Dome slatki dome
OKUĆNICA KAO FUNKCIONALNI UKRAS

Vrtne staze nisu samo za hodanje
Objavljeno 23. ožujka, 2017.

Gradnja staza povezana je s dobrim planiranjem cjelokupne okućnice, jer staza nije samo mjesto za hodanje, da se dođe od točke A do točke B, već je dio ambijenta, funkcionalni ukras u vrtu, a ponekad i jedna staza može biti glavna oblikovna značajka u vrtu.

Materijal mora odgovarati brojnim zahtjevima, od toga da nije sklizak poslije kiše, da je ugodan stopalu, da se lako održava (čisti) te da je ugodan oku. Materijali za oblaganje mogu biti tvrdi ili mekani. Tvrdi su materijali kamen, kamene ploče, kamene kocke, betonske ploče i betonski elementi raznih oblika, cigle, ugrađeni šljunak u cementnom mortu ili gipsu. Mekane staze napravljene su od trave, sipine, drvenih tlakovaca, malča, pijeska ili kao kombinacija nekoliko materijala.

Poznate su i staze načinjene od kombiniranih materijala, ali su takve staze mala umjetnička remek-djela. Tu se vidi koliko imate smisla za oblikovanje, kao da slikate bojama i različitim materijalima. Bitni su usklađenost i mjera i izbor materijala za kombiniranje.

Najčešće korištene staze u vrtovima, posebice u gradskim, one su načinjene od čvrstog materijala – kamene ili betonske ploče, kocke ili elementi raznih geometrijskih oblika koji su već predviđeni za određene kombinacije u shemi slaganja. Danas se na tržištu nudi veliki izbor takvih elemenata. U većini slučajeva takve staze zahtijevaju i ugradnju rubnjaka koji sa svoje strane mogu biti uzdignuti iznad tijela staze ili opušteni u njezinoj razini. Posljednji omogućavaju brzo otjecanje vode sa staze, a samim tim ne dolazi do stvaranja naslaga mulja i rasta gljivica na kamenu ili betonu. Ove staze imaju i drugu dobru značajku, a ta je da se lako čiste i održavaju. Problem nastaje ako se kojim slučajem koji od tih elemenata uništi ili ošteti, jer je njegovo vađenje problematično. Takve se staze grade na način da se napravi plitak široki iskop zemlje s dubinom koju određuju ploče ili elementi, te slojeve na koje se ugrađuju. Nakon iskopa podloga se mora dobro poravnati, uvaljati i tek onda se pristupa ugradnji tucanika pa sloja betona, cementnog morta i na kraju ploča ili elemenat. Takve su staze jako čvrste, otporne i dugotrajne. Umjesto navedenih elemenata mogu se koristiti i klasične cigle. Takva staza daje toplinu i intimni štih u vrtu, ali moramo paziti od kakvog je materijala sagrađena kuća i ima li već ugrađene druge materijale u okolici. Preveliko šarenilo materijala i boja odaje pomanjkanje ukusa i unosi nemir u sliku vrta.

Emilija LEOPOLD, dipl. ing. arh.
Staze od trave

Staza od trave u većini je slučajeva dio travnjaka okućnice, ali preporuča se u jako velikim prostorima, jer ne podnosi intenzivno gaženje. To znači da je takva staza gotovo neprimjetna jer ne odudara svojim izgledom. Nalazi se u travnjaku, ali najčešće se proteže između većih gredica zasađenih visokim trajnicama. Isto tako travnate staze su jedan od glavnih elemenata u formalnim vrtovima. Površina na kojoj će se formirati takva staza mora biti savršeno poravnata i lagano napeta s blagim padovima na obje strane u poprečnom presjeku, jer se na taj način osigurava nesmetano otjecanje oborinskih voda i voda nastalih od otapanja snijega. Nastaje sijanjem vrsta trava koje su otporne na gaženje na dobro utabanu podlogu, primjenom česte košnje i nakon toga valjanjem valjkom za travnjake. Takvom se travnjaku mora osigurati dovoljno vlage, jer u slučaju da se tlo prosuši, a gaženje pojača, nije isključeno da dođe do gubitka velikog dijela travnate površine na stazi. Takva staza daje prednost ostalim oblikovnim elementima da dođu do izražaja.

Staze od sipine

Druga vrsta mekanih staza je ona od sipine. Nažalost, u nas se pojam takvih površina svodi na ugradnju debelog sloja sipine na sloju uvaljanog tucanika ili šodera. Zato se događa da se po takvoj stazi, pogotovo ako je na blagoj kosini, ljudi skližu punih cipela sipine. Moramo biti svjesni da se sipinjena staza gradi oprezno uz primjenu posebnih tehničkih uputa.

Staze od malča

Staze načinjene primjenom malča (sjeckane kore drveća) ne zahtijevaju posebne radove. Dovoljno je da naznačite buduću trasu staze koja ne bi smjela biti dugačka i ravna te malo poravnate nepravilnosti na terenu. Nakon toga malč se jednostavno istrese iz vreća i grabljama poravna, pazeći pri tome da sloj na stazi ne bude deblji od pet do sedam cm. Ni tu se ne koriste rubnjaci. Jedina je mana takvih staza što se trebaju mijenjati nakon nekog vremena, jer malč nije jako trajan materijal pa se usitni s vremenom i onda gubi svoj izgled i svojstva. Takve su staze jako pogodne za primjenu u većim kamenjarima, ili između gusto zasađenih biljaka i gredica.

Prije početka radova

Kad se gradi koncepcija oblikovanja vrta, i to još u fazi dok je sve na papiru, dobro je odlučiti i o korištenju pojedinih materijala. Ponekad jedna staza može biti središnji oblikovni element oko kojeg se gradi preostali prostor. Jednom ugrađenu stazu teško je rušiti i ukloniti bez posljedica na okolni teren, zato dobro promislite prije početka radova. Na kosom terenu ponekad je potrebno napraviti i potporne zidove koji su često i u funkciji ukrasa prostora. Materijal kojim su ti zidići obloženi diktirat će nam i odabir materijala za staze i pristupne puteve. Sama staza može biti nejednake širine po cijeloj dužini. U većim pejzažno-oblikovanim vrtovima takve staze unose razigranost i ublažavaju strogoću linija zgrada. Uz dobar odabir bilja uz stazu možemo stvoriti doista ugodan ambijent u svom vrtu, ma koliko on malen ili velik bio.

Staze od drvenih tlakovaca

Tlakovci su izraz ekonomičnosti, jer stara porušena stabla (koja su zdrava iznutra) ne moraju biti uništena, nego dobro iskorištena. Režu se poprečno na debljinu od 12 do 18 cm uz prethodno skidanje kore ili bez toga, što ovisi o vrsti drveta. Tako narezani koluti moraju se prosušiti i tek nakon toga slijedi ugradnja na terenu. Postavljanje takvih staza relativno je jednostavno i pruža mogućnost umjetničkog oblikovanja. U široki plitki iskop dubine debljine koluta plus debljine pješčane podloge, koja iznosi cca 10 cm postavljaju se tlakovci na način da dotiču jedan drugi, a pritom se mora paziti da ne ostaju velike praznine između njih. To se postiže primjenom tlakovaca različitog promjera. Na kraju, nakon što je staza oblikovana, dolaze radovi ispune nastalih fuga nepravilnog oblika, što se može ostvariti sipanjem finog pijeska, ili mješavine plodne vrtne zemlje sa sjemenom trave. Takve staze imaju posebno dojmljiv izgled, nemaju rubnjake i nikakve ograde prema okolnom travnjaku, a djeluju kao da su tu oduvijek.

Možda ste propustili...

SADNJABOBIČASTOG VOĆA

Uzgojite vlastite maline

MOGU BITI PRIJENOSNICI BOLESTI

Sezona je krpelja, zaštitite svoje ljubimce

Najčitanije iz rubrike