Zdravlje
INICIJATIVE

“Vikinška bolest” - Bolest o kojoj malo znamo
Objavljeno 5. lipnja, 2017.

Dupuytrenova ili “Vikinška” bolest je stanje postupnog savijanja jednog ili više prstiju ruke, zbog čega bolesnici često nisu u stanju obavljati većinu svakodnevnih aktivnosti – www.dupuytren.hr – prva je hrvatska internetska stranica o “vikinškoj” bolesti.

Ako na trenutak razmislimo o našim rukama i svim radnjama koje tim nevjerojatnim “alatom” obavljamo, shvatit ćemo kako većinu tih radnji uzimamo zdravo za gotovo i uopće ne razmišljamo koliko bi nam bilo teško da ih ne možemo napraviti. Osobama koje pate od Dupuytrenove bolesti mnoge radnje postaju svakodnevna borba jer se jedan prst ili čak cijeli dlan ne mogu izravnati. Čak i jednostavni svakodnevni zadatci, kao što su vožnja automobila, stavljanje rukavica, pranje lica i odijevanje njima mogu biti jako teški.

Šake ili prsti

Dupuytrenova bolest stanje je koje može zahvatiti šake i prste. Postupno može saviti jedan prst ili više njih prema dlanu šake. Bolest se javlja kod muškaraca i žena, ali je učestalija kod muške populacije. Iako nije opasna za život, Dupuytrenova bolest može uvelike ograničavati život.

Kako bi se javnost, a posebice oni koji sumnjaju na ovu bolest, što bolje informirala o samoj bolesti i njezinim simptomima te mogućnostima liječenja, pokrenuta je nova internetska stranica www.dupuytren.hr, koja na jednom mjestu donosi sve informacije o bolesti o kojoj malo znamo.

U povodu pokretanja internetske stranice prof. dr. Zdenko Stanec, predstojnik Klinike za plastičnu rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu KB Dubrava, izjavio je: “Ova bolest malo je poznata u javnosti, a osobe koje ju imaju često s nelagodom o njoj pričaju i ne traže liječničku pomoć u ranoj fazi. Pozdravljam pokretanje internetske stranice www.dupuytren.hr upravo zato da oni koji i sumnjaju na ovu bolest imaju relevantan izvor informacija o bolesti te da što prije kontaktiraju svog liječnika kako bi se bolest uspješnije liječila i kako bi se bolesnicima omogućilo učinkovitije obavljanje svakodnevnih aktivnosti.“

Uzroci i simptomi

Dupuytrenova bolest progresivno je stanje koje zahvaća vezivno tkivo dlana i na prstima, a može postupno napredovati u Dupuytrenovu kontrakturu (jedan od mogućih simptoma Dupuytrenove bolesti, a razvit će se kod približno 25 posto bolesnika), pri čemu se zahvaćeni prst ili prsti trajno svinu prema dlanu.

Procjenjuje se da Dupuytrenova bolest zahvaća od 3 do 6 posto bijelaca, i to posebice one sjevernoeuropskog podrijetla. Prema kliničkom mišljenju, u Hrvatskoj ima oko 1300 oboljelih. Dupuytrenova bolest češće se javlja u muškaraca nego u žena (5 do 15 puta) i težeg je oblika.​ Stvarni uzrok Dupuytrenove bolesti još je uvijek nepoznat, ali neki od uzroka su genetika (gotovo kod 70 posto svih osoba s Dupuytrenovom bolešću u obiteljskoj se povijesti bolesti javlja to stanje), dijabetes, alkohol, epilepsija, ozljede.

Liječenje

Dupuytrenova bolest ne može se izliječiti, ali postoje kirurški i nekirurški tretmani koji mogu ublažiti simptome. Bolest se može ponoviti nakon tretmana te se u tom slučaju odabrana metoda mora ponoviti. Nekirurške metode liječenja uključuju tretman ubrizgavanjem lijeka kolagenaza clostridium histolyticum, koji sadržava enzime (nazvane kolagenazama) koji se ubrizgavaju izravno u tračak. Ti enzimi otapaju kolagen kako bi se tračak razbio. Dan nakon injekcije slijedi postupak tijekom kojeg liječnik isteže prst razbijajući tračak. U nekim slučajevima tračak sam puca i nije potreban postupak istezanja.

Ostale nekirurške metode uključuju perkutanu fasciotomiju iglom i liječenje zračenjem, koje se obično koristi kod bolesnika u ranim stadijima bolesti. Kirurški zahvati preporučuju se kod oboljelih s funkcionalnim oštećenjem i kontrakturama zgloba od 30 ili više stupnjeva. J.Kn.

Ova bolest malo je poznata u javnosti, a osobe koje ju imaju često s nelagodom o njoj pričaju i ne traže liječničku pomoć

Najčitanije iz rubrike