SVIJET SPORTA U 2017.

Trofeji u rukama Karabatića, Dončiča, Ronalda, Duranta...
Objavljeno 29. prosinca, 2017.
Usain Bolt okončao karijeru. Svijet ima novog svjetskog prvaka u teškoj kategoriji

Neparne godine nemaju u kalendaru najveće sportske priredbe – Olimpijske igre te Svjetsko (pa i Europsko) nogometno prvenstvo, no to nikako ne znači kako je 2017. bila siromašna velikim sportskim rezultatima. Naprotiv, ponovno su nam tijekom proteklih 12 mjeseci sportaši priuštili brojne nezaboravne trenutke, a neki su od njih ispisivali povijest.

Real i Neymar za povijest

To svakako vrijedi za nogometaše Real Madrida, koji su prvi uspjeli obraniti naslov pobjednika Lige prvaka od njezina uvođenja te su prvi spojili dva naslova u elitnom natjecanju nakon Milana (1989., 90.). Za rekordnu 12. krunu najbolje europske momčadi “kraljevski” je klub u finalu nadvisio Juventus sa 4:1, pa su tako razloge za slavlje imali Luka Modrić i Mateo Kovačić, naspram Marija Mandžukića, unatoč tome što je bio strijelac. Real je godinu “ukrasio” i naslovom prvaka Španjolske i svjetskog klupskog prvaka te dva Superkupa, što je također bio veliki argument za petu Zlatnu loptu Cristianu Ronaldu, koji se tako izjednačio s najvećim suparnikom Lionelom Messijem. Ronaldo je briljirao u završnici Lige prvaka, čiji je na kraju bio i najefikasniji strijelac s 12 golova, od čega čak deset od četvrtfinala. Europsku ligu osvojio je Manchester United, porazivši Ajax (2:0).

No, nisu samo događaji na travnjaku plijenili pozornost ljubitelja nogometa, jer ovog su ljeta probijene sve barijere oko transfera. Samo je godinu dana trajao rekordni transfer Paula Pogbe od 105 milijuna eura, a ljetos ga je “debelo” prebacio Neymar. Za sjajnog Brazilca PSG je “iskrcao” Barceloni nevjerojatnih 222 milijuna eura, a ulogu “raspojasanih milijunaša” Parižani su potvrdili i kupivši Kyliana Mbappea iz Monaca za 180 milijuna eura, što će zbog financijskog fair playa ipak platiti sljedeće godine. “Stotku” je probio i Ousmane Dembele kojeg je Barcelona platila Borussiji Dortmund 105 milijuna eura.

Slovenska bajka

Košarkaški Eurobasket pripao je Sloveniji, kojoj je prvo odličje u ovom sportu odmah bilo i zlatno. Naši sjeverni susjedi dobili su svih devet utakmica, prvo u skupini u Finskoj, potom i nokaut-oglede u Turskoj, a u finalu su nadvisili Srbiju sa 93:85. Bronca je pripala Španjolskoj koja je istim rezultatom porazila Rusiju. MVP prvenstva bio je Goran Dragić, koji se na sjajan način oprostio od nacionalnog dresa. Klupski prvak Europe je Fenerbahče koji je na domaćem terenu u Istanbulu u finalu porazio Olympiacos sa 80:64, postavši tako prvi turski klub s europskom krunom. Do nje ju je s klupe vodio Željko Obradović, uzevši svoj deveti naslov s petim klubom. Na NBA parketima ponovno smo u finalu, treću godinu uzastopno, gledali ogled Golden State Warriorsa i Cleveland Cavaliersa, a do svog petog naslova ukupno stigli su Warriorsi, uzvrativši Cavsima sa 4:1 u seriji za poraz godinu ranije. Najkorisniji igrač finala bio je Kevin Durant, koji je ljeto ranije izazvao veliku buru prešavši u Warriorse iz Oklahoma City Thundera.

Vardar na krovu Europe

Prvi put rukometni prvak Europe postao je neki makedonski klub. To je uspjelo Vardaru, koji je u finalu porazio PSG sa 24:23, a pobjednički pogodak u posljednjoj je sekundi postigao naš Ivan Čupić. Osim njega, prvaci Europe postali su i Luka Cindrić te Igor Karačić. Kod rukometašica, mađarski Gyor Eto nakon produžetaka slavio je protiv Vardara sa 31:30 (26:26). Na reprezentativnoj sceni naslov svjetskih prvaka obranili su Francuzi, koji su na svom terenu stigli do ukupno šeste krune, svladavši u finalu Norvešku sa 33:26. Bronca je pripala Sloveniji nakon 31:30 pobjede nad Hrvatskom. I kod rukometašica naslov je pripao Francuskoj, koja je drugi trofej izborila pobijedivši u finalu braniteljice naslova Norvežanke sa 23:21. Broncu je osvojila Nizozemska nakon 24:21 pobjede protiv Švedske.

Povratak Nadala

Kod tenisača, po dva Grand Slama ove godine podijelili su veliki rivali posljednjeg desetljeća, Švicarac Roger Federer (Australian Open, Wimbledon) i Španjolac Rafael Nadal (Roland Garros, US Open), dok su kod tenisačica njih četiri osvajale po jedan – Amerikanke Serena Williams i Sloane Stephens, Latvijka Jelena Ostapenko i Španjolka Garbine Muguruza, s tim što je za Ostapenko i Stephens to bio prvijenac. Nadal je godinu završio kao prvi tenisač svijeta, a Rumunjka Simona Halep vodeća je među tenisačicama. Francuska je osvojila svoj deseti Davis Cup, prvi nakon 16 godina, svladavši u finalu Belgiju s 3:2, dok su u FED Cupu slavile tenisačice SAD-a koje su s 3:2 u finalu porazile Bjelorusiju, stigavši tako do 18. trofeja, prvog nakon 17 godina.

Oproštaj Bolta

Svjetsko atletsko prvenstvo u Londonu donijelo je oproštaj najvećeg sprintera svih vremena, Jamajčanina Usaina Bolta. Priželjkivao je na odlasku novi “hat-trick” zlatnih odličja, no osvojio je samo broncu na 100 m, gdje je naslov uzeo “rehabilitirani” Amerikanac Justin Gatlin, a karijeru je završio ozljedom i odustajanjem na štafetnoj utrci 4x100 m. Ostao je tako na 14 medalja sa SP-a (11 zlata) te osam olimpijskih zlata. Najuspješnija reprezentacija u Londonu bio je SAD s čak 30 odličja, od čega deset zlatnih, daleko ispred Kenije s 11 (5), a nas su razveselili zlatna Sandra Perković u disku te brončani Stipe Žunić u kugli za prvu mušku medalju na SP-u.

Dominacija “barakuda” i Amerikanaca

Svjetsko prvenstvo u vodenim sportovima održano je u Budimpešti, a još su jednom po broju medalja dominirali predstavnici SAD-a. Ukupno su Amerikanci izborili 46 medalja (21 zlatnu), ispred Kine s 30 (12) i Rusije s 25 (11). Plivanje je obilovalo brojnim rekordima, a srušeno je čak šest svjetskih. U četiri je “prste” imala Amerikanka Lilly King koja je uzela četiri zlata, njezin sunarodnjak Caeleb Dressel doplivao je do čak sedam, a Katie Ledecky do pet. Hrvatska je svoje jedino odličje izborila u vaterpolu, gdje su “barakude” uzele svoje drugo svjetsko zlato, porazivši u finalu domaćina sa 8:6. Broncu je sa 11:8 protiv Grčke osvojila Srbija.

Joshua novi teškaški vladar

Borilački spektakl godine bio je borba za naslov svjetskog boksačkog prvaka u teškoj kategoriji po verzijama IBF, IBO i WBA. Britanac Anthony Joshua nokautirao je na prepunom Wembleyju u 11. rundi Ukrajinca Vladimira Klička te tako postao novi vladar ove najcjenjenije kategorije. Veliku pozornost privukla je i “borba novca”, kako su nazvali boksački ogled u srednjoj kategoriji između Amerikanca Floyda Mayweathera Jr i Irca Conora McGregora. Mayweather je očekivano slavio, završivši sjajnu karijeru sa savršenih 50-0, jednu više od legendarnog Rockyja Marciana, no McGregor je, inače zvijezda mješovitih borilačkih vještina, pružio vrlo dobar otpor, izgubivši tehničkim nokautom tek u 10. rundi.

Patriotsi, Penguinsi, Astrosi

U baseballu su do svog prvog naslova stigli Houston Astrosi koji su nakon uzbudljivih sedam utakmica finala, World Series, slavili protiv Los Angeles Dodgersa sa 4:3. Hokejaši Pittsburgh Penguinsa obranili su naslov osvojivši svoj ukupno peti Stanley Cup svladavši u finalu NHL-a Nashville Predatorse sa 4:2 u seriji. Ipak, najviše pozornosti “preko Bare” privuklo je finale američkog nogometa, 51. Super Bowl, koji je donio spektakularan rasplet. New England Patriots svladali su Atlanta Falcons sa 34:28 nakon produžetka, a za svoj peti naslov napravili su najveći preokret u povijesti Super Bowla nadoknadivši čak 25 poena zaostatka. Junak je bio Tom Brady koji je postao prvi quarterback s pet prstenova pobjednika, a u rekorde se upisao i trener Bill Belichick, prvi s pet naslova.