Novosti
SLUČAJ AGROKOR

Istraga pravomoćna, gasi
se saborsko povjerenstvo
Objavljeno 20. studenog, 2017.
Oporba poručuje da odluku o gašenju povjerenstva treba donijeti Sabor

Istraga protiv Ivice Todorića i njegovih suosumnjičenika postala je pravomoćna jer je sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odbacio žalbe obrane na odluku o pokretanju istrage koju je tužiteljstvo donijelo još 18. listopada.

HDZ-ov stav

Na pokretanje istrage žalbe je najprije podnijela većina od 12 osumnjičenih Agrokorovih menadžera i revizora koji su vlasniku posrnulog koncerna navodno pribavili čak milijardu i 142 milijuna kuna. Potom su to učinili i sinovi vlasnika posrnulog koncerna – Ante i Ivan koji su se u Hrvatsku vratili tek nakon što je zagrebački Županijski sud odbio zahtjev tužiteljstva da se Todorićevim suosumnjičenicima odredi istražni zatvor. Žalbu na pokretanje istrage posljednji je preko svojih odvjetnika podnio i Ivica Todorić kojemu je jedinom određen istražni zatvor, a on se od hrvatskih vlasti za koje tvrdi da ga politički progone sklonio u London, odakle odbija izručenje. Iako je osumnjičenicima kojima je državno odvjetništvo odmah uručilo rješenje o istrazi i uputu o njihovim pravima rok za žalbu na pokretanje istrage istekao još krajem listopada, sud o njima nije odlučivao dok nisu istekli zakonski rokovi i za Todorića koji nije primio to rješenje pa je ono moralo biti objavljeno na oglasnoj ploči zagrebačkog Županijskog državnog odvjetništva. Nakon isteka svih zakonom propisanih rokova spis je došao zagrebačkom sucu istrage Mirku Klinžiću koji je odbio žalbe osumnjičenih kao neosnovane, čime je rješenje o istrazi postalo pravomoćno.

Uz Todorića i sinove istragom u slučaju Agrokor obuhvaćeni su i Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Olivio Discordia, Marijan Alagušić, Sanja Hrstić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Ivica Sertić. Svi su bili članovi uprave ili nadzornog odbora u Agrokoru, dok su Discordia i Hrstić zaposlenici revizorske kuće Baker Tilly koja je radila revizorska izvješća za Agrokor. Ukupnoj šteti uz Todorićevu navodnu “nepripadnu imovinsku korist” od milijardu i 142 milijuna kuna državno odvjetništvo pribraja i dodatnih 320 milijuna kuna pribavljenih za “jednu pravnu osobu” krivotvorenjem isprava i nezakonitim vođenjem poslovnih knjiga.

Vladajući HDZ najavljivao je da će, pokretanjem sudskog postupka odnosno pravomoćnošću istrage, s radom prestati saborsko istražno povjerenstvo o Agrokoru. Branko Bačić (HDZ) u ponedjeljak je ponovio kako se njihov stav o radu povjerenstva za Agrokor nije promijenio te da ono “po slovu zakona” treba biti ugašeno.

- Članovi povjerenstva mogu se sastati u srijedu i konstatirati da su nastupile okolnosti iz članka 4. Zakona o istražnim povjerenstvima. Prema tom zakonu istražno povjerenstvo prestaje s radom ako rješenje o istrazi postane pravomoćno, a to se dogodilo. Rad povjerenstva više nije moguć - kazao je Bačić.

Na Zakon o istražnim povjerenstvima poziva se i Stjepan Čuraj (HNS). “Članak 4. je jasan. Ispunjene su zakonske pretpostavke i povjerenstvo treba prestati s radom”, poručuje Čuraj.

Oporba, međutim, poručuje da odluku o eventualnom gašenju treba donijeti Sabor, koji ga je i osnovao. Nikola Grmoja (Most) istaknuo je da se povjerenstvo ne smije ugasiti.

Traže istinu

- Bude li HDZ ustrajavao u svojoj nakani da ugasi istražno povjerenstvo, Most će inzistirati da ga ugasi Sabor, koji je i donio odluku o njegovu osnivanju. Tako će javnost imati prilike vidjeti tko je za istinu o Agrokoru, a tko za to da se ona sakrije. HDZ-ovci su unaprijed znali za ovo. Previše toga je izišlo na povjerenstvu, posebno svjedočenjem bivšeg guvernera Rohatinskog, koje je pokazalo spregu ključnih ljudi u HDZ-u i Ivice Todorića. Mnogi su se čudili da je za svjedoka uopće predložen Vladimr Šeks, no u HDZ-u su već tada znali scenarij koji su planirali za ovaj tjedan, da će se povjerenstvo ugasiti - ustvrdio je Grmoja.

S njim se složio Gordan Maras (SDP) koji također očekuje da će povjerenstvo ukinuti Sabor, ali se nada da se to neće dogoditi. SDP će, poručio je Maras, učiniti sve da ono nastavi raditi.

- Ako HDZ ne želi sudjelovati, neka ne dođu na sastanak povjerenstva, a nas neka puste da radimo - rekao je Maras te dodao kako je uvjeren da nema nikakve opasnosti da bi rad povjerenstva mogao ugroziti istragu.

Dijana PAVLOVIĆ/H

Ivan Lovrinović

Promijenimo Hrvatsku

NEĆU SE PREDATI DOK NE SAZNAM ISTINU

“Ako se najave o ukidanju povjerenstva ostvare, neću se predati dok ne saznam istinu, a stranka Promijenimo Hrvatsku poziva sve stranke da nas u tome podrže. Istina nema alternativu, a građani Hrvatske je moraju saznati. Na koji način ćemo to ostvariti, a svakako u skladu sa zakonom, više ćemo reći kada za to dođe vrijeme”, priopćio je u ponedjeljak član povjerenstva za Agrokor Ivan Lovrinović. Istaknuo je kako građani imaju pravo znati tko štiti krivce, a svi odgovorni, pa bili oni i iz najviših političkih struktura, moraju za nepravilnosti, ili za to što su ih prešutno podržavali, što prije odgovarati i pred javnosti i pred sudovima.

članak 4.

HDZ I HNS POZIVAJU SE NA SLOVO ZAKONA

Možda ste propustili...

PRVI HITNI LET ZABILJEŽEN I U SLAVONIJI

Helikopterska medicinska služba djelovala 26 puta

PREDSJEDNIK REPUBLIKE O UPOZORENJU USTAVNOG SUDA

Milanović: Ovo je priprema za državni udar

GODIŠNJE IZVJEŠĆE O STANJU LJUDSKIH PRAVA ZA 2023.

Amnesty: Hrvatska i dalje nasilno vraća migrante i ograničava pobačaj