenije.

Neki slovenski analitičari misle kako je Cerarova ostavka taktički potez prije izbora kako bi se "probudio" onaj dio biračkog tijela koji je 2014. njegovo, stranci SMC (Stranka Mire Cerara), koja se kasnije preimenovala u Stranku modernog centra (SMC), dao svoje glasove, vjerujući riječima uglednog profesora prava da će provesti potrebne reforme u slovenskom društvu i gospodarstvu te u politiku uvesti načelo "etičnosti". Cerar je tada na izborima osvojio 34 posto glasova i većinu u parlamentu, dok mu trenutne ankete na predstojećim izborima predviđaju deset posto ili manje.

Kao glavne rezultate svog mandata premijer u ostavci navodi političku stabilnost i stabilan rast BDP-a u posljednje tri godine, no njegovi kritičari tvrde da je na početku mandata zapravo "zaplivao" na valu već započetog gospodarskog oporavka, nakon što je prethodna premijerka Alenka Bratušek izvela težak posao sanacije bankarskog sustava. Kažu i da Cerar nije prove ni jednu važnu reformu, od zdravstva koje je u sve težem stanju do mirovinske reforme, te da se pokazao kao neodlučan lider koji se ne odlučuje na krupne i politički rizične poteze.

PR-ovski potez

Bivša slovenska premijerka i predsjednica stranke Savez te zastupnica u Državnom zboru, Alenka Bratušek, komentirala je jučerašnju ostavku slovenskog premijera Mire Cerara. "Treba jasno reći da je Cerar državu prije tri godine preuzeo u dobrom stanju, 3,1 posto bio je gospodarski rast kada je Cerar preuzeo državu. Ni on, ni drugi koalicijski partneri ne mogu reći da su spasili državu", kazala je Bratušek. "Drugi kolosijek pruge Koper - Divača važan je projekt i država će ga napraviti i bez Cerara. Mislim da drugi kolosijek nije razlog za ostavku, već problemi u Novoj Ljubljanskoj banci", kazala je Bratušek.

"Osim NLB-a tu je i arbitraža, kaos u javnom sektoru, zdravstvu i drugi kolosijek. To je bila kapljica koja je prelila čašu, a svom će nasljedniku ostaviti državu u teškom stanju. Želim bitno odlučnijeg predsjednika vlade u drugom mandatu", rekla je Bratušek i dodala da je Cerar napravio PR-ovski potez za koji vjeruje da će mu koristiti na izborima.

Vuk TEŠIJA/H
Sukob s Karlom Erjavcem?

Dio analitičara u Sloveniji navodi još jedan razlog ostavke slovenskog premijera. Naime, jedan od koalicijskih partnera, šef umirovljeničke stranke i ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, ima “obrazac” u ponašanju - nekoliko mjeseci prije svakih izbora počinje djelovati samostalno i ponašati se kao oporba u kolicijama u kojima je na vlasti od 2004. godine (bio je ministar okoliša, obrane i vanjskih poslova). Uvijek prije raspada koalicije počinje zaoštravati retoriku i “nabrijavati” svoje biračko tijelo, pa nakon izbora redovito osvoji desetak mjesta u parlamentu i tako postane prevaga bez koje se ne može sastaviti vlada. Nedavno istraživanje javnosti u Sloveniji pokazalo je da Demokratska stranka umirovljenika Karla Erjavca dobiva samo 3,2 posto glasova, a izborni prag u Sloveniji je četiri posto. To je svakako motiviralo Erjavca da primijeni staru taktiku koja ga drži na vlasti od 2004. godine, što je Ceraru svakako bio jedan od razloga da napiše ostavku.

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike