Nikada ih nismo pobijedili kod kuće
Objavljeno 9. studenog, 2017.

DODATNE KVALIFIKACIJE ZA SP 2018.

Dalić: Ni slučajno ne smijemo nasjesti na provokacije Grka

Ako se za neku reprezentaciju može reći kako baš ne leži Hrvatskoj, onda je to svakako - Grčka. Dosad smo se sastajali šest puta, četiri su susreta bila natjecateljskog, preostala dva prijateljskog karaktera. Pobijedili smo ih samo jednom, i to u Solunu. Na hrvatskom tlu odigrali smo tri susreta i sva tri završila su bez pobjednika. Nema puno reprezentacija u Europi koje se mogu pohvaliti da su bez poraza u Hrvatskoj. Prvi put smo protiv Grka igrali u kvalifikacijama za SP u Francuskoj 1998. U Zagrebu smo remizirali (1:1). Nikolaidis je doveo Grčku u vodstvo, a u posljednjoj minuti prvog dijela izjednačio je Šuker. U proljeće sljedeće godine, pobijedili smo ih u Solunu. Opet je strijelac bio Šuker, ovaj put u 74. minuti. S tom pobjedom ostavili smo nade za plasman na SP živima, a na kraju smo bili plasirani ispred Grka.

U drugom kvalifikacijskom srazu sreli smo se u izlučnoj skupini za plasman na Euro 2012. Početkom rujna 2010. u Zagrebu Grci su nas posve uspavali. Završilo je 0:0. Uzvrat, nešto više od godinu dana poslije u Pireju, bio je još lošiji. nije prošao dobro. Izgubili smo s 2:0 Bila je to još lošija utakmica od one u Zagrebu. Hrvatska praktično nije zapucala prema vratima, a matirani smo u posljednjih 20 minuta, kada su nam u razmaku od osam minuta zabili Samaras i Gekas. Grci su se na Euro plasirali izravno, a mi smo to ostvarili poslije u dodatnim kvalifikacijama protiv Turske. U dvije prijateljske utakmice pogodaka je bilo znatno više. U ožujku 1999. u Ateni smo izgubili sa 3:2. Gubili smo 2:0, pa su Vlaović i Šuker izjednačili, ali smo u završnici susreta primili treći pogodak. Slična je bila i prijateljska utakmica u Varaždinu u travnju 2004. Grci su poveli sa 2:0, a Vlaović i Rapaić to su uspjeli poništiti. D.Keler

MEĐUSOBNI SUSRETI

10. studenoga 1996., Zagreb: Hrvatska - Grčka 1:1 (Šuker) - kvalifikacije za SP 1998.

30. travnja 1997., Solun: Grčka - Hrvatska 0:1 (Šuker) - kvalifikacije za SP 1998.

10. ožujka 1999., Atena: Grčka - Hrvatska 3:2 (Šuker, Vlaović) - prijateljska

25. travnja 2004., Varaždin: Hrvatska - Grčka 2:2 (Vlaović, Rapaić) - prijateljska

7. rujna 2010., Zagreb: Hrvatska - Grčka 0:0 - kvalifikacije za Euro 2012.

7. listopada 2010., Pirej: Grčka - Hrvatska 2:0 - kvalifikacije za Euro 2012.