OSMINA FINALA KUPA HRVATSKE

Cibalia u završnici ispustila 2:1, Bruno Marić spašavao igraču život
Objavljeno 7. studenog, 2017.

Istra 1961 u tri dana ostvarila je i drugu pobjedu u Vinkovcima. Nakon pobjede u prvenstvu u kojem su slavili s 4:1, pobjedu su ostvarili i u ovome susretu te su se plasirali u četvrtfinale toga natjecanja. Za Puljane je tako boravak u Slavoniji bio iznimno uspješan i ugodan.

Filipović bez svijesti

Oba su trenera u utakmicu ušli s nešto izmijenjenim sastavima u odnosu na prvenstveni sraz tri dana ranije. Za razliku od te utakmice Cibalia je od prve minute krenula agresivnije očito želeći se iskupiti nakon teškog poraza. No, u drugoj minuti gosti su prvi zaprijetili iz slobodnog udarca. Cibalia je imala inicijativu i veći posjed lopte, ali bez konkretnijih prigoda. Stoga su gosti bili učinkovitiji, u rijetkim situacijama stizali su pred domaća vrata, ali Kitanovski i Jelavić nisu baš bili koncentrirani. U 31. minuti ozlijedio se Tomislav Štrkalj. Prvo pravo uzbuđenje dogodilo se u 31. minuti kada je ozlijeđen Štrkalj, srećom, ništa opasno kako se činilo na prvi pogled. Stradalo je rame pa je morao biti zamijenjen. U 36. minuti ponovno su se dogodile neugodnosti. U sudaru s obrambenim igračem na travnjaku je ostao nepomično ležati mladi Zvonimir Filipović, a prema reakcijama igrača očito je na trenutak ostao bez svijesti. Štoviše, sudac Bruno Marić bio je u neposrednoj blizini i primijetio gušenje igrača pa mu je izvadio jezik iz usta te tako mu vjerojatno spasio život. Ipak, u završnici prvog poluvremena Vinkovčani su poveli. Prelčec je u skoku visoko dignuo ruku u koju ga je pogodila lopta pa je sudac Bruno Marić pokazao na bijelu točku. Precizan izvođač bio je Pervan. Samo tri minute kasnije gosti su izjednačili. Halilović je na nekih 15-ak metara spremno dočekao ubačaj s lijeve strane i odličnim volejem pospremio loptu neobranjivo u mrežu Cibalije. Imali su gosti do odmora još jednu priliku, ali Eascoval nije bio precizan nakon dodavanja Prelčeca.

Preokret

Cibalia je prva zaprijetila u nastavku. Nakon ubačaja Pluma kratak je bio Miličić, a minutu kasnije, nakon novog ubačaja Pluma iz kornera, neprecizan je bio Peričić. U sljedećem pokušaju Cibalija je povela. Po desnoj strani odličan dupli pas izveli su Mlakić i Karamarko, a bek Cibalije odlično je zavrnuo loptu u sredinu šesnaesterca gdje je natrčao Pervan i glavom pogodio nebranjeni dio mreže. U 74. minuti Cibalia je imala priliku zatvoriti utakmicu, ali Miličević, Mlakić i Pervan nisu bili precizni, odnosno, udarac Pervana skrenuo je vratar Istre Ćorić.

Sve je mirisalo kako će Cibalia ostvariti prolaz u daljnje natjecanje Kupa. Sve do 84. minute imali su vodstvo od 2:1 i prilika za povećanje rezultata. No, u završnici dogodio se preokret. Prvo je mladi Oršolić, nakon što je ušao u igru, u kaznenom prostoru srušio Mažurina i skrivio jedanaesterac kojeg u pogodak pretvara Mitrevski, a samo dvije minute kasnije Grujević je okončao akciju u kojoj su prethodno igrači Istre prošetali kroz domaću obranu. Tako je Istra 1961, premda u vrlo teškoj situaciji, nastavila priču i u natjecanju za Kup Hrvatske, a od kojeg se Cibalia oprostila, premda će se Kup ove sezone još igrati na stadionu u Vinkovcima. Naime, pokraj Bosuta bit će odigrana finalna utakmica.

Antun GRGIĆ

VINKOVCI - Stadion Cibalije. Teren dobar. Gledatelja: 325. Sudac: Bruno Marić (Daruvar) 7. Strijelci: 1:0 Pervan (40.-11m), 1:1 Halilović (43.), 2:1 Pervan (57.), 2:2 Mitrevski (85.-11m), 2:3 Grujević (87.). Žuti kartoni: Karamarko, Rubić, Mlakić, Oršolić (Cibalia), Matyazh, Halilović, Kitanovski, Prelčec, Maružin (Istra 1961). Crvenih kartona nije bilo.

IGRAČ UTAKMICE: DINO HALILOVIĆ (ISTRA 1961)

CIBALIA                            2 (1)

Nevistić 6, Karamarko 5,5, Milić 5,5, Peričić 5,5, Rubić 5,5, Filipović 6,5, Plum 6, Miličević 6, Pervan 7 (od 82 Oršolić-), Kordić 6, Štrkalj - (od 33. Mlakić 6).

ISTRA 1961                       3 (1)

Ćorić 7, Grujević 6, Goncalves 6 (od 61. Maksimović 6), Mitrevski 7, Kitanovski 6,5, Matyazh 6 (od 75. Maružin-), Halilović 7,5, Jelavić 6,5 (od 90. Miljanić-), Hadžić 6, Eascoval 6, Prelčec 6,5.

1:0

U svom šesnaestercu visoko podignutom rukom igrao je Prelčec pa sucu Mariću nije bilo teško pokazati na bijelu točku. Precizan izvođač bio je Pervan.

1:1

Odličan ubačaj s lijeve strane odlično koristi Halilović i volejem pogađa neobranjivo u mrežu.

2:1

Odličnu akciju izveli su Mlakić i Karamarko, koji je zavrnuo loptu u sredinu, a na loptu je natrčao Pervan i glavom ju plasirao u nebranjeni dio mreže Istre.

2:2

Oršolić je na desnoj strani šesnaesterca srušio Mažurina, a prigodu iz kaznenog udarca nije propustio Mitrevski.

2:3

Prošetali su se igrači Istre kroz obranu Cibalije, a onda je lopta došla s lijeve strane za Grujevića koji nije propustio prigodu pogoditi još jednom mrežu Cibalije.

Marić spašavao Filipovića

Sudac Bruno Marić prvi je pružio pomoć Filipoviću, koji se onesvijestio nakon jednog dvoboja. Filipović je neko vrijeme nepomično ležao na zemlji, sve dok mu Marić nije prišao i izvadio mu jezik iz usta kako se ne bi ugušio. Igrač ga je čak i ugrizao, no ubrzo je došao k svijesti, pridigao se i odšetao s terena.