Kultura
PREDAVANJE - KONZERVATOR U ARHIVU

Nakon stoljeća zaborava dokumenti dobivaju novu ulogu i značenje
Objavljeno 27. travnja, 2017.

U organizaciji je Državnog arhiva u Osijeku u knjižari Nova održano četvrto u nizu (u mjesečnom ritmu) predavanje i rasprava pod nazivom “Konzervator u arhivu - izabrane teme konzervatorsko-restauratorskih istraživanja”, čija je gošća autorica bila Irena Pauk Sili, konzervator povjesničar umjetnosti. Konzervatorsko-restauratorska istraživanja traže usporednu potvrdu materijalnih terenskih činjenica i povijesnih zapisa u arhivskim izvorima.

Povezanost arhiva s mnogim sferama života očituje se kod konkretnih potreba za podatcima koje arhivi čuvaju. Tako i stručnjaci raznih profesija upravo u arhivima pronalaze podatke koji su im potrebni pri donošenju ključnih odluka u njihovu stručnom radu. Na temelju tog iskustva, DAO nastavlja organizirati predavanja s raspravama na odgovarajuću temu povezanu s arhivskim gradivom i aktualnim arhivskim istraživanjima i to upravo iz perspektive i riječima samih korisnika, istraživača raznih struka.

Konzervatorska i restauratorska struka, nakon primarnog uvida u stanje baštinskih objekata i materijalnih činjenica koje utvrđuje terenskim istraživanjima, poseže upravo za arhivskim dokumentima kako bi pronašla odgovarajuću usporednu potvrdu stečenih spoznaja ili njihovu korekciju na temelju dokumenata iz vremena gradnje ili kasnijih adaptacija i preinaka. Tako mnogi dokumenti, desetljećima ili stoljećima posve nezapaženi, odjednom dobivaju svoju novu ulogu i značenje kao svjedoci vremena i događanja. N.Vek.

IRENA PAUK SILI

U Hrvatskom restauratorskom zavodu, Restauratorskom odjelu Osijek, Irena Pauk Sili radi od 2001. U svom se stručnom radu temeljno bavi povijesno-umjetničkim i konzervatorsko-restauratorskim istraživanjima pokretne i nepokretne kulturne baštine na području Slavonije, Baranje i Srijema. Kao voditeljica istraživanja radila je na velikom broju sakralnih i profanih objekata među kojima i na projektu “Vukovar – Barokna jezgra, u sklopu projekta “Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok – Vukovar – Vučedol”. Rezultatima konzervatorsko–restauratorskih istraživanja i prijedlozima obnove znatno pridonosi očuvanju kulturne baštine, posebice objekata osječke Tvrđe. Na Umjetničkoj je akademiji u Osijeku predavala kolegij Zaštita spomenika.

Možda ste propustili...

U SLATINI NASTUPIO AKADEMSKI MUŠKI ZBOR FER-A

Među posljednjim europskim velikim muškim zborovima

Najčitanije iz rubrike