ZAVRŠEN TREĆI TOUR OF CROATIA

Nibali došao kao najveća zvijezda, otišao s pobjedom
Objavljeno 23. travnja, 2017.

Hrvatski biciklist Matija Kvasina dobio je nasljednika na tronu Tour of Croatije. Treće izdanje biciklističke ture kroz Hrvatsku pripalo je najvećem favoritu i najvećoj zvijezdi utrke Talijanu Vincezu Nibaliju, članu momčadi Bahrain Merida.

Utrka je startala u Osijeku, nakon šest dana, šest etapa i nešto više od tisuću kilometara, u nedjelju je završila na Trgu sv. Marka u Zagrebu, a najviše razloga za slavlje imao je Nibali, koji je posljednjoj etapi, 147 kilometara dugačkoj dionici od Samobora do Zagreba, osvojio četvrto mjesto, što je bilo dovoljno za ukupnu pobjedu. Posljednja dionica pripala je Talijanu Sachi Modolu (UAE Team Emirates), koji je kroz cilj prošao u vremenu od tri sata, 16 minuta i 52 sekunde. Drugi je bio njegov momčadski kolega Slovenac Jan Polanc, dok je treće mjesto osvojio Nizozemac Boy Van Poppel (Trek - Segafredo) obojica, kao i četvrti Nibali, s dvije sekunde zaostatka za pobjednikom. Modolo je osvojio dvije etape u Hrvatskoj, onu prvu od Osijeka do Koprivnice, slavio je i u posljednjoj šestoj, ali nije mogao do ukupne pobjede. Naslov je otišao u ruke Nibalija, čovjeka impresivne karijere i rezultata. Nibali je u karijeri odsojio Tour de France, Giro d'Italiu i španjolsku Vueltu, a u bogatu nisku upisao je i pobjedu kroz Hrvatsku.

Posljednja je etapa bila dramatična, Nibali ju je taktički i brzinski sjajno odradio i uz pomoć svog tima “riješio” dvoboje sa suparnicima za ukupnu pobjedu. Već na brzinskom prolazu u Sv. Nedjelji Nibaliji je pobijedio i dobio vremenski bonus od tri sekunde, kasnije je pametno čuvao prednost i u Zagrebu stao na stepenicu namijenjenu ukupnom slavodobitniku.

Radoslav Rogina iz Adria Mobila bio je najbolji hrvatski biciklist, zadnju dionicu završio je na 17. mjestu, dok je ukupno bio 11. Lanjski pobjednik Matija Kvasina utrku kroz Hrvatsku završio je na 17. mjestu.

Nagrade najboljima dijelili su hrvatski premijer Andrej Plenković, zaslanik i posebni savjetnik hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović za zdravstvo i sport Tomislav Madžar, državna tajnica za šport Janica Kostelić, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić... I. Liović

ŠESTA ETAPA

1. Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates 3:16,52 sata, 2. Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates (+02 sekunde), 3. Boy Van Poppel (Ned) Trek - Segafredo (+02), 4. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain - Merida (+02), 5. Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini (+ 06)..., 17. 17. RADOSLAV ROGINA (HRV) Adria Mobil (+ 17)..., 26. MATIJA KVASIONA (HRV) Team Felbermayr Simplon Wels (+ 19)...

UKUPNI POREDAK

1. Vincenzo Nibali 25:12,10, 2. Jaime Roson Garcia (Špa) Caja Rural - Seguros RGA (+ 08), 3. Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice (+ 23)..., 11. RADOSLAV ROGINA (+ 2:31)..., 17. MATIJA KVASINA (HRV) (+ 3:23)...