SVJETSKO PRVENSTVO U VESLANJU

Damir Martin ostao korak do postolja
Objavljeno 1. listopada, 2017.

Hrvatska veslačka ekspedicija sa Svjetskog prvenstva na Floridi vraća se s jednom medaljom. Srebrom koje su u subotu osvojili Martin i Valent Sinković u dvojcu bez kormilara.

U nedjelju je medalju lovio i Damir Martin u samcu, ali je nije uspio uzeti. Ostao je korak do postolja, završio je na četvrtom mjestu, bronca je bila udaljena samo 36 stotinki. Martin i te nesretne stotinke sekunde, ali valjda će se jednog dana okrenuti i na njegovu stranu.

Martin nije dobro otvorio finale, prilično je rezervirano vozio prvi dio utrke, na 1000 metara bio je posljednji s gotovo šest sekundi zaostatka za vodećim dvojcem, Kubancem Angelom Fournierom Rodriguezom i Čehom Ondrejom Synekom. Trećeplasirani Britanac Barraso pak na sredini je staze imao oko četiri sekunde prednosti pred Vukovarcem. Ni u nastavku nije bolje izgledalo, 500 metara prije cilja Martin je imao više od tri i pol sekunde zaostatka za Barrasom i činilo se da je bronca neuhvatljiva i miljama daleko. No Damšo je u posljednjih 500 metara krenuo u jak finiš, podigao je broj zaveslaja i praktički se izjednačio s Barrasom. Borba za broncu vodila se do posljednjih metara utrke, ali je u konačnici Martin ostao 36 stotinki kratak. Iako je finiš bio atomski, Martin je kasno krenuo i nije mogao nadoknaditi zaostatak. Tako svjetska medalja u skifu i dalje ostaje Damšin san, prije dvije godine u Aiguebeletteu bio je peti, u nedjelju na Floridi završio je četvrti. No bit će još prilika...

Svjetski prvak, četvrti put zaredom, a peti ukupno, postao je neuništivi Čeh Ondrej Synek. Čeh je vodio borbu za sam vrh protiv Kubanca Angela Fourniera Rodrigueza i iz tog dvoboja opet izišao kao veliki pobjednik. I. Liović