HRVATSKA KORAK DO SP-A

Bravo za Dalića, bravo za vatrene
Objavljeno 9. studenog, 2017.
Nakon veličanstvene predstave u Zagrebu, hrvatski nogometaši u nedjelju na uzvrat u Pirej idu s prednošću od tri pogotka

Hrvatska je napravila veliki korak prema SP-u u Rusiji. Grčka je razbijena u Maksimiru, a naša je reprezentacija nakon dugo vremena odigrala veliku utakmicu. Sve je opet podsjećalo na dane “ponosa i slave“. Pune maksimirske tribine, apsolutna pozitiva, a na terenu jedna drugačija Hrvatska. Munjevita i učinkovita. Izbornik Zlatko Dalić je u kratkom vremenu od mediokretne igre koju smo gledali u posljednje pola godine Hrvatskoj udahnuo čudesnu živost. I zato ćemo u Pirej putovati s velikom prednošću, ali ni jednog trenutka ne smijemo pomisliti kako je posao gotov. Vidjeli smo kako Grci mogu biti opasni ako im se pruži mogućnost. No, igra koju je pružila Hrvatska pruža samo – optimizam.

Sjajna Hrvatska

Kakvo poluvrijeme! Očekivala se tvrda i teška borba, a ispao je spektakl. Pazite, u četiri prijašnja međusobna službena susreta Hrvatske i Grčke postigunto je ukupno pet pogodaka, a sinoć u 45 minuta pala su četiri. Ponajviše zahvaljujući odličnoj igri naše reprezentacije. Akcije Hrvatske bile su jednostavne, brze, točne i ubojite. Istina, u startu su pomogli i Grci koji su “bacili bombu u vlastiti buknker“. U 12. minuti kada je Tzavellas kratko vratio loptu svom vrataru što je pratio Kalinić, pritisnuo Karezisa koji nije dobro kontrolirao tu loptu, pa je morao srušiti Kalinića i skriviti kazneni udarac. Kako i priliči kapetanu Luka Modrić je preuzeo odgovornost i doveo nas u vodstvo. Taj poklon uvelike nam je olakšao posao, ali važnije je bilo što je Hrvatska nastavila igrati brzo na što grčka obrana jednostavno nije imala odgovor. U 18. minuti Modrić je izveo korner, a Lovrenov udarac glavom otišao je zamalo pored desne vratnice. No, minutu kasnije Grčkoj opet nije bilo spasa. Bila je to jedna od najboljih akcija naše reprezentacije u posljednjih nekoliko godina. Krenulo je s naše polovice, u pet brzih dodavanja u kojima je bila i jedna peta-lopta koja je stigla do Strinića koji je pak našao Kalinića, a on, kao protiv Španjolske na Euru u Francuskoj, na majstorski način, petom, završava tu briljantnu akciju pogotkom koji je udvostručio vodstvo Hrvatske. Činilo se tada kako je u 20 minuta skršen grčki otpor, ali Grci su mačka sa “sedam života“. Nakon pola sata igre došli su daha i odmah su smanjili zaostatak. Pogotku Papastathopoulosa prethodile su dvije neugodne situacije pred našim vratima u koje je zakuhao Mitroglu, ali smo se nekako obranili od toga, izbacivši loptu u korner koji je bio koban. Fortounis je ubacio, a Papastathopoulos pogodio glavom, iako je ostao dojam kako je Brozović mogao spriječiti taj pogodak. No, Hrvatska je uzvratila munjevito. U 33. minuti još jedna jednostavna akcija i brza akcija preko boka, ovog puta, desnog urodila je novim pogotkom. Vrsaljko je ubacio za Perišića koji nije mogao glavom promašiti s 2-3 metra. Do odmora naša se prednost mogla i povećati. U 41. minuti Rakitić je odlično potegnuo sa gotovo 30 metara, no bio je zamalo neprecizan, a u 44. minuti propustili smo veliku priliku za povećanje vodstva. Perišić je uposlio Kramarića koji se lijepo okrenuo u kaznenom prostoru, pucao, Karnezis je kratko odbio taj udarac ravno na nogu Kalinića, koji je valjda bio siguran kako će pogoditi mrežu, pa je pucao prizemno i doslovce pogodio grčkog vratara koji je nemoćan ležao na travi.

Kramarić potvrdio veliku pobjedu

Samo što je počelo drugo poluvrijeme razvaljeni Grci su nam dali još jedan poklon. U 49. minuti opet su kratko vraćali loptu svom vrataru, ovaj put je Stafylidis bio “naš čovjek“, Vrsaljko je to iskoristio i omogućio Kramariću postizanje novog pogotka za Hrvatsku. Nakon toga sjevalo je sa svih strana. Karnezis je baš bio na sto muka, ali se nekako uspijevao “obraniti“ od udaraca Kramarića i Rakitića. Hrvatska je u tim trenucima stvarno djelovala impresivno. Modrić je bio briljantan, sve je stizao, prekidati, kreirati, prijetiti. U 69. minuti sjajno je proigrao Perišića koji je imao čistu situaciju sa desetak metara iskosa, ali je pucao preko vrata. U posljednjoj četvrtini susreta Hrvatska je malo popustila gas što je Grcima dalo mogućnost da budu ofenzivniji, ali su ipak i dalje najopasniji bili iz prekida. U 72. minuti opet je bilo opasno nakon ubačaja Fortounisa iz kornera. Glavom je pucao Mitroglu, srećom za nas preko vrata. Do kraja Hrvatska se odlučila čuvati visoko vodstvo što baš nije bila dobra odluka jer je u 90. minuti Mitroglu opet opasno prijetio glavom, ali spasio nas je Subašić odlič nom intervencijom. Nekoliko trenutaka prije toga s terena je pravim „standing ovationoim“ ispraćen Luka Modrić. I čekao se samo kraj koji je potvrdio da će Hrvatska u Pirej putovati s velikom prednošću.

Dalibor KELER

ZAGREB - Stadion u Maksimiru. Gledatelja: 30.013. Sudac: Gianluca Rocchi (Italija) – 6,5. Strijelci: 1:0 Modrić (13-11m), 2:0 Kalinić (19), 2:1 Papastathopoulos (30), 3:1 Perišić (33), 4:1 Kramarić (49). Žuti kartoni: Karnezis, Bakasetas (Grčka). Crveni kartoni: -

IGRAČ UTAKMICE: LUKA MODRIĆ (HRVATSKA)

HRVATSKA                      4  (3)

Subašić 6,5, Vrsaljko 7, Lovren 6,5, Vida 7, Strinić 7, Brozović 6,5, Rakitić 7,5, Perišić 7, Modrić 8 (od 89. Pašalić -), Kramarić 7 (od 82. Vlašić -), Kalinić 7,5 (od 75. Rebić -).

GRČKA                              1  (1)

Karnezis 6, Mantias 5 (od 46. Retsos 5), Papadopoulous 5,5, Papastathopoulos 6, Tzavellas 5, Samaris 5 (od 62. Tachtsidis 5), Tziolis 5, Zeca 5,5, Fortounis 6, Stafylidis 5 (od 72. Bakasetas -), Mitroglou 6.

1:0

Tzavellas je kratko vratio loptu prema Karnezisu što je osujetio Kalinić, a vratar Grčke ga je srušio za kazneni udarac. Modrić je bio siguran poslao Karnezisa desno, a loptu lijevo za vodstvo Hrvatske.

2:0

Sjajna je to bila akcija Hrvatske. Brza dodavanja dovela su Strinića u poziciju da odlično prizemnom loptom uposli Kalinića koji ju je s peterca petom prosijedio u mrežu.

2:1

Fortounis je ubacio iz kornera s lijeve strane, a Papastathopoulos je bio najbolji u skoku na drugoj vratnici i glavom poslao loptu u gornji desni kut.

3:1

Još jedna brza akcija Hrvatske. Brozović je odlično proigrao Vrsaljka na desnoj strani koji je ubacio na drugu vratnicu za Perišića koji se samo naklonio glavom za treći pogodak Hrvatske.

4:1

Novi poklon Grka. Ovaj put je Stafylidis kratko vratio loptu prema Karnezisu, Vrsaljko je to presjekao, vratio u sredinu gdje je bio Kramarić i pogodio praznu mrežu.

Zlatko Dalić

hrvatski izbornik

Večeras je bilo odlično, ali posao nije gotov. Ovo je samo prvo poluvrijeme, pobjeda je uvjerljiva, ali mi se ne smijemo opustiti. Idemo u Grčku kao da je rezultat 0:0