Novosti
ORGANIZACIJSKE PROMJENE

INA prestaje s proizvodnjom benzina, rafinerija nafte Sisak otpušta 40 radnika
Objavljeno 19. siječnja, 2018.

Ina je pripremila prijedlog organizacijskih promjena u Rafineriji nafte Sisak koji podrazumijeva prijevoz naftnih poluproizvoda između rafinerija Sisak i Rijeka i prekid rada postrojenja FCC u sisačkoj rafineriji, u kojem se proizvodi motorni benzin, što znači i smanjenje broja radnika za maksimalno 40 u drugoj polovini ove godine - izvijestili su u petak iz Ine.

Kako se navodi u priopćenju, na temelju odobrenog poslovnog plana za 2018. godinu pripremljen je prijedlog organizacijskih promjena u Rafineriji nafte Sisak koji se trenutačno nalazi na savjetovanju kod Radničkog vijeća.

“Ovaj prijedlog organizacijskih promjena u skladu je s Deloitteovom analizom čiji su rezultati javnosti predstavljeni prošle godine, te se temelji na prijelaznom rješenju koje podrazumijeva prijevoz naftnih poluproizvoda između rafinerija Sisak i Rijeka i prekid rada postrojenja FCC u Rafineriji nafte Sisak. Na taj način osigurat će se bolja iskoristivost postrojenja za konverziju u obje rafinerije”, navode iz Ine. Pritom podsjećaju da je “Deloitteova analiza, kao i sve dosadašnje, pokazala kako je konverzija Rafinerije nafte Sisak u logistički centar ekonomski najisplativije rješenje čijom bi se provedbom realiziralo 93 milijuna dolara novčanog tijeka u sljedeće tri godine u usporedbi sa sadašnjim načinom rada rafinerije”. Iz Ine također tvrde kako je predloženi način rada Rafinerije nafte Sisak korak prema značajnom smanjenju gubitaka koje rafinerija generira. “Ove promjene ne podrazumijevaju druge odluke vezano uz budućnost Rafinerije nafte Sisak - prerada sirove nafte nastavila bi se u blokovima kao što je i sad, dok bi sekundarna postrojenja radila kontinuirano, a što dosad nije bio slučaj”, ističe se u priopćenju.

Navedene organizacijske promjene podrazumijevaju prekid rada postrojenja FCC u Rafineriji nafte Sisak, što će, kako se navodi, dovesti do smanjenja broja radnika za maksimalno 40 u drugoj polovini 2018. godine. “Eventualnu odluku o višku mora donijeti Uprava, te ćemo u tom slučaju radnike nastojati preraspodijeliti na otvorene pozicije unutar kompanije u skladu s poslovnim potrebama i kvalifikacijama radnika. Ako unatoč nastojanjima ne uspijemo preraspodijeliti radnike unutar kompanije, isti će kao višak biti zbrinuti i dobiti otpremninu u iznosu značajno višem od hrvatskog prosjeka”, zaključuje se u priopćenju Ine. Neslužbeno se doznaje kako je planirano da se s primjenom organizacijskih promjena u Rafineriji nafte Sisak krene u drugoj polovini ove godine. H

Iz Ine tvrde kako je predloženi način rada korak prema značajnom smanjenju gubitaka koje rafinerija generira

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike