SKUPO PLAĆENE POGREŠKE

Osijek se ne zna
ponašati u ulozi favorita
Objavljeno 3. studenog, 2017.
Osijekova serija bez poraza trajala je sedam utakmica, ali kraj tog uspješnog niza stigao je u zagrebačkom predgrađu

Muke nogometaša Osijeka u utakmicama koje nemaju epitet derbija nastavile su se i u Zaprešiću. Niz od sedam pozitivnih rezultata bijelo-plavih prekinut je drugim ovosezonskim porazom. Osječki nogometaši doslovce su poklonili Zaprešićanima te bodove, jer su u prvom poluvremenu napravili dvije velike pogreške, nakon kojih je domaćin došao do dva pogotka prednosti, što se poslije pokazalo nenadoknadivim, bez obzira na to što je Osijek u nastavku dominirao. Teško se oteti dojmu kako su bijelo-plavi prenaivno kapitulirali u zagrebačkom predgrađu.

Inter lako do prednosti

Prvo poluvrijeme bilo je prilično aritmično. Osijek je bio nešto poduzetniji, ali Zaprešićani su bili mnogo učinkovitiji i zato su do odmora uspjeli stvoriti veliku rezultatsku prednost. Zapravo, nisu domaćini morali na praviti previše toga, jer gosti su bili vrlo široke ruke prema njima. Doslovce su im poklonili oba pogotka. Prvu pravu akciju izveo je Osijek u devetoj minuti, kada je Lopa odlično ubacio slijeva, a Boban pucao glavom pod gredu, no Santini je odličnom intervencijom spriječio vodstvo bijelo-plavih. Dvije minute poslije bilo je opasno pred Malenicom. Andrić je izborio loptu pokraj Škorića, servirao je za Raka, koji je bio na desetak metara od vrata, ali je uporno odgađao udarac pa je ta prilika domaćina otišla u nepovrat. Nakon toga igra se još više razvodnila, pa su pokušaji prema vratarima bili rijetki. U 23. minuti Mamić se upustio u uspješnu soloakciju, koju je završio udarcem s više od 20 metara, s kojim Malenica nije imao problema jer je išao ravno u njegovo naručje. Činilo se u tim trenucima kako Osijek ima utakmicu pod kontrolom, ali onda su počeli dolaziti neočekivani pokloni za Inter. U 32. minuti Lopa je loše zahvatio loptu u želji da raščisti jednu situaciju nakon ubačaja iz kornera, pa je to ispalo idealna asistencija za Dalića, koji je taj poklon iskoristio i doveo Inter u prednost. Osijek je pokušao uzvratiti preko Mioča u 40. minuti, Osijekov veznjak pucao je sa osam-devet metara iskosa s lijeve strane preko vrata. I kada se Križarić spremao dati znak za kraj prvog dijela, novu veliku pogrešku napravili su Osječani. Opet je stigla nakon ubačaja iz kuta, koji je izveo Postonjski, Škorić je u skoku igrao rukom, pa je čakovečki arbitar dosudio kazneni udarac, koji je Mazalović pretvorio u pogodak, kojim su bijelo-plavi dovedeni u vrlo tešku poziciju uoči nastavka susreta.

Rak potvrdio pobjedu

Trener Osijeka Zoran Zekić na poluvremenu je odlučio mijenjati. I formaciju i igrače. Zaigrali su bijelo-plavi s tri igrača u zadnjoj liniji, a na teren su ušli Marić i Mudražija. No prvu prijetnju izveo je Inter i opet nakon prekida. Nakon ubačaja Postonjskog iz slobodnog udarca Andrić je bio u prilici, ali mu je Malenica na vrijeme ušao u udarac pa je iz svega ispao udarac iz kuta. Osijek je nakon toga pritisnuo, ali bez rezultata. S druge strane u 61. minuti Andrić je još jednom u dvoboju bio bolji od Škorića, lijepo je uposlio Raka na drugoj vratnici, ali on je u čistoj situaciji loše pucao. U 65. minuti prvo je Bočkaj dobro opalio s više od 20 metara, a Santini je taj udarac skrenuo u korner, koji je izveo Hajradinović na glavu Škorića, čiji je udarac s prve vratnice završio preko grede. Nekoliko trenutaka poslije prijetio je i Boban, ali ni on nije pogodio cilj. U 71. minuti Santini je dobrim izlaskom s vrata spriječio Mudražiju, a minutu poslije Andrić je pucao s 13-14 metara iskosa, ali je Malenica izbio taj udarac u korner. Kraj Osijekovih nada za eventualni povratak u utakmicu stigao je u 78. minuti, kada je Inter iz brzog protunapada postigao treći pogodak. Sudbinu bijelo-plavih zapečatio je Nikola Rak. Ipak, već u sljedećoj akciji, u 80. minuti, Osijek je preko Bobana smanjio zaostatak. U 83. minuti mogao je Ejupi posve zakomplicirati utakmicu, ali je njegov udarac glavom Santini obranio…

Dalibor KELER

ZAPREŠIĆ - Stadion: SRC Zaprešić. Vrijeme i teren: pogodni za igru. Gledatelja: 300. Sudac: Igor Križarić (Čakovec) – 6,5. Strijelci: 1:0 Dalić (32), 2: 0 Mazalović (45-11m), 3:0 Rak (78), 3:1 Boban (80). Žuti kartoni: I. Blažević, Šarić (Inter), Grezda, Boban, Hajradinović (Osijek)

IGRAČ UTAKMICE: VEDRAN DALIĆ (INTER)

INTER                         3  (2)

Santini 7, Bosec 6, M. Grgić 6,5, Prenga – (od 9. Dalić 7), Mamić 6,5, Postonjski 6,5 (od 87. Regan -), Mazalović 6,5, Šarić 6,5, Rak 6,5, I.Blažević 6 (od 90. Haramustek -), Andrić 6,5

OSIJEK                        1  (0)

Malenica 6, A. Grgić 5 (od 46. Mudražija 6), Škorić 5,5, Barać 6 (od 76. Ejupi -), Bočkaj 6, Lukić 6, Mioč 6, Hajradinović 5,5, Lopa 5,5 (od 46. Marić 5,5), Grezda 5,5, Boban 6

1:0

Postonjski je izveo korner iz lijevog kuta, Lopa je loše reagirao i umjesto da izbije loptu, praktično ju je dodao Daliću, koji je neumoljiv i s 13-14 metara oštrim udarcem pogađa mrežu

2:0

Škorić je u skoku igrao rukom pred vratima Osijeka, pa je dosuđen kazneni udarac, koji je Mazalović mirno pretvorio u pogodak

3:0

I. Blažević je uposlio Raka, koji je došao sam pred Malenicu i mirno realizirao tu priliku

3:1

Mudražija je uposlio Bobana, koji je s lijeve strane sa 7-8 metara pogodio suprotni donji kut