Dome slatki dome
UKRASNI VRT

Perunike u svim mogućim bojama
Objavljeno 18. svibnja, 2017.
Visoke vrste perunika pogodne su za mješovite ili travnate obrube, dok su niže vrste pogodne za sadnju u kamenjarima

Perunika se smatra hrvatskim nacionalnim cvijetom (od 2000. godine kada ju je Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti proglasila tom vrstom nacionalnog blaga).

Pripada među najomiljenije vrtne biljke, a ima ih oko 300 vrsta i svih mogućih boja, najčešće plave, ljubičaste, bijele i žute, ali ima ih i ružičastih, narančastih, smeđih, purpurnih, crvenih, pa čak i crnih.

Gomoljaste, bradate...

Gomoljaste perunike rastu iz lukovica koje zahtijevaju razdoblje mirovanja nakon što su procvjetale. Obično su manje od onih koje rastu iz rizoma i imaju manje cvjetove. Bradate perunike rastu u plodnoj, neutralno do lagano kiseloj zemlji, na sunčanim položajima s dobrom drenažom. Traže skromno zalijevanje, a od zalijevanja treba se potpuno suzdržati u razdoblju mirovanja. Njihovu bradu zapravo predstavljaju dlačice na laticama koje vise prema dolje. Ove se perunike vrlo brzo šire. Razmnožavaju se dijeljenjem rizoma od sredine ljeta do rane jeseni. Cvatu od kraja travnja do lipnja. Njihovi rizomi sade se plitko i djelomice vire iz zemlje, ili su samo malo pokriveni zemljom. Mogu se dijeliti diobom rizoma od sredine ljeta do rane jeseni, svake treće ili pete godine, kada biljka postane prevelika ili prestara. Podijeljene rizome treba posaditi u svježu zemlju na razmak od 8 do 30 cm. U izboru gnojiva treba se kloniti onih koja sadrže velike količine dušika, a ne bi trebalo ni malčirati organskim tvarima jer bi rizomi mogli istrunuti.

Perunike s krestom imaju uzdignuće nalik na krestu na cvjetovima koji vise. Rastu na vlažnim, humusom bogatim, osunčanim ili polusjenovitim položajima. Treba ih štedljivo zalijevati.

Većina ih cvjeta od proljeća do ljeta. Ljubičasta perunika cvjeta dva do tri tjedna, i to u kasno proljeće i početkom ljeta. Može se uzgajati i kao sobno cvijeće, u loncima. Visoke vrste perunika pogodne su za mješovite ili travnate obrube, dok su niže vrste i kultivari, kao i one koje traže dobro drenirano tlo, pogodne za sadnju u kamenjarima i na uzvišenim gredicama.

Razmnožavanje

Cvjetovi perunika koje rastu iz lukovica nemaju dlačice i cvatu od kasne zime do sredine ljeta, ovisno o vrsti. Ljeti imaju razdoblje mirovanja. Lake su za uzgoj, a na hladnoću su osjetljive samo sjevernoafričke vrste. Rastu na sunčanom položaju i ne treba ih često zalijevati. Prilikom presađivanja treba odvojiti rizome tako da svaki ima dio korijena i jedan ili dva lista. Zasadite ih plitko, u rupe dubine 10 cm. Kod vrsta koje dvaput cvatu potaknite drugu cvatnju tako što ćete odmah ukloniti precvjetale cvjetove i nastaviti s redovitim zalijevanjem tijekom cijelog ljeta. U jesen odrežite uvelo lišće i orežite zeleno do visine od 10 do 12 centimetara. Nakon što tlo zamrzne, nanesite sloj malča kako bi se spriječilo izdizanje korijenja iz tla.J.Kn.

Na suncu, u polusjeni ili na kamenjaru

Bezbrade perunike prilično se razlikuju prema svojim uzgojnim zahtjevima. I one traže dobro drenirano, neutralno do slabo kiselo ilovasto tlo, mnogo sunca, ali podnose i djelomičnu sjenu. Među bezbrade perunike ubrajaju se i one vodene, koje vole vlažno ili vrlo mokro, humusom bogato tlo na rubovima jezera ili potoka, te Unguiculare irisi, koji zahtijevaju grubo drenirano, neutralno do alkalno tlo i potpuno sunčani položaj, pa su idealni za sadnju na kamenjaru, ili pokraj osunčanog suhozida. Ta vrsta cvate od jeseni do proljeća.

Naše samonikle perunike

Perunike kod nas rastu samoniklo, i to na krševitim stijenama jadranske obale, a hrvatska perunika, patuljasta jadranska perunika, ilirska perunika i jadranska, ili blijeda perunika, zapravo su endemi.

Najčitanije iz rubrike