NEUGODNE PROLJETNE PREMIJERE

Osijek 12 godina čeka pobjedu na početku drugog dijela sezone
Objavljeno 7. veljače, 2018.
Osijek je 10. veljače 2013. pobijedio Dinamo, ali se radilo o odgođenom susretu

Kada se malo zagrebe ispod površine i pogledaju statistički podaci Osijekovih startova u nastavak prvenstvene sezone dođe se do zapanjujućeg podatka. Naime, bijelo-plavi u prvoj proljetnoj utakmici nisu pobjedili već punih 12 godina!

Dakle, može se zaključiti kako osječka momčad baš ne uživa u proljetnim premijerama. Posljednja pobjeda dogodila se još u veljači 2006. godine, kada je Osijek slavio u Varaždinu (1:0). Istina, iza tih podataka krije se činjenica kako su Osječani u tih 11 utakmica nakon Varaždina u osam bili gosti, a samo su tri odigrali pred svojom publikom.

U veljači pao Dinamo

Istina, u tim podacima ima jedan izuzetak. Naime, u veljači 2013. godine Osijek je u prvom proljetnom nastupu pobijedio baš suparnika s kojim će u subotu otvoriti drugi dio sezone - Dinamo. Zanimljivo, taj je susret odigran istog datuma - 10. veljače, bijelo-plavi su slavili s 2:1, ali to je zapravo bio susret koji se trebao igrati ujesen, ali je zbog lošeg vremena (pale su velike količine snijega nap.a.) prebačen za veljaču pa je odigran tjedan dana prije pravog početka proljetnog dijela sezone. U susretima koji su baš bili čisti start drugog dijela sezone Osijek se baš nije iskazao. U tih posljednjih 11 premijernih proljetnih utakmica samo su u četiri od njih bijelo-plavi izbjegli poraz. Zadaća koju će imati Zekićeva momčad u pokušaju prekidanja tog crnog niza neće uopće biti laka, jer Dinamo ove sezone još nije doživio ni jedan poraz, ali ako će osječka momčad nastaviti tradiciju pozitivnih rezultata koje je postizala u derbijima ove sezone, onda se možda toj lošoj statistici može stati na kraj. Uostalom, Osijek je u ovoj sezoni jedini kojeg Dinamo nije uspio pobijediti. Obje jesenske utakmice završile su bez pobjednika s naglaskom kako su Osječani u obje vodili, a Dinamo se uspio izvući iz poraza. U Maksimiru čak u 94. minuti. Startne utakmice uvijek su klizav teren, jer momčadi još nisu u pravom ritmu i u njima ne postoje naglašeni favoriti, u ovom slučaju bez obzira na učinak iz jesenskog dijela sezone. Koliko start može biti neugodan to Osijek najbolje zna, jer se ljetos na početku prvenstva okliznuo protiv Rudeša na svome terenu (1:1).

Zekićeva treća sreća

Zanimljiv je i podatak kako je u eri Zorana Zekića Osijek prve utakmice u nastavku sezone uvijek igrao kod kuće. U veljači 2016. gostovala je Istra 1961 i taj je susret završio bez pogodaka (0:0), a prošla proljetna premijera bila je spektakularna. Gostovala je tada sjajna Rijeka koja je slavila s 3:2 u utakmici koja je bila prava propaganda nogometa. Riječani su poveli, Osijek je do poluvremena preokrenuo na 2:1, a u nastavku se Rijeka vratila i pogocima Andrijaševića došla do iznimno važne pobjede na putu prema prvom naslovu prvaka Hrvatske. Dakle, povijest će se u subotu na neki način ponoviti, jer će na startu drugog dijela prvenstva u Gradskom vrtu opet gostovati - lider prvenstva. Hoće li ta utakmica biti Zekićeva treća sreća na proljetnim otvaranjima? Navijači bijelo-plavih nadaju se kako je baš to taj trenutak. Osim toga, Dinamo je ostao jedini suparnik kojeg Osijek sa Zekićem na kormilu nije svladao u Gradskom vrtu. Dakle, mnogo je tih usputnih priča koje bi mogle biti dodatni motiv osječkoj momčadi u subotu. Naravno, ne zavaravamo se, Osječane čeka vraški težak posao u toj utakmici, ali vrijedi pokušati. Naravno, najmanje zbog tih statistika, a daleko više zbog aktualnog trenutka. Na prijateljskim utakmicama Osijek nije baš izgledao nezaboravno, pa bi mu eventualni trijumf protiv Dinama bio baš jak i itekako dobrodošao vjetar u leđa za ono što ga čeka ovoga proljeća. Naravno, veliki bi to bodovi bili u utrci za drugo mjesto, ali i takvim bi se raspletom bar malo kompromitirala Dinamova sigurnost na prvoj poziciji. Osijek se jesenas baš znao itekako dobro ponašati u utakmicama tog tipa, što njegovim navijačima daje pravo na umjereni optimizam uoči ovosezonske proljetne premijere.