Osijek
SVJETSKI DAN BORBE PROTIV BOLI

U Ambulantu za bol
dolaze i petogodišnjaci
Objavljeno 18. listopada, 2017.
- Građani se o boli informiraju na internetu, što nije dobro - kaže je doc. prim. dr. sc. Ivan Radoš

Svjetski dan borbe protiv boli obilježen je jučer i u Osijeku, na Trgu slobode, gdje su eminentni stručnjaci odgovarali na pitanja građana u vezi s boli. Statistika kaže da čak trećina građana boluje od neke vrste kronične boli, što utječej ne samo na emocionalno stanje, posao, obiteljski život nego i na društvo u cjelini.

Da je situacija alarmantna i u Osijeku, upozorio je doc. prim. dr. sc. Ivan Radoš, voditelj Zavoda za liječenje boli i predstojnik Klinike za anesteziologiju osječkog KBC-a, dodavši da je i dobna granica osoba s kroničnom boli sve niža.

- Imamo čak djecu od pet-šest godina s dijagnozom migrenoznih glavobolja, ali i bolesnika 90-godišnjaka. Najčešće su bolesti kralježnice, a na drugome je mjestu bol zbog karcinoma. Lista čekanja u Ambulanti za liječenje boli nije dugačka za pregled, no za nefarmakološko liječenje čeka se i nekoliko mjeseci. Osoba koja osjeti bol najprije mora otići svom liječniku obiteljske medicine i dobiti dijagnozu o kojoj se bolesti radi. Ako se utvrdi kronična bol koju treba liječiti, pacijent može s uputnicom doći u Ambulantu za liječenje boli na pregled - objasnio je dr. Radoš, dodavši da pacijenti jako često griješe i o boli se informiraju na internetu. Ne poznajući “finese”, kaže, nerijetko posuđuju nedjelotvorne lijekove i kompromitiraju ne samo liječenje nego i liječnika opće prakse, kao i liječnika iz Ambulante za liječenje boli.

Uzroci boli, čulo se, mogu se prepoznati dijagnosticiranjem s pomoću magnetske rezonancije ili kliničkim pregledima, nakon čega liječnici određuju najbolje lijekove, odnosno razne druge metode kojima se može liječiti bol. Najčešće nastaje zbog dugog sjedenja, nepravilne prehrane, pretilosti, a sa sobom nosi emocionalne i psihičke posljedice.

- Dolazi do depresije i anksioznosti, što prati samu bol i otežava liječenje - kaže Iva Dimitrijević, psihologinja u Ambulanti za liječenje boli, dodajući da se kroničnom boli smatra svaka bol koja traje duže od šest mjeseci, odnosno ona vrsta boli za koju se pretpostavlja da će trajati duže od tog razdoblja.

Marija MIHELIĆ
Kronične boli rIješila se u tzv. Pain programu

Kad više nije mogla izdržati od kroničnih bolova, koji su nastali kao posljedica operacije kralježnice, Osječanka Violeta Pancer pokušavala se riješiti boli na razne načine.

- Željela sam si sama pomoći, no to nisam znala učiniti kako treba. Krenula sam u tzv. Pain program u Ambulantu za bol i nakon mjesec dana multidisciplinarnog liječenja bol je popustila. Taj skup svih metoda je odličan i sad mi je puno bolje - poručila je Pancer.

Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike